No niin, kiitoksia kannustuksesta.
Sijainti tällä hetkellä noin 442 km matkaa Moskovaan, kirjoittelen taasen liikkuvasta autosta, siis GPRS toimii.
Tankkasimme juuri Nesteen asemalta. Edellinen tankkaus Säkkijärven Nesteeltä. Ajettu 513 km, bensiiniä meni 30 l. Emme ole mitenkään säästelleet, vaan ajaneet reipasta vauhtia. Ei paha kulutus.
Rajalla meni aikaa, Vaalimaalla Suomen puolella ei juurikaan jonotusta, noin 10 min.
Venäjän puolella odoteltiin ennen raja-asemaa ainakin puoli tuntia, melkein puoli tuntia passintarkastuksessa, melkein puoli tuntia vakuutusta ostellessa, melkein puolituntia tullitarkastuksessa. Huomasi vaihtaneensa maata.
Ajelemme valtakunnan pääväylää etelään. Tien kunto on paikoitellen kammottava, valtavia uria, syviä monttuja, uria, hitaita kulkuneuvoja, tien keskellä ajavia maastureita; kaaottista. Täällä ei heikkohermoiset selviä! Matkaa jäljellä tänään vielä noin 600 km. Ajamme kaupunkiin nimeltä Vladimir, noin 180 km Moskovasta itään.
Tien varrella on samovaari "baareja". Samovaarit savuavat tien varressa ja niistä voi ostella tsaijua. Hinta/laatusuhde voittaa Lahdesjärven ABC:n moninkertaisesti. Tunnelmaa ei voi ostaa!
Maasto on tasaista ei mutkiakaan juuri ole.
Ajelin enimmäiset pari sataa kilometriä, nyt Risto siirtyi rattiin. Yövyimme Pushkinissa venäläisen ystäväni luona.
Aamulla jouduimme rengassulkeisiin, kun yksi Bridgestone oli pääsätänyt paineita ulos. Nyt on alla kolme Bridgestonea ja yksi Hyvä Vuosi!
Pysy kanavalla.