Lada-Jussi kirjoitti:ei kai niitä sentään verokortin mukana tule, vaan esitäytetyn veroilmoituksen mukana, kannattaa se esitäyttö tarkastaa vielä, jospa tulisi vaikka enemmänkin, itellä on jotain 400 mätkyjä, mutta eiköhän se matkakustannuksilla taas kipua palautuksen puolelle reilusti.
Miten niitä korvauksia matkakuluista noin paljon voi saada? Eikö aina pitäisi mennä sen halvemman mukaan eli tässä tapauksessa joku bussikortti tms. eikä henkilöautolla?
"ei korppi korpin silmää noki...", muistelen että eikös jussi oo jossain verovirastolla töissä, eli taitaa aika helposti mennä kaikki ehdotetut vähennykset/kevennykset läpi.
Lada-Jussi kirjoitti:ei kai niitä sentään verokortin mukana tule, vaan esitäytetyn veroilmoituksen mukana, kannattaa se esitäyttö tarkastaa vielä, jospa tulisi vaikka enemmänkin, itellä on jotain 400 mätkyjä, mutta eiköhän se matkakustannuksilla taas kipua palautuksen puolelle reilusti. pelkät matkakustannukset voi tänä vuonna ilmoittaa helposti netin kautta http://www.vero.fi
Miten niitä korvauksia matkakuluista noin paljon voi saada? Eikö aina pitäisi mennä sen halvemman mukaan eli tässä tapauksessa joku bussikortti tms. eikä henkilöautolla? Eikä kai sellaisilla julkisilla nuo omavastuut ylity kovin helposti.
Sehän riippuu ihan tuloista paljonko matkakustannukset muuttavat palautusta. Muistaakseni nyt vähennettävä maksimi on 7.500 euroa (josta vähennetään omavastuu 500€) oman auton käytöstä. Mulla esimerkiks muuttuu noin tuhannen yksikön verran.
joo halvimman mukaan menee kulut, mutta bussimatkailu maalla onkin vähän erihinnoissa kuin suurkaupungeissa, jos hesassa saa ajella 50 euroa/kk ihan vapaasti kaikissa laitteissa, niin maalla on vain sarjalippuja joilla pääsee tiettyjä määriä ja lippujen hinnat on laskettu matkan pituuden mukaan. sitten jos käy vaikka hesassa töissä on hkl:n lippu ulkopaikkakuntalaiselle reilusti kallliimpi, joten kyllä siinä kustannusta tulee, eikä toi verovähennys kyllä kata niitä kustannuksia. onneksi nykyään on vähän lyhyempi työmatka.
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Mätkyjä tulis tämän ekan ehdotuksen mukaan 1463 euroo.
Lada-Jussi kirjoitti:... mutta bussimatkailu maalla onkin vähän erihinnoissa kuin suurkaupungeissa, ...
Mikä bussi-matkailu, ei täältä kaupungista? ainakaan pääse tuohon viereiseen kaupunkiin millään bussikyydillä, ainakaan siten, että ehtis työmaalle työajan puitteissa.
Olen ajanut eläessäni yli kymmentätuhatta eri autoa, olenko siis automaailman Gene Simmons?
Ja tosiaan henkilöautoilu kyllä hyväksytään kun bussiyhteyksiä ei ole, tai ne menevät tolkuttomiksi (esim. mun pitäs lähteä jo perjantaiaamuna maanantaiksi töihin jos julkisilla haluaisin päästä )