blan lada kirjoitti:mulla on olllu semmonen ajatus ilmoilla että mitenkä kavis jos 1500 kaasari vehkeeseen ruiskun laittas tulossa ralliajuun eli ei tie käyttöön. käypikö 1700i riusku suoraan 1500 ja mitä täytyy muttaa että se toimisi ???
kaverin 1500 asteekki vehkeeseen just ruisku laitettiiin.. ei tartte kun hommata ruiskun kaikki osat.. kaverin omasta puuttui vaa ruiskunlämpötila anturi nii ei meinannu käyrä kunnolla, mutta sekin tulee hommattua pian kun löytyis vaa eka ... ja haulla löytyy sähkökaavio josta näkee helposti kuinka johdot tulee
katastrofv kirjoitti:Kyllä mikki ja rälläkkä kädessä pysyy, en vaan haluais mitenkään tuhota tuota originaalia konehuonetta. Taidan vaan laittaa ton mekaanisen flektin.
osta sellainen tarvike letti .. mikä tulee syylärin etupuolelle nii ei tarvi ruveta rälläköimään ..
Lada-Jussi kirjoitti:mitä hienompi ruisu, sen enempi kaikkia infotietoa jakavia antureita löytyy. eikös ruisku tarvii ainakin nestelämmön, ilmanlämmön, nopeuden, kaasuläpän asennon, lambdan, kierrosluvun arvot jotta seostaa oikein, jos jotain puuttuu niin menee jollain hätäasetuksilla eli voi ajaa mutta seostaa väärin (väärät päästöt, ehkä tehovaikutuksia), euro-3 ladoissahan on lisäksi vielä toisen lambdan signaali ja nokka-akselin asennontunnistin (ruiskii joka pyttyyn oikeana aikanaan)
lisäksi noissa vielä suorasytkä tarvii ainakin kierroluvun ja kampiakselin asennon tiedon, että sytyttää oikein ja oikeaan aikaan.
juuri näin.! vedenlämpötila anturi puutui meidän projektista mikä saatiin hetk isitte valmiiksi .. 1500 asteekki - 1500 ruiskuksi.. pantiin sitte ooppelin lämpötilaanturi väliaikaiseksi mut ei pelaa kierroksilla kunnolla , väännöillä kyllä vetää iha sairaasti.. mistähän löytäis ladan omia anturia?
mun Samaraan laitettiin Opel Corsan anturi ja hyvin toimi ja tuo lämpötila-anturi onkin ainut anturi mikä on sama sekä takavedon yksipisteessä kuin samaran monipisteruiskussa
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
mikko853 kirjoitti:Tämmönen projekti vois kiinnostaa itseäkin, muttei taidot riitä niin unohdan suosiolla moisen
eipä tossa taitoa oikeestansa tarvita .. ei tartte kun ruuvvata osat kiinni ,, 1700 oma pakosarja,imusarja,anturit ynm.. ja sähkökaaviosta näkee mihkä tulee johdot kiinni .. TODELLA yksinkertainen homma ladan ruisku
Lada-Jussi kirjoitti:mun Samaraan laitettiin Opel Corsan anturi ja hyvin toimi ja tuo lämpötila-anturi onkin ainut anturi mikä on sama sekä takavedon yksipisteessä kuin samaran monipisteruiskussa
mikä muu vois olla vikana kun ei ota ringiillä oikee pelaa? pensansaanti on käynyt kans mielessä, tai saa ilmaa jostakin?