Rekkojen kunto

Politiikkaa, maailmanparannusta ja muuta hölynpölyä, joka ei suoraan liity Ladoihin ja autoiluun.

Kenen rekat on parhaita?

Suomalaisten
7
39%
Virolaisten
1
6%
Venäläisten
4
22%
Ruotsalaisten
6
33%
 
Ääniä yhteensä: 18

Avatar
,_,/ukka
Viestit: 3007
Liittynyt: 19.5.2004 12:16
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja ,_,/ukka »

Suomalaiset rekat venäläisiä huonommassa kunnossa:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uu ... ?oid=12582
Vai onko tämäkin taas vain yhden ihmisen(tutkija/toimittaja) mielipide :roll:

,_,/ukka
Autoton on huoleton
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

No kyllä venäläisten autot nykyään melkoisen hyviä on, siis ainakin Suomeen ajavat. Toki ulkomaankalusto on paremmassa kunnossa kuin kotimaassa. Sama pätee suomalaisiin. On eri asia lähteä Eurooppaan kuin suhata pitkin Tamperetta. Jos Tampereella vanha katiska laukee, apu on lähempänä.
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Avatar
aropupu
Viestit: 574
Liittynyt: 2.12.2004 12:45
Paikkakunta: Nastola

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja aropupu »

Suurin ylikuorma oli peräti kymmenen tonnia.
:shock:
Tuo ei ainakaan enää ole "vahinko", aika hurja piittaamattomuus jo..
Avatar
Lada-Jussi
Viestit: 10242
Liittynyt: 24.9.2003 17:48
Paikkakunta: Janakkala

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja Lada-Jussi »

Eikös venäjällä kaikki autokalusto ala olee "parempaa" kuin suomessa, näin myös rekat, täytyy vielä huomioida, että imagosyistä niillä kaikista parhailla Kamaz:eilla ei juuri suomeen tulla, kun täällä on tota ryssävihaa niin paljon, että se katottaisiin provosoinniksi, siksi ajetaan vähän jo kuluneilla käytetyillä länsirekoilla. Jos suomessa oltaisiin vähän suvaitsevaisempia niin liikenteessä voitaisiin ihailla komeita ja turvallisia Kamaz-rekkoja.

Hämmästyin yksi päivä Hämeenlinnassa, kun venäjän kilvissä oleva MAN veti suomikilpistä perävaunua, yleensä kun näkee suomiveturien perässä vaikka mitä hollantilaisia tms. kärryjä. Kai se oli turvallisempaa vetää venäläisittäin.
Kuva "Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Avatar
PECTOPAH MECTA HOMEP
Viestit: 702
Liittynyt: 20.2.2008 20:28
Paikkakunta: Pörsänmäki
Viesti:

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja PECTOPAH MECTA HOMEP »

Tuollainen Suomi-Venäjä yhdistelmä on kyllä aika harvinainen liikenteessä, joskin viime aikoina olen niitä havainnut tien päällä enenevissä määrin.
Avatar
aropupu
Viestit: 574
Liittynyt: 2.12.2004 12:45
Paikkakunta: Nastola

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja aropupu »

Lada-Jussi kirjoitti:siksi ajetaan vähän jo kuluneilla käytetyillä länsirekoilla. Jos suomessa oltaisiin vähän suvaitsevaisempia niin liikenteessä voitaisiin ihailla komeita ja turvallisia Kamaz-rekkoja.
Aika paljon näkee bräniköitä Volvojakin liikenteessä rajan takaa,ja muitakin..
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Lada-Jussi kirjoitti:Eikös venäjällä kaikki autokalusto ala olee "parempaa" kuin suomessa, näin myös rekat, täytyy vielä huomioida, että imagosyistä niillä kaikista parhailla Kamaz:eilla ei juuri suomeen tulla, kun täällä on tota ryssävihaa niin paljon, että se katottaisiin provosoinniksi, siksi ajetaan vähän jo kuluneilla käytetyillä länsirekoilla. Jos suomessa oltaisiin vähän suvaitsevaisempia niin liikenteessä voitaisiin ihailla komeita ja turvallisia Kamaz-rekkoja.

Hämmästyin yksi päivä Hämeenlinnassa, kun venäjän kilvissä oleva MAN veti suomikilpistä perävaunua, yleensä kun näkee suomiveturien perässä vaikka mitä hollantilaisia tms. kärryjä. Kai se oli turvallisempaa vetää venäläisittäin.
Vielä muistan parikymmentä vuotta sitten liikenteessä olevia Kamaz rekkoja.Eräässäkin takaosan katkenneet takajouset oli korvattu ratapölkyillä,pitkä takateli kulki monta kymmentä senttiä kierossa (taka-akseli kierossa alustaansa nähden).Takapyörärät vipotti useita senttejä.Täkapyöristä kuului Whop,Whop,Whop,Whop.....Pienikin ylämäki sai sen hyytymään ja sankka sauhu peitti takanäkyvyyden :lol: :lol:.On tosiaan hyvä että tällaiset pommit on hävinneet Suomen teiltä.
jeesma
Viestit: 124
Liittynyt: 29.7.2007 22:11
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja jeesma »

Nonnis kirjoitti:No kyllä venäläisten autot nykyään melkoisen hyviä on, siis ainakin Suomeen ajavat. Toki ulkomaankalusto on paremmassa kunnossa kuin kotimaassa. Sama pätee suomalaisiin. On eri asia lähteä Eurooppaan kuin suhata pitkin Tamperetta. Jos Tampereella vanha katiska laukee, apu on lähempänä.
Kävin minäkin tänään katsastamattomalla Sisulla pikku-akan kanssa Vesilahdessa. Täysin kunnossa oleva vehje omistaja ei ole viitsinyt katsastaa.
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja liero »

aron pojat ovat joutuneet hieman panostamaan tuohon kuntopuoleen kun niitä on alettu ratsata, ja se on hyvä , vielä joku vuosi sitten näkyi kyllä aika hylkyjä tiellä naapurin kilvissä, nyt näyttää suurin osa jo ihan autolta.
ei silti, kyllä ne piittaamattomat suomalaisetkin varmasti ajaa kohtuu ruopioilla.

raskaassa ajossa oleva rekka vaatii aika paljon säänöllistä huoltoa pysyäkseen luotettavassa ja hyvässä kunnossa , on kuluneiden osien vaihtoa , määräaikaisia huoltoja ,rasvauksia ja ennenkaikkea kuljettajan jatkuvaa tarkkailua ajoneuvon kunnosta ja sen mukanaan tuovia remontteja.

itse alaa kohtuullisen lähellä seuraavana totean jotta, suomalainen yrittäjä on vastuuntuntoinen kalustonsa suhteen , paskana tienposkessa makaava tahi kilpikonnan (poliisi) kohdannut ajoneuvo ei tuo taaloja tilille .

sensijaan tuo dieselin hinnan nousu tekee kyllä isoa kipeää monen autoilijan tilipussille :(

t:liero paperikone asentaja / viikonloppu asentaja puutavara yhdistelmän tarvitsemissa toimissa...
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja liero »

ai niin koska viestiä EI VOI MUOKATA lisättäköön uuteen viestiin etten vastannut äänestykseen, koska jokaisen siinä mukana olevan vaihtoehdon autoilioista löytyy tunnollisia ja piittaamattomia, ja kun en tiedä kenellä on eniten tunnollisia niin oloon äänestämäti.
kirjoitelen tässä-asiassa vaan sen pohjalta mitä tiedän .
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
Avatar
liero
Viestit: 524
Liittynyt: 22.3.2004 10:26
Paikkakunta: jämsä

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja liero »

ai niin koska viestiä EI VOI MUOKATA lisättäköön uuteen viestiin että , venäjällä on tarve toimivalle rahtiliikenteelle, sielä on myos rahaa liikkellä ja sinne myydään kovalla tahdilla uusia kuorma-autoja niin suomesta, ruotsista, saksasta kuin muualtakin , ennen pitkää varmasti on naapurin kuorma-autot tuoreempia kuin täälä , ainakin tääläpäin näkyvät venäläisrekat vrt. täkäkäinen kotimaanliikenne.
Vegaani - intiaaninimi, joka muodostuu sanoista "veg", huono ja "an", metsästäjä.
Avatar
robson
Viestit: 232
Liittynyt: 27.10.2006 19:06
Paikkakunta: pori

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja robson »

mun kämpän lähellä on päivittäin noita ulkomaalaisia rekkoja parkissa.unkarilaisilla on ehdottomasti parhaat rekat,varmaan kaikki on n.1-5vuotta vanhoja.venäläisillä on kohtalaisia rekkoja,mutta ei ole kuin pari vuotta aikaa kun siitä tehtaan pihasta lähti viiden kamazin letka kohti venäjää.oli kyllä sen näköisiä vehkeitä että en ihmettele jos matka loppui jo ennen tamperetta. :lol:
Avatar
Yogi
Ylläpito
Viestit: 2927
Liittynyt: 2.2.2005 8:38
Paikkakunta: Pori

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja Yogi »

Ajattelinpas pistää rahtipuljun pystyyn ja tuon siihen uuden kaluston venäjältä. Robson voi tulla kuskiksi. Me ei mihinkään kaanioihin kosketa! 90-luvun alussa veimme avustuskuormaa kirkon takapihalle, oli lähtemässä Venäjälle. Leluja ym.juttuja lastenkoteihin. Ihmettelein ääneen, että miksi kuorma-auton hytin edessä lukee KAMA3 eli kama-kolme. Isä sitten sanoi, että se on "Kamaz". Siitä se itäautointo taisi lähteä, nyt mulla on samanlainen pienoismallikin! Kyseessä ei ollut sellainen pitkä malli, vaan lyhyt pressulavallinen malli.
21013 -88, 21023 -84, Dodge Coronet 440 -66 & Chrysler 300 -62
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Mäkin voin tulla ajaan, olettaen, että maksat tes:n mukaan plus p*skan kaluston lisän päälle :lol:
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Avatar
robson
Viestit: 232
Liittynyt: 27.10.2006 19:06
Paikkakunta: pori

Re: Rekkojen kunto

Viesti Kirjoittaja robson »

Vastaa Viestiin