muutoskatsastus?

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
Avatar
ladoilla radalle
Viestit: 883
Liittynyt: 12.8.2005 20:20
Paikkakunta: Joutsa/Heinola

muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja ladoilla radalle »

Elikkä yritin lukea lakikieltä mutta en ymmärtänyt oikeen että tarvitseeko nykyyään sisustan osia muutoskatsastaa.. lähinnä etupenkkejä ajattelin. ja entä ratti?
Urakalla Porukalla Ja Laskuun! Se On Jämpti!
Avatar
pikku-maukka
Viestit: 655
Liittynyt: 18.1.2007 20:38
Paikkakunta: Starttila

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja pikku-maukka »

eipä se mitää viimekatastuksessa sanonu kun oli ratti vaihettu eikä torvea olla saati sit siitä et oli vaihettu saabin penkki ja hitsaamalla tehty uudet kiinnitykse suoraan lattiaan. mut onko kuinka konttori kohtasta
lada 2104 1700i combi "tatjana"
lada 2105s 1500s axteeK"turbojugend"
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10411
kuvija miiteistä http://kuvablogi.com/blog/24254/
Avatar
Mara
Viestit: 1403
Liittynyt: 11.5.2006 17:44
Paikkakunta: Kymenlaakso™
Viesti:

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja Mara »

Tuskin määräaikaiskatsastuksessa mutta jos tekee muutoskatsastuksen esim. koneen takia, voi olla, että laittavat samalla esim. uudet penkit otteeseen.
2102 16V ex.
2103 -75
Avatar
ladoilla radalle
Viestit: 883
Liittynyt: 12.8.2005 20:20
Paikkakunta: Joutsa/Heinola

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja ladoilla radalle »

....itsellä olisi vaihdettu ratti ja torvi toimii ja mazdan penkit omilla kiskoilla ja kiinnityskohdat itse hitsattu.. nyt vuosikatsastus edessä ja vähän arveluttaa.. muutosprosentteja kun on jo valmiiksi 14%
Urakalla Porukalla Ja Laskuun! Se On Jämpti!
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Meillä tuli tossa TC:ssä etupenkeistä prosentit. Tosin itse ne kyllä kirjoitin siihen muutoskatsastuksen lippulappuseen jossa piti mainita vaihdetut osat yms. Eli ei välttämättä olisi tullut jos ei olisi niitä maininnut. Kokonaismuutosprosentiksi tuli 27 %. Mitään mainittuja Ladan osia ei huomioitu (startti/laturi yms.) vaan koneesta apulaitteineen meni täydet prosentit.
Ratista ei tule mitään prosentteja...
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
Samara87/88
Viestit: 1006
Liittynyt: 7.10.2006 14:33
Paikkakunta: vesi

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja Samara87/88 »

ladoilla radalle kirjoitti:....itsellä olisi vaihdettu ratti ja torvi toimii ja mazdan penkit omilla kiskoilla ja kiinnityskohdat itse hitsattu.. nyt vuosikatsastus edessä ja vähän arveluttaa.. muutosprosentteja kun on jo valmiiksi 14%

minkä mazdan penkit on ladassa? itellä tulee 626 2 ovisen etupenkit samaraan, aika muhjakat 8) en usko että tulee sanomista jos toimii vaan ok... :?
Chevrolet Cavalier Z24 3.1 V6 Convertible 93"
Chevrolet Starcraft 6.5TD 98"
Honda CRV 01"
Supo 62" Mopo
Avatar
ladoilla radalle
Viestit: 883
Liittynyt: 12.8.2005 20:20
Paikkakunta: Joutsa/Heinola

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja ladoilla radalle »

626 gti masan penkit.. kuvia ladagalleriassa tällä nicillä..
Urakalla Porukalla Ja Laskuun! Se On Jämpti!
Avatar
jaasu
Viestit: 1054
Liittynyt: 11.9.2007 12:09
Paikkakunta: haapavesi

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja jaasu »

entä mite onnistuu sit katastus ku mulla on kuppipenkki hitsattu kiinni kiskoille. siis penkki liikkuu mutta sit tehty kehikko joho hitsattu. eli kelpaako katastusmiehelle?
autoton.. vielä
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Re: muutoskatsastus?

Viesti Kirjoittaja liero »

mulla kelpasi kuppipenkin säädöksi muutoskatsastuksessa kun oli penkin kiinityksessä 3 reikäjakoa eri etäisyyksillä, koko jalusta oli omavalmistetta, leimasetä kysyi säätöä kun ei meinannut petaaleille ylettää , ojensin kaverille kuusiokolo avaimen ja sanoin että voi sitä penkkiä siirtää ,menee vaan tovi :) kyllä se sitten katseli jalustaa ja totesi ruvinreikiä olevan useampia ja sanoi kiinityksen olevan hyvän ja tukevan näköinen. säätämään ei sitten ryhdytty.

eli ei sen jakkaran tarvitse olla millään kiskoilla , kunhan on säätö, pulttaus eri etäisyydelle kelpasi ainakin jämsän konttorilla... kannattaa myös panostaa hitsaukseen ja rakenteeseen ,toki jo omankin turvallisuuden nimissä ,ja ei se välttämättä kelpaa inssillekkään jos saumat ovat ihan "sähkö linnunpaskaa" . ja tuo että kelpasi ainakin täälä ei toki takaa mitään , lakia aiheesta en tunne...


ja tuo muutoskatsastus tarve kohdallani johtui turvakaarista ja niistä kuppijakkaroista 2-oviseen c-kadettiin , joten paikkalukua vähennettiin.

periaatteessahan nuista penkeistä pitäisi prosentit merkata ,mutta 4 ovisessa autossa eivät vaikuta paikkalukuun.
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
Vastaa Viestiin