lähdetkö koskaan ''viivalle''

Äänestykset, mielipidemittaukset yms.

''viivalle''?

kyllä melkein aina
21
33%
vain harvoin
25
39%
en koskaan
18
28%
 
Ääniä yhteensä: 64

Avatar
'aatee'
Viestit: 2053
Liittynyt: 21.3.2005 15:25
Paikkakunta: Padasjoki

Viesti Kirjoittaja 'aatee' »

asiat sillä lailla että ei oo korttia ni en voi mennä viivalle liikkennevaloihin :)
-Humppa Motors-
WEBER CARBURETTORS!!!
lada1200

Viesti Kirjoittaja lada1200 »

En oo kyllä lähteny viivoille muuta kun lähteny reippaasti valoista ja kiihdyttäny nopeusrajotukseen.
ei oikein innosta lähtee viivoille jollain 60hv:llä ja on se muutenkin turhaa semmonen kisailu tulla liikenteessä.
RussianTUNER
Viestit: 1751
Liittynyt: 25.10.2004 20:09
Paikkakunta: Laitila

Viesti Kirjoittaja RussianTUNER »

no ei mopolla pahemmin lähdetä.
Bmw E39 520 2.2i vm.-01, käyttis.
Opel Kadett B 1.1 vm.-70, rojekti.
+muutama muu Opeliksi ja muita romuja.
http://R_iku.kuvablogi.com
Avatar
Lada Scandinavia
Viestit: 1655
Liittynyt: 12.7.2005 18:17
Paikkakunta: Turun tienoo

Viesti Kirjoittaja Lada Scandinavia »

Nuorena ja usein. Taisi olla v,-86 kun autoni oli autokaupan takuukorjauksessa ja sain pariksi päiväksi käyttööni Lada 1600s:än siis se malli mis 4 pyöreää etuvaloa ja kojetaulus lisämittareita. Yhdes risteykses tuli rinnalle tollanen Toyota carina (-72) ja kun siitä lähettiin, niin Carina jäi haistelemaan Ladan pakokaasuja. Seuraavassa risteyksessä jäi kiltisti taakse. Tässä muutama vuosi sitten, omistimme sedan mallisen Nissan Primera 2.0i TC 16v ja kun lähdin Biltemasta, niin rinnalle tuli kaasuttamaan ja pörisemään Opel Kadett GSI munamallinen. Vihreet, kun syttyi niin Opeli ampaisi ja mää pistin Primeraan myös pellit auki ja runsaan auton verran toi Opeli jäi. Yllätyin suureesti ja katsoin taustapeilistä, että sinne toi teini imhseri jäi vaan. Nykyään on niin tehokkaita autoja, että minunkin ikäiset miehet (43) tulee joskus halu näyttää pojille, että kyllä 2000 luvun perheautossakin poweria löytyy.
komu

Viesti Kirjoittaja komu »

Viime kesänä ajellessani 1200s:llä Hämeentiellä liikennevaloihin rinnalle kaasuttelemaan Sininen Skoda faforit ja valojen vaihduttua "ampaisimme" matkaan, skeida oli koko ajan auton mitan edellä seuraaviin valoihin saakka, yllätyin kun näin auton kuljettajan parikymppinen tyttö!
ladaracing pori
Viestit: 672
Liittynyt: 17.2.2005 8:01
Paikkakunta: Dresden,Saksa

Viesti Kirjoittaja ladaracing pori »

Nuorempana kyllä räpättiin kaupungissa välillä rajustikin,kunnon kilvan ajoja kaupungin läpi mutta ei enää näin vanhoilla päivillä.
Pienessä kaupungissa kiirii nopeasti tieto että tuo auto kulkee ja kuskit on hulluja niin eipä juuri ollut kisan ottajia silloin nuorempanakaan. Kaveriporukassa kyllä kaahattiin(ah, sitä gsi kadettien aikaa vai mitä vftsevo2??) :twisted: :twisted:
Avatar
OSmo
Viestit: 164
Liittynyt: 9.2.2006 12:57
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja OSmo »

Kyllähän haaste aina vastaan täytyy ottaa! Ei meilläpäin ämmäillä! :wink:
ei ihan hukas ol, mut ei kaukaa käy..
Avatar
aropupu
Viestit: 574
Liittynyt: 2.12.2004 12:45
Paikkakunta: Nastola

Viesti Kirjoittaja aropupu »

En minä harrasta tuollasia...No tosin joskus on kiva aiheuttaa jollekkin jupille päänsärkyä 8)
Sekin perustuu siihen että kun se tulee reteesti viereiselle kaistalle ja rupee hivuttautumaan suojatien päälle jo kun punaiset palaa vielä...
Siinä vaiheessa kun vaihtuu keltaiset niin mie ampaisen jo liikkeelle(varovaisuutta noudattaen ja katsoen ettei kukaan tule kylkeen),ja se jää vielä raapimaan persettään kun minä saan kakkosen pesään :lol: :lol: Vauhdin himmailen rajoitusten tasalle ja naureskelen kun tämä hermonsa menettänyt hyypiö laskee möljoonaa ohi :wink:
Avatar
CuoreV6
Viestit: 153
Liittynyt: 3.9.2005 15:51
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja CuoreV6 »

Lada Scandinavia kirjoitti:Tässä muutama vuosi sitten, omistimme sedan mallisen Nissan Primera 2.0i TC 16v ja kun lähdin Biltemasta, niin rinnalle tuli kaasuttamaan ja pörisemään Opel Kadett GSI munamallinen. Vihreet, kun syttyi niin Opeli ampaisi ja mää pistin Primeraan myös pellit auki ja runsaan auton verran toi Opeli jäi.
Jos se todella oli GSi -tekniikalla, niin taisi kepittäjässä olla vikaa. 16 -tappinen ampaisee sataseen 7,5 sekunnissa, ja 8 -venttiilinenkin runsaassa kahdeksassa.
Hemmetin kovia nuo on ollut aikoinaan kulkemaan.
Alfa Romeot: 159 3.2 V6 Q4, 75 2.0 (ex. 156 3.2 GTA, GT JTS, GTV V6, 156 Super SW, 156 V6, 75 2.0)
ladaracing pori
Viestit: 672
Liittynyt: 17.2.2005 8:01
Paikkakunta: Dresden,Saksa

Viesti Kirjoittaja ladaracing pori »

CuoreV6 kirjoitti:
Lada Scandinavia kirjoitti:Tässä muutama vuosi sitten, omistimme sedan mallisen Nissan Primera 2.0i TC 16v ja kun lähdin Biltemasta, niin rinnalle tuli kaasuttamaan ja pörisemään Opel Kadett GSI munamallinen. Vihreet, kun syttyi niin Opeli ampaisi ja mää pistin Primeraan myös pellit auki ja runsaan auton verran toi Opeli jäi.
Jos se todella oli GSi -tekniikalla, niin taisi kepittäjässä olla vikaa. 16 -tappinen ampaisee sataseen 7,5 sekunnissa, ja 8 -venttiilinenkin runsaassa kahdeksassa.
Hemmetin kovia nuo on ollut aikoinaan kulkemaan.
Kyllähän kadetti kulkee,tutka-auton mittasi 146km/t ja pysäytys-auto 197km/t
Avatar
Lada Scandinavia
Viestit: 1655
Liittynyt: 12.7.2005 18:17
Paikkakunta: Turun tienoo

Viesti Kirjoittaja Lada Scandinavia »

Sekin on mahdollista, että kyseinen Kadetti ei ollut aito GSI. Moni laittaa kaikenlaisia GTI/SPORT merkintöjä ja spoilereita yms tavalliseen autoon joka ei sitten lähekkään mihinkään. Sanotaan, että moni kakku päältä kaunis. Turussa liikkui aikoinaan sellainen tavallisen näköinen Lada 2105 jossa oli Fiatin TC kone Turbolla. Pakoputki oli normaalista järeämpi, ei muuta. Tällä Ladalla kiusattiin juuri noita ulkoisesti laitettuja niin sanottuja urheiluautoja. Turboladalla jätettiin noi pojat sormi suuhun.
Avatar
BA3
Viestit: 840
Liittynyt: 5.11.2004 20:39
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja BA3 »

No tuleehan sitä silloin tällöin aina tarvetta joku alistaa... Ei tietysti tolla nelilamppusella, mutta viisyliysillä :wink: Kunhan taas saa senkin ehkä 3 viikon päästä taas kulkemaan. Kun on koko kone koneistamolla laitettavana. Lisää potkua pikkasen :shock:
Tällä hetkellä ei Lataa, ja hermo lepää...

* Latakerho Sons of Kymi
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Tänään kokeilin lähtiskö toi mopo atego henkilöauton kanssa samaa tahtia valoista kun ei kuormaakaan juur ollut, mutta kyllä se hyytyi kuin tikku paskaan vaikka kuinka kepitti. Eikä se henkilöauto tiennyt kisaavansa.
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Avatar
jta
Viestit: 4445
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jta »

Tuo atego on kyllä varsin hidas kulkuinen. -83 vuosimallin nokka scaniakin (joku 82) kiihtyy rivakammin vaikka välillä menee vaihtaminenkin vituiksi.
Avatar
nivailija
Viestit: 1047
Liittynyt: 26.3.2004 16:44
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja nivailija »

Toistaiseksi olen Nivalla voittanut pari uuttakin autoa viivalta.. Ainakin kerran kuski otti varmasti tosissaan, kun se oli minun kaverini.
Eipä silti uusi Corolla mitään nelivedolle mahtanut.. :lol: Viiva otetaan kyllä vain sallittuun 40km/h nopeuteen asti täällä kaupungissa... :oops:
Lada on valmis lähtöön silloin kuin sinäkin ja lähtee aina kuin palmun alta.
Vastaa Viestiin