Limo-otsake

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
Hasa

Limo-otsake

Viesti Kirjoittaja Hasa »

Yleisön pyynnöstä. Kaikki Limousine asia sopii tähän..
Jankos
Viestit: 964
Liittynyt: 6.10.2003 8:58

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Tuoltahan ne ruotsinpoikien rakennelmat löytyy:
http://w1.157.telia.com/~u15702187/page6.html
Avatar
mika
Viestit: 173
Liittynyt: 16.3.2004 7:36
Paikkakunta: sievi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mika »

Heh.. aika hieano oli.. :lol:
Lujaa Laatua Larva!
Misha
Viestit: 1560
Liittynyt: 25.9.2003 16:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Misha »

Kieltämättä toi on kyllä tosi fiksu idea liittää kaks yhteen tuolla tavalla! Ja ihan tajuttoman siistiä jos v-paasio päättää alkaa semmosta työstämään! Proggiksella pitää tietysti olla oma verkkosivu jossa jokainen työvaihe selostetaan?

Tuossa ruottalaisten limussa on ehkä se huono puoli, että siinä on vaan ekstrasti jalkatilaa, hiukan hardcorempi olisi tehdä niin pitkä että siihen mahtuisi joko vastakkain neljä tai sitten niin, että takapenkin lisäksi olisi toisella seinällä pitkä sohva jenkkilimujen tyyliin.

Tässä jotain kuvia jota löysin:

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Tämmösten sisältä:

Kuva
Harry is a pothead and the sorceror is stoned!
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10246
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

vielä

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

vielä kerran tämä Helsingin Konelan venyttämä Lada http://www.ladakerho.net/docs/info/taka ... 07lang.jpg
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Hasa

Viesti Kirjoittaja Hasa »

Sama vatsi on kyseessä. Lehdessä oli jonkin verran tarkemmin selostettu rakentamisesta, mm. leveyserojen tasaamisesta kardaanista ja sähköistä. Hyvinhän se kyllä idea jo tuosta selviää. Konelan versio vaikuttaa sivistyneemmältä, joskin isotöisemmältä tyyliltä. Etuna tietysti olisi se, että pituuden voi säätää mieleisekseen, kun taas ruåtsalaisten vatsin pituus riippuu farkun katon pituudesta. Löytyykö lisää?
Avatar
LamaAjanElvis
Viestit: 561
Liittynyt: 10.5.2004 21:24

Viesti Kirjoittaja LamaAjanElvis »

ai perhana että ois kova peli tommonen limolada. vois palkata kuskin ja vetää keppanaa "yleellisesti" tummien lasien takana ja välillä vilkutella ohikulkijoille takaosan kattoluukusta kuin mikäkin rokkitähti. Tommoseen kun tuikkais vielä 12v jääkaapin, telkkarin ja muuta roinaa niin johan ois.
musta tai valkee olis ihan paras väri tuommoselle värkille.... Nyt meni taas yöunet mutta menkööt, kuitenkin tulee largolla ajettua.
"I can speak for every guy in this room here tonight. Guys, if you could blow yourselves, ladies, you'd be in this room alone right now. Watching an empty stage." -Bill Hicks
Avatar
Vanja-eno
Viestit: 1984
Liittynyt: 25.9.2003 2:31
Paikkakunta: Bönde
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vanja-eno »

Helpoin tapa tehdä omasta Ladasta limo, on vetää satasen vauhdissa kässäri päälle ja painaa kaasu pohjaan :lol: :lol: :lol:
* ORIGINAL IS BEAUTIFUL *
"Natseilla oli järjestys. Junat kulki aikataulussa. Kahdeksalta asemalla. Oli natseilla juna. Aina tasalta siinä. Raiteilla kulki natsi." - Rauno Repomies -
Avatar
Boris
Viestit: 603
Liittynyt: 28.9.2003 19:46
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boris »

LamaAjanElvis kirjoitti:ai perhana että ois kova peli tommonen limolada. vois palkata kuskin ja vetää keppanaa "yleellisesti" tummien lasien takana ja välillä vilkutella ohikulkijoille takaosan kattoluukusta kuin mikäkin rokkitähti. Tommoseen kun tuikkais vielä 12v jääkaapin, telkkarin ja muuta roinaa niin johan ois.
musta tai valkee olis ihan paras väri tuommoselle värkille.... Nyt meni taas yöunet mutta menkööt, kuitenkin tulee largolla ajettua.
Noinhan voi tehdä ihan vakio Ladallakin. Kattoluukun tilalla takasivuikkuna. Mutta ohikulkijoiden suhtautuminen voi olla sitten toinen. ;)
v.paasio
Viestit: 254
Liittynyt: 26.2.2004 10:04
Paikkakunta: hamina

Viesti Kirjoittaja v.paasio »

Hasa olikin nopeampi perustamaan palstaa.
niin se rajottaa tekemistä se paino.

mutta onkelmia ei pitäisi sovituksessa olla kun 2107 ja 2105 eikös ne ole aikasten samaa koria että ei muuta kun vahviketta ja sisusta.

tietysti kardaani,jarru letkut+puitket,bensa letku,sähköt ja olisiinä jotain muutakin.
Avatar
LamaAjanElvis
Viestit: 561
Liittynyt: 10.5.2004 21:24

Viesti Kirjoittaja LamaAjanElvis »

No eiku kakkosladaa varustelemaan lyhyeks limoks! 2107 vaan mustaks. ois kyllä kromia ja hiljanen remmikone. Onhan siinä hyvät penkit ja takapenkin käsinoja, siihen vielä pieni jääkaappi keppanaa täyteen. mulla ois vielä tehtaan paketissa takalasin ritilä. Lasithan pitäs limossa olla mustat, se vaan tuppais normaalipituisen ladan näyttämään aika teinirassilta. Mutta ehkä asiaan auttaisi takalasiin teksi LIMO tai kontin kanteen se ihme bumerangi joka limoissa yleensä on. Alkas vaan se kesä niin pääsis työstämään noita suunnitelmia.
"I can speak for every guy in this room here tonight. Guys, if you could blow yourselves, ladies, you'd be in this room alone right now. Watching an empty stage." -Bill Hicks
Hasa

Viesti Kirjoittaja Hasa »

Se pumeranki on TV-antenni, mutta tuskinpa se ketään kiinnostaa niin kauan kun semmosen voi mökkirannassa vuoleskella itte.. Vanien katoilla niitä näkee usein, onkohan ne kuinka kalliita oikeesti, ihan jos vaikka telkkarin asentelis kans..
Avatar
Boris
Viestit: 603
Liittynyt: 28.9.2003 19:46
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boris »

http://www.vapaa-aika.com
18320 OMNIMAX 12/24 V Elektroninen TV- antenni 177.31EUR

Ajoneuvo ja venekäyttöön. Ei tarvitse suunnata. UHF ja VHF singnaalin vahvistin. Omnimax antenni, vahvistin, 5 m antennikaapelia, vahvistimen ja vastaanottimen kaapeli.

Toi näyttää kyllä enemmän variksenpesältä, kuin pumerankilta.

Täälläkin on jotain, mutta noi on sitten piilossa. Voihan sitä silti vuolla sen kaarna-antennin siihen takaluukulle..
http://www.mp3playerstore.com/stuff_you ... /ANT-1.htm
v.paasio
Viestit: 254
Liittynyt: 26.2.2004 10:04
Paikkakunta: hamina

Viesti Kirjoittaja v.paasio »

Toi omnijuttu näytti kyllä siltä ettei toi katolla passaa mennä rajan pintaan tai kansain välisille vesi alueille saattavat vielä ampua ihan varmuuden vuoksi.

No toisaalta ladalla taitaa olla aikahuonot vesi ominaisuudet
RTJN65
Viestit: 1617
Liittynyt: 29.9.2003 7:46
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja RTJN65 »

Heskutti. Jos joku rakentaa limo ladaa niin tulen heti kattoon. Sellanen on ollu haaveena jossain unissa.
Lada rules
Vastaa Viestiin