Rallilada

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
russian power

Viesti Kirjoittaja russian power »

1500 lohko, saatu 79 männät. ????

Menee isommatkin.
nitro

Viesti Kirjoittaja nitro »

russian power kirjoitti:
blan lada kirjoitti:mittee tarkottaa b-ryhmän kansi??
Kannessa isommat venttiilit,yms. Vakiot muistaakseni jotain 27/35 kun noissa 37/41 en muista tarkkaan, mutta noin se jotain oli.?
Muistit oikein ja imukanavan halk. 38 mm kannessa.
Viimeksi muokannut nitro, 22.9.2006 18:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
IlkkaHe
Viestit: 739
Liittynyt: 1.7.2004 22:44
Paikkakunta: Oulu/Muhos

Viesti Kirjoittaja IlkkaHe »

Nonii, eli semmosta kysympa nain ekana, etta kuuluuko ladan alatukivarren kiinnityksessa alapalkkiin olla kummallaki puolella samamaara rikkoja?

Ihtella kun toisella puolella oli n. 3kertainen maara, ja vahan ihmetytti etta onko jalkikateen lisattyja, vaiko saataako ne niita camperkulmia tehtaalla nuilla rikoilla jo valmiiks??

Ja voipi sillakin olla vaikutusta, kun raapii oikean puolen alumiini vanne sisakehalta alapalkkiin kiinni kun kaantaa vasemmalle linkkuun, mutta toiselta puolelta ei ota yhtaan kiinni mistaan vaikka kuin kaantelee... voipi toki olla kiero tukivarsiki tms.

Auttaako tuo etta taaempaan alapalkin kiinnitykseen lisaa rikkoja, tuohon puskemiseen mita ainaki mulla on tuossa ladassa on ihan turhan liikaa? Ja miten kannattais sitten leventaa edesta raidevalia? voiko ylatukivartta siirtaa ulommas myos lisaamalla joitain rikkoja?


Ja jos viela joku viittis kiteyttaa tan hyvan alustan rakentamisen _asfaltille_ niin oisin kiitollinen :) Siis taysin katulaillisen, ja kaytannollisen, eli ei siis mitaan hurjia camper kulmia mitka kuluttavat renkaat epatasaisesta. kiitosta.
blan lada

Viesti Kirjoittaja blan lada »

onko teillä kokemuksia jr teho kansista. tai jyrkemmistä nokista onko paljon hyötyä :?: :D
blan lada

Viesti Kirjoittaja blan lada »

sanokees rallimiehet ,että mitenkä sais 1500 ladasta heppoja irti mahollisimman paljon. ahdinta en tässä vaiheessa ruppee vielä laittamaan.ja mitenkä paljon tommosesta konneesta voipi ottaa hepoja irti??
ladaracing pori
Viestit: 672
Liittynyt: 17.2.2005 8:01
Paikkakunta: Dresden,Saksa

Viesti Kirjoittaja ladaracing pori »

[quote="blan lada"]onko teillä kokemuksia jr teho kansista. tai jyrkemmistä nokista onko paljon hyötyä :?: :D[/quote]

On ja ei hyviä,mutta jokainen kokeilkoon itse kyseistä "viripajaa"

tehoa saa kyllä ulos 1500cc koneestakin mutta halpaa se ei ole niinkuin ei mikään virittäminen.
blan lada

Viesti Kirjoittaja blan lada »

niinhän se on ilmaseks ei saa mittään.
pajavasara

Viesti Kirjoittaja pajavasara »

tossa ku puhuitte noista lohkoon soveltuvista männistä nii mitä tai minkä auton mäntiä ootte käyttäny kun itellä ois jonkun kuukaudenpäästä tarve 79mm tai 80mm männille ja hyvähän ois tietää että mistä noita myös saa nettisivustoo puh numeroo???
Avatar
IlkkaHe
Viestit: 739
Liittynyt: 1.7.2004 22:44
Paikkakunta: Oulu/Muhos

Viesti Kirjoittaja IlkkaHe »

Vielä uudestaan kysäsen tästä nuista camperin säätörikoista.

Eli, kuuluuko kummallakin puolella niitä olla saman verran ?

Itellä on toisella puolella 3kertanen määrä


Vastausta toivoisin pian, nimittäin on lada keula ilmassa etupään tuennat purettuna tälläki hetkellä, ja sitä viittis siinä kovin kauaa istuttaa...
ladaracing pori
Viestit: 672
Liittynyt: 17.2.2005 8:01
Paikkakunta: Dresden,Saksa

Viesti Kirjoittaja ladaracing pori »

[quote="IlkkaHe"]Vielä uudestaan kysäsen tästä nuista camperin säätörikoista.

Eli, kuuluuko kummallakin puolella niitä olla saman verran ?

Itellä on toisella puolella 3kertanen määrä


Vastausta toivoisin pian, nimittäin on lada keula ilmassa etupään tuennat purettuna tälläki hetkellä, ja sitä viittis siinä kovin kauaa istuttaa...[/quote]


Riippuu onko pyöränkulmat sekaisin,tukivarsi pikkasen kierossa ja jne...
noilla prikoilla säädetään juuri pyöränkulmia joten ei niitä muuten tiedä kuin mittaamalla.
Itsellä on ollut autoja joissa ei ole ollut yhtään prikkaa ja toisissa on ollut 5kpl
warremies

Viesti Kirjoittaja warremies »

Kannattaa sitten samalla, kun etupäätä säätelee, katsoa onko se poikittaispalkki kiinni autossa.. pikkuhiljaa ainakin vähäsen kovemmassa käytössä pyrkivät pultit/mutterit löystymään ja palkki irtoaa korista -> pyöränkulmatkin muuttuvat samalla.
blan lada

Viesti Kirjoittaja blan lada »

nitro kirjoitti:
russian power kirjoitti:
blan lada kirjoitti:mittee tarkottaa b-ryhmän kansi??
Kannessa isommat venttiilit,yms. Vakiot muistaakseni jotain 27/35 kun noissa 37/41 en muista tarkkaan, mutta noin se jotain oli.?
Muistit oikein ja imukanavan halk. 38 mm kannessa.Omien laskelmien mu-
kaan tuo tilavuus menee jo tuolla 79 männälläkin yli 1300 cm.[/quote mistä tämmesiä kansia kannattaa kysellä ] :roll:
Lape

Viesti Kirjoittaja Lape »

joku puhu takamoottori pelleistä.. kateellisten puhetta..
ilpo.kahkonen

MITÄ IHMETTÄ

Viesti Kirjoittaja ilpo.kahkonen »

Eikös jokkis oo mukamas sitte auto urheiluu??? Mitä mie oon nähny SM kilpailussa ja muissaki alue mestaruus kilpailuissa ni ei ne ihan Ns. "Roskapönttöja" oo nähnykkään. Ehkä maalikon silmään ne näyttää siltä, mutta jos oikeesti ruvetaan kahtomaan ja tekemään laskuu siitä paljonka on autoon käytetty rahaa ni kyllä siihen menee aika tuhottomasti valuuttaa!!! penkki ja vyöt jo pelkästään maksaa n1400€ ja auto 1150€ + koneeseen saapi menemään saman verranki... ainaki jos on jokkis autona 1300 LADA nii sen tehot on auttamatta liian pienet. Kilipa vehkeitä ne neki on vaikkakin on aika ruttusia ku rusinat. 8)
ladaracing pori
Viestit: 672
Liittynyt: 17.2.2005 8:01
Paikkakunta: Dresden,Saksa

Re: MITÄ IHMETTÄ

Viesti Kirjoittaja ladaracing pori »

[quote="ilpo.kahkonen"]Eikös jokkis oo mukamas sitte auto urheiluu??? Mitä mie oon nähny SM kilpailussa ja muissaki alue mestaruus kilpailuissa ni ei ne ihan Ns. "Roskapönttöja" oo nähnykkään. Ehkä maalikon silmään ne näyttää siltä, mutta jos oikeesti ruvetaan kahtomaan ja tekemään laskuu siitä paljonka on autoon käytetty rahaa ni kyllä siihen menee aika tuhottomasti valuuttaa!!! penkki ja vyöt jo pelkästään maksaa n1400€ ja auto 1150€ + koneeseen saapi menemään saman verranki... ainaki jos on jokkis autona 1300 LADA nii sen tehot on auttamatta liian pienet. Kilipa vehkeitä ne neki on vaikkakin on aika ruttusia ku rusinat. 8)[/quote]

Penkit ja vyöt maksaa rallissa tuon saman x2
ja sm autot ovat ihan eri planeetalta kuin kyläkisojen autot.
En näe vaan mitään järkeä pistää autoon 10 000 euroa kiinni joka näyttää roskapöntöltä ja joutuu myymään sen 1150 eurolla.
Vastaa Viestiin