110 16v potentiaali

Etuvetoiset Ladat: Samara, 110 ja 117/119 eli Kalina, myyty Suomessa vuosina 1986-2007
Ozmo

110 16v potentiaali

Viesti Kirjoittaja Ozmo »

Hyvää autotonta päivää!
Käyttöauton haku on päällä, ja Ladojen hinta-laatu suhde ei mahdollista muiden merkkien harkintaa, joten jo etukäteen kysyisin seuraavaa:

1. Onko 1.5i 16v koneesta mahdollista kevyin teknisin muutoksin (=ahtamatta) mahdollista saada tehoa lisää sen
verran, että virittäminen on kannattavaa?
2. Kestääkö ko. kone virittämistä?
3. Onko mallien välillä eroa ruiskussa ym. , joka kannattaisi ottaa huomioon?

Jos vastaus kahteen ensimmäiseen on ei, kannattaako jäädä odottamaan uusien isokoneisten :) (1,6) hintojen putoamista, vai ostaa muutaman vuoden vanha ja olla tyytyväinen vakiotehoon? Eli onko uusi tekniikkaa parempi?

Kyselee Opa
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Re: 110 16v potentiaali

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

Yksinkertaisia keinoja 2112-moottorin (siis se 16-v, 1,5 l) virittämiseen ovat:
- nokka-akselien (lähinnä imupuolen) ajoitusmuutokset, vaatii säädettävän hammashihnapyörän tai -pyörät
- nokka-akselien vaihto toisen tyyppisiin
- "mekaanisesti" yksinkertainen, mutta muutoin taitoa ja välineitä vaativa muutos on moottorinohjausyksikön uudelleenohjelmointi
- pakojärjestelmän virtausvastuksen vähentäminen

Kaikki edellämainitut keinot ovat periaatteessa sellaisia, että ne vaikuttavat pakokaasupäästöihin ja ovat siten kiellettyjä.

Auto kestää edellämainitut, mutta jos lisäteho ulosmitatataan, on kestoikä todennäköisesti normaalia lyhyempi.

Käytännön suorituskykyä on helppo parantaa nopeuttamalla vaihteensiirtoa, useissa tapauksissa riittää vaihteistoöljyn vaihto tehtaan suosittelemaan API GL-4 -luokan öljyyn, meillä sopiva viskositeetti on 75W-90.

menestystä

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
Vastaa Viestiin