Eli oletuksena on, että yksi venttiileistä on palanut. Oireiden perusteella sitä on yritetty paikallistaa ja ne viittaisivat 2sylinterin pakoventtiiliongelmaan. 2pytyssä tulppa on musta ja kostea. Auto Pörpöttää vajaapyttyisen oloisesti. Raakana Kenttää menevä polttoaine haisee auton käydessä.
Mitään suurempia sivuääniä ei kuulu. Normaalit TakaPotkun raksutukset ja siritykset. Sytkäpuoli on kunnossa kuten polttoainesyöttökin. Siis venttiilikö?
Kommentteja kaivataan. Olisiko ansiokasta ostaa ensin puristuspainemittari ja mitata puristukset? Niistä sainkin täällä jo viisausta. Vai ottanenko kiltisti kannen irti ja pöydälle tarkastelua varten? Joskushan moinen on kuitenkin opeteltava.
Lueskelin tuossa korjausoppaasta selkeitä ohjeita kannen irroittamiseen. Ei kai pitäisi olla sitten mikään maailman vaikea homma. Vielä olisi kelejäkin pihalla irroitella ja tuoda sitten se tuohon olohuoneen pöydälle


Ei vain. Kyllä kansi sisään on tulossa, mutta minulla on sille tuossa oiva työtila. Voin sitten esitellä Miehuuttani pienille kuorotytöille kun tulevat kylään.
Siis mitatako ensin puristukset ja vasta sitten irroitella? Vai pannaako vain haisemaan? Mikä olisi pahin virhe mitä voisi tehdä niiden lisäksi, joita korjausopas mainitsee? (kannen halkeaminen, kaman pudottelu vääriin paikkoihin, lelujen sekoittaminen kasauskelvottomaksi, valupintojen vaurioittaminen...)?
Vinkatkaas jos viitsitte.
