ABC Tour Karjala 1.5.2010

Politiikkaa, maailmanparannusta ja muuta hölynpölyä, joka ei suoraan liity Ladoihin ja autoiluun.
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10242
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

Tuli siis vietettyä Vappupäivä asiallisissa merkeissä ja matkaillen kotimaassa

Vappupäivä lähti käyntiin herätyksellä kello 2 yöllä ja pikaisen suihkun jälkeen käsimatkatavarat (reppu) Samaraan ja liikenteeseen. Ensimmäinen kahvittelu paikka löytyi yllättäin vasta 120 km:n ajon jälkeen Kouvolasta Korian ABC:ltä, jonne saavuin noin 4:20. Matkan varrella oli ABC Hollola, ABC Nastola ja ABC Kausala, jotka kaikki ovat auki vain kello 6 - 24 välisen ajan. Korian ABC:llä oli paljon väsyneitä, mutta äänekkäitä Vapun juhlijoita. Koriahan oli jo minulle vanha tuttavuus, mutta otin nyt kuvan kuitenkin.

Kuva

Ohitin sitten lyhyen matkan päässä olleen 24h ABC Utin, koska siellä on tullut jo käytyä joulukuussa 2008, kun vietettiin ABC:n 10 vuotisjuhlia. Tauotin matkaa seuraavaksi myöskin entuudesta tutulla Lappeenrannan Viipurinportin ABC:llä. Siellä alkoi jo aamusarastaa kello ollessa melkein 6 aamulla. Viipurinportissa oli lähinnä venäläisiä asiakkaita, mutta sehän ei mua masenna.

Kuva

Ensimmäinen uusi ABC bongaus oli 314 km kotoa sijaitseva uudehko 24h ABC Parikkalan Särkisalmella, jonne saavuin noin 7:50. Ajoin auton parkkiin venäläisissä kilvissä olevan auton viereen, tyylikästä.

Kuva

Parikkalasta noin 75 km oli seuraava uusi ABC bongaus, eli ABC Kitee, joka on auki kello 6-24, mutta olihan kello saapuessani jo noin 9:15. Paikalliset pultsarit kaatuili talon edustalla ja olivat varmaan juuri käynyt noutamassa "korjaussarjan" eli varsin vappuinen meininki. Kitee oli aika pikkukylä, mutta poikkeuksellisen paljon näin siellä Samaroita, joku tuli vastaan Eurosamaralla ja morjesteli.

Kuva

Noin 70 km:n ajon jälkeen saavuin suomalaisen rotuvihan kehtoon eli Joensuuhun. Ensin bongasin suurimman ja kauneimman 24h ABC Marjalan noin kello 10:15

Kuva

Siinä ihan viiden kilometrin päässä oli seuraava uusi bongaus pieni ABC Siihtala

Kuva

Ja seuraavaksi vielä Joensuun kolmas ABC eli pieni Kanervalan ABC noin kilometrin päässä edellisestä

Kuva

Sitten matka jatkui Pielisen taakse ja pysähdyin matkalla kuvaamaan Samaran kauniissa maisemassa Pielisen rannalla tai ainakin oletan, että se lätäkkö oli Pielinen sillä kohtaa ;)

Kuva

Noin 95 km Joensuusta oli seuraava uusi bongaus eli ABC Lieksa joka oli varsin viihtyisä vaikka olikin aika pieni ja vain 6 - 24 avoinna oleva liikennemyymälä. Kello oli jo noin 13, kun olin Lieksassa.

Kuva

Seuraava siirtymä oli noin 60 km ja kohteena jälleen uusi bongaus eli ABC Nurmes (6-24). Sinne saavuin noin 13:45. Pohjois-Karjalassa oli mukava ajella, vaikka tiet oli huonossa kunnossa, mutta ne oli tasaisen suoria ja nopeusrajoitus oli 100, eikä muuta liikennettä paljon ollut. Samaran hyvät ajo-ominaisuudet näytteli tärkeätä roolia huonoissa ajo-olosuhteissa. Nurmeksen ympäristössä oli varsin kovat vesisateet ja renkaista meinasi välillä pito loppua ja sen takia joutui välillä hidastamaan ajonopeutta.

Kuva

Sitten käännyttiin eteläänpäin Pielisen länsirantaa seuraten ja bongasin Juukan ABC:n noin kello 14:30. Matkaa Nurmeksesta Juukaan noin 45 km.

Kuva

Juukasta lähdin kiemurtelemaan pienempiä teitä (edelliset lähinnä valtateitä ja kantateitä) ja lopulta noin kello 16 bongasin Siilinjärven ABC:n joka oli noin 100 km:n päässä Juukasta.

Kuva

Sitten nokka kohti viimeistä uutta bongausta eli Kuopion ABC Pitkälahtea, jonne saavuin noin 16:45. Siilinjärven ja Kuopion väli olikin vain noin 35 km ja pitkälti moottoritietä, jollaista ei tällä kiertueella ollut paljoa nähnyt. Kuopioon tarvitseee palata vielä joskus uudestaankin, sillä ensi viikolla siellä avataan uusi keskustan ABC.

Kuva

Kuopio periaatteessa päätti tämän kertaisen ABC bongauskiertueen, joka käsitti 12 ABC Liikennemyymälä joista 10 uusia bongauksia. Jatkoin tästä kuitenkin yöksi Äänekoskelle, hyvin lähelle Hirvaskankaan ABC:tä, joka on noin 130 km Kuopiosta. Olin kuitenkin kohtuu ajoissa majapaikassa, noin kello 18:30. Äänekoskelta palasin seuraavana päivänä kotiin Tampereen kautta. Kotoa äänekoskelle kertyi matkaa noin 930 km ja sieltä Tampereen kautta kotiin noin 280 km eli noin 1200 km tein Samaralla matkaa ja ei tunnu kipuja missään, on Samara hyvä auto ja ABC hoiti reissun muonituksen loistavin arvosanoin.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Tuommoinen reissu vaatii jo jonkun verran asiaan paneutumista, varsinkin jos sille ei ollut muuta tarkoitusta kuin otsikossa mainittu.
Olipa aika tuttuja paikkoja. Nelisenkymmentä vuotta noita reittejä on sahailtu.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3655
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja AI »

>uudehko 24h ABC Parikkalan Särkisalmella
Tuolla kävin minäkin kusella parisen viikkoa sitten. Edellisen kerran kun kävin paikka oli mielestäni Esso. Enpäs hoksannut kuvaa napata.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
tinuri
Viestit: 412
Liittynyt: 22.8.2009 21:43
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja tinuri »

Jussi mainitsi tuon Kuopion keskustan ABC:n. Ennen tilalla oli taksi ja ambulanssi kuljettajien suosima Shell Niirala jonka vieressä on Kuopion ensimmäinen huoltoasema, tosin tämäkin jo pitkään ollut suljettuna.

Jännä tässä Kuopiossa muuten, ensin sulkeutui keskustan Neste, mutta avautui sittemmin nimellä Pelimies. Sen jälkeen vasaran alle edellä mainittu Niiralan Shell ja heti sen perään Tasavallankadun Esso. Essolla ja Shellillä tuli käytyä useasti, mutta tämä Pelimies on aikalailla vieras paikka minulle. En ole siellä käynyt kuin pari kertaa ja silloinkin hyvin pikaisesti.

ABC ketju on myös toinen hyvin vieras paikka minulle. Iisalmessa, Siilinjärvellä, Joensuussa ja Kuopiossa olen noissa paikoissa käynyt, mutta en ymmärrä mikä näissä oikein närästää. Kontiorannassa kun olin kapiaisien vastuksina niin usein tuli käytyä siinä Ylämyllyn Shellillä ja vain yhden kerran Marjalan ABC:llä. Tosin ainoa mukavan oloinen ABC myymälä on tähän mennessä ollut Joensuun Kanervalan ja Siilinjärven ABC. Ehkä nämä pienemmät huoltsikat on se mun juttu.

Tosiaan omistautumista jo tälläinen retki edellyttää ja ehkä hivenen sitä mielenvikaisuutta jota jokaiselta Ladistiltakin löytyy :lol:
Avatar
Lesnaja Sobaka
Viestit: 367
Liittynyt: 3.7.2008 19:26
Paikkakunta: Joensuu

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Lesnaja Sobaka »

Lada-Jussi kirjoitti:Sitten matka jatkui Pielisen taakse ja pysähdyin matkalla kuvaamaan Samaran kauniissa maisemassa Pielisen rannalla tai ainakin oletan, että se lätäkkö oli Pielinen sillä kohtaa ;)

Kuva
Pielinen se on ja tarkemmin sanottuna Ahvenlahti. Melko tarkalleen Enon ja Lieksan rajalla. Tai eihän Enoa enää ole, kun se putosi.
А мне навстречу нагило пер капитализм,
зверный лик свой скрыв под маской "жигулей"...
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja samarai »

Komea kuvareportaasi. Otsikkoa lukiessani ajattelin jo, että olisikohan se Jussi uskaltanut jo Venäjänkin puolelle. :lol: :wink:

Lesnaja Sobakahan voisi tehdä vastaavan teemalla "АЗС Тур Карелиа ". 8)
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
PöyhöinKuusaalt
Viestit: 7252
Liittynyt: 12.3.2007 0:05
Paikkakunta: MarkankyläKuusaa (KouvostoLiitto), KännykkätieKanervala

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt »

Vai Rotuvihan kehdossa ovat Siihtala, Marjala ja Kanervala! :shock:

Meillä ei vihata muuta kuin korkaintaan APSeja ja vähän Japseja. :lol:
Ottaa pataan kun Lataan
Mis Min Lapain?
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Venäjän puolella ei ole ABC-asemia, miksi Jussi siis sinne suuntaisi?
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10242
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

PöyhöinKuusaalt kirjoitti:Vai Rotuvihan kehdossa ovat Siihtala, Marjala ja Kanervala! :shock:

Meillä ei vihata muuta kuin korkaintaan APSeja ja vähän Japseja. :lol:
Ne on nää historian tapahtumat jotka jää mieliin. Ehkä nää Joensuun skinitouhut alkaa jo olee historiaa, mutta muistan kun niistä aikanaan uutisoitiin kovasti ja yksi tutun tuttu oli siihen aikaan asunut Joensuussa ja omin silmin nähnyt kun ulkomaalaisia tapettiin kaduilla. Varmasti kassalla huomasivat puheesta (tai mä ainakin huomasin kassahenkilön puheesta), että olen toisaalta tullut, mutta silti mun henkeä ei uhattu, vähän kyllä pelotti hämäläisenä väärän rotuisena mennä Joensuuhun.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
PöyhöinKuusaalt
Viestit: 7252
Liittynyt: 12.3.2007 0:05
Paikkakunta: MarkankyläKuusaa (KouvostoLiitto), KännykkätieKanervala

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt »

Näitä samaisia Tappajia lyötiin pataan nakkarijonossa 100 - 0 sanallisesti eli kyykytettiin älyllisesti niin, että eivät edes riitaa saaneet aikaan vaikka yritys oli kova. Tämä siis 90-luvun alkupuoliskolla.

Ja sinne ne painuivat Pääkaupunkiseudun Maahan, kun Joensuussa eivät enää pärjänneet. Ei kuljeskele enää Pohjois-Karjalan APSien kulmilla yhtään KaljuPiätä. Sukupuuttoon kuolivat.
Ottaa pataan kun Lataan
Mis Min Lapain?
Avatar
Lesnaja Sobaka
Viestit: 367
Liittynyt: 3.7.2008 19:26
Paikkakunta: Joensuu

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Lesnaja Sobaka »

^ No joo, miten sen ottaa. Aika noloa, mutta tämän päivän Hesarissa uutinen: http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Joen ... 5256560726

Kyllä (K)arjalaisuuden lippu hulmuaa täällä vielä. Jos kohta eivät enää suorittele improvisoituja etnisiä katupuhdistuksia siihen malliin kuin ennen.
samarai kirjoitti:Lesnaja Sobakahan voisi tehdä vastaavan teemalla "АЗС Тур Карелиа ". 8)
Hmm. Aunuksesta Kantalahteen ja Kostamuksen kautta Käkisalmeen... No ehkä en niin fanaattinen huoltsikkafriikki kuitenkaan... Mutta Jussille iso käsi bärssin kestävyydestä ja siviilirohkeudesta!
А мне навстречу нагило пер капитализм,
зверный лик свой скрыв под маской "жигулей"...
Avatar
ElManu
Viestit: 270
Liittynyt: 17.5.2006 14:37
Paikkakunta: Joensuu

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja ElManu »

Oe voe.. Se on Juuasta, eikä Juukasta!
Ihe ku tekköö, ni suap just semmosen ku sattuu tulemmaan!
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Ja se Juuan ABC oli alun alkaen Juuan Auto Oy:n Esso.
Viisi kesää tuli siellä oltua letkunjatkeena.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Joen musikka
Viestit: 2004
Liittynyt: 30.6.2005 19:58
Paikkakunta: Öllölä,Tuupovaara Joensuu

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja Joen musikka »

Pavlovits kirjoitti:Ja se Juuan ABC oli alun alkaen Juuan Auto Oy:n Esso.
Viisi kesää tuli siellä oltua letkunjatkeena.
..Ja siihen aikaan esson logoa luki Tolppasen poika:"kolomonen ja -sso!" :)
2112,-04,hopea
2112,-06,musta
2111,-06,musta
1119,-07,harmaa
1119,-08,hopea
ex:2105x3,2107x3,2104x2,2109x2,2110x2,2108,2111x2,2112x2,1117,1119.
Vielä kun pääsis Popetan kyytiin!
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: ABC Tour Karjala 1.5.2010

Viesti Kirjoittaja samarai »

Nonnis kirjoitti:Venäjän puolella ei ole ABC-asemia, miksi Jussi siis sinne suuntaisi?
No ei ole, mutta voihan sitä aina kuvitella notkuvansa Venäjän puolellakin ABC:llä, jos kerran Suomessa joku voi kuvitella mielessään ajavansa Ladalla.. :roll: Ja olisihan siellä ainakin ollut Jussin silmän iloksi Ladoja ja kauniita naisia. :!:

Tsoukkia :wink: ja eihän tässä kyllä ole varaa paljon vinoilla Venäjän puolelle uskaltamisesta. Kerran 90-luvulla oli tarkoitus ajaa Tartosta Pietarin kautta Suomeen, mutta rajasillan tultua vastaan meni pupu pöksyyn ja Venäjänmaa kuihtuikin pelkkään kuivaharjoitteluun Narvassa. :oops: :lol:

Lesnaja Sobaka kirjoitti:
Hmm. Aunuksesta Kantalahteen ja Kostamuksen kautta Käkisalmeen... No ehkä en niin fanaattinen huoltsikkafriikki kuitenkaan... Mutta Jussille iso käsi bärssin kestävyydestä ja siviilirohkeudesta!
Niin ei kai nyt mitään toureja tarvita, mutta olisi kuitenkin hieno nähdä kuvia joskus niitä Karjalan АЗС-bongauksista, varsinkin jos löytyy vielä näitä "Neuvostokalonkkeja" neulaosoittimilla.
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Vastaa Viestiin