Ladan ajo-ominaisuuksien parantaminen

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Olipahan tuo hävinnyt sieltä pihasta kun tänään yritin käydä katselemassa. Toinenkin 124 olisi tiedossa mutta se on joku erikoiskorinen, olikohan tuo coupe tai spider. Voisi viikonloppuna edes tuota käydä katselemassa kun on muutenkin ollut tarkoitus jo pidemmän aikaa.
Avatar
arpati
Viestit: 757
Liittynyt: 4.10.2003 21:05
Paikkakunta: Punkalaidun

Viesti Kirjoittaja arpati »

Joo ois ihan kiva päästä tarkemmin syynään oikein fiattia ko nää ladat alkaa olla kohtuu tuttuja :roll:
124/2101 practical beauty
Avatar
lada 1300s
Viestit: 323
Liittynyt: 13.5.2004 7:56
Paikkakunta: Siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja lada 1300s »

Mitenkä tuo jäykempi etuvakaaja vaikuttaa ajoon.
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Rajoittaa kallistelua. Takavetoiseen jäykällä perällä alustaa tehdessä usein käytetään tyyliä jäykkä keula ja löysä perä. Saadaan keulalla rajoitettua kallistelut sun muut ja kun perä on löysä niin paras pito jäykällä akselilla. Tuolloin tosin sitten korin on oltava jo vääntöjäykkä.

Tuosta 124 fiatista heräsi sellainenkin hassu ajatus että sitähän on tehty tehokkaammilla koneilla mitä ladaa, ainakin 1608cc ja 104hv -> 2010cc ja 124,8hv
Avatar
arpati
Viestit: 757
Liittynyt: 4.10.2003 21:05
Paikkakunta: Punkalaidun

Viesti Kirjoittaja arpati »

Niinpä saiskohan tuota missään meneen läpi verrokkina... Ei niissä ihmeitä ole eroa :cry:
124/2101 practical beauty
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Eipä taideta noita luokitella samaksi mallisarjaksi kun meinasi katsastusviranomainen jurppia jo noiden pyöreälamppuistenkin kanssa :(
Avatar
larbatzi
Viestit: 140
Liittynyt: 4.10.2004 9:09

Viesti Kirjoittaja larbatzi »

Oliskohan kellään kuvia tuollasesta ladan linkki systeemistä jossa noi lyhyemmät tuki varret on korvattu noilla pidemmillä ?

Mihinkä kohtaan ne suurin piirtein tulis tuonne sisälle jos vaihtassa noi pidemmät lyhkästen tilalle ?
kaikkea ei voi koskaan tietää
R.I.P Lada 2104 1700i -96
Avatar
Esto_r
Viestit: 364
Liittynyt: 16.5.2005 19:19
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Esto_r »

http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=970382

Tuolta viimenen kuva... Ite suunnitellu tollasia omaan... Helpottais hommaa jos ois jotain perustietoa tai vastaavaa näistä linkkien rakentelusta.. Tai edes jotain perus-sääntöjä

Kun stefa mainitsi tuolla aikasemmin (vakiokorkuinen lada kulkee hieman vinossa koska panhard vetää akselin toiseen reunaan) Niin tarkottikohan sitä että takaapäin katsottuna toinen reuna korkeammalla kuin toinen?

Kun omaan ladaan laitoin 200 sarjalaisen volvon takaiskarit ja jousista otin 3 kierrosta niin näyttää että apparin puoli on alempana kun kuskin puoli vaikka jousista otettu täsmälleen samanverran... eron huomaa todella helposti!

Nyt jos joltain jokkis mieheltä sais jotain informatsuunia mitä tolle alustalle pitäis tehä että sais sen toimimaan ja lähtemään!? :? :oops:
Vastaa Viestiin