Moro.Mulla oli joskus nuorempana käyttiksenä sellanen Suzuki SA310(siis tuttavallisemmin swift ) Oli aika karu koriltaan ja aattelin sitä sitten vähän laittaa nätimmäksi. Siinä sitten irrottelin etupuskuria jonka olisi pitänyt olla kiinni runkoaisoissa pulteilla jotka menee puskurin kiinnikkeenä toimivan päästään halkaistun putken läpi. En vaan löytänyt pultteja lainkaan, löyty vaan ihme kököt siitä missä pultin piti olla. NO, naputtelin kököt irti ja koko puskuri putos alas. Kiinnike putket oli mätinyt pois vissiin jo ajat sitten ja joku nero oli laittanut niiden tilalle pätkät ihan aitoa koivua kuorineen kaikkineen ja kitillä runkoaisoihin kiinni. Ihmeen hyvin oli kuitenkin pysynyt ja varmaan olis pysyny edelleen mutta kun menin sinne sorkkiin. Sitten sitä hitsailtiin uudet kiinnikkeet ja suzukin ollessa kyseessä hitsattiin vähän muutakin...ja hienohan siitä tuli
Oven magneettikytkimen magneetin väliaikainen korjaus kun painuneessa ponttiovessa oleva magneetti ei ohjaa reed-relettä kulunvalvontalaitteessa.Isketään kiila oven rungon ja pontin väliin niin magneetti siirtyy riittävän lähelle relettä.Korjataan kun aikaa on.
Pontti toisiinsa yhdistettävien lautojen tai lankkujen toiseen reunaan tehty ruode.Jotta lautoja tai lankkuja voisi limittää toisiinsa niin toisella puolen taytyy olla urosruode ja toisella puolen naaras ruode.
Uppopumpun korjausta:
Uppopumpun pintakäynnistimen johto on poikki kellukkeen juuresta,pumppua käyttään ainoastaan suoja-altaiden sadevesien poistoon vedensyvyyden ollessa maksimissaan 10cm.
Katkaistaan käynnistimen johto sopivasta kohtaa,kytketään navat yhteen,kevi jätetään pois.Tulpataan kutistemuovipäätteellä ja sidotaan nippusiteellä poistoputkeen kiinni.Pumppu toimii aina kun töpselissä on virtaa.
Jaska HKI kirjoitti:Oven magneettikytkimen magneetin väliaikainen korjaus kun painuneessa ponttiovessa oleva magneetti ei ohjaa reed-relettä kulunvalvontalaitteessa.Isketään kiila oven rungon ja pontin väliin niin magneetti siirtyy riittävän lähelle relettä.Korjataan kun aikaa on.
Pontti toisiinsa yhdistettävien lautojen tai lankkujen toiseen reunaan tehty ruode.Jotta lautoja tai lankkuja voisi limittää toisiinsa niin toisella puolen taytyy olla urosruode ja toisella puolen naaras ruode.
Irroitetaan kiila,mitataan pontin ja karmissa olevan anturin välinen etäisyys ja tehdään magneetille sopiva korotuspala puusta,joka asennetaan kipsilevyruuveilla paikoilleen.
Kevyempiin kiinityksiin Siporex seinässä ei tarvita mitään ankkureita,puu riittää.
-Porataan ruuvin syvyinen reikä metalliporalla ja reikään laitetaan säteittäisesti 3 tai neljä ruuvin kierteen pituisia puutappeja joiden yhteiset halkaisijat on hieman suuremmat yhdessä ruuvin kanssa mitä reiän halkaisija on.
Tänään havaitsin työpaikalla tavaraa noutavan Nissan pakettiauton alla roikkuvan jotakin.Oletettavasti se oli Webaston syöttöletku kun kuljettaja kertoi auton juuttuneen kinokseen.Rikkinäisiin kiinnikekorviin ja kylmiin teräsrakenteisiin sidoin letkun nipusiteillä kiinni ja kehoitin tekemään asialle jotakin.
"Tässä valmistuu savukalaa suoramyyntinä Muurmanskin tien varressa Aunuksesta jonkin matkaa Petroskoin suuntaan. Savustimessa sisällä ollut nainen asetti kuvauksen ajaksi paitansa näköesteeksi ikkunalle. Tässä innovaatiota U:gin seudullekin. Jos vaikka Saabeja voisi jotenkin hyödyntää, vaikka esim. rapuaikana"
Mit sozialistischem Gruß!!!________________________________________________________________________________________
Trabant 601 -66. Wartburg 353W Tourist -84 .VAZ 2101 -79. Simson SR 2E -63. Anhänger HP 500.Eurosamara-98
Eipä niitä hirveästi taida olla jäljellä.Jotain kemian-ja elintarviketeollisuuden juttuja.Ja Narvan lamppuja taitaa olla edelleen,vaikkei siinä DDR:n kanssa olekaan muuta yhteistä kuin nimi.
Mit sozialistischem Gruß!!!________________________________________________________________________________________
Trabant 601 -66. Wartburg 353W Tourist -84 .VAZ 2101 -79. Simson SR 2E -63. Anhänger HP 500.Eurosamara-98
samarai kirjoitti:Onkohan tuo Multicar muuten ainoa säilynyt DDR:n teollinen tuote, mikä jatkoi tuotantoaan myös markkinataloudessa?
Carl Zeissin Jenan-tehdas oli ainakin DDR:n aikana VEB Zeiss Jena ja yhdistyi takaisin tuohon lännen-Zeissiin 1991, en tiedä sitten, että säilyikö itätuotteita kuinka paljon ja kuinka pitkään tuon jälkeen valmistuksessa.
samarai kirjoitti:Onkohan tuo Multicar muuten ainoa säilynyt DDR:n teollinen tuote, mikä jatkoi tuotantoaan myös markkinataloudessa?
Carl Zeissin Jenan-tehdas oli ainakin DDR:n aikana VEB Zeiss Jena ja yhdistyi takaisin tuohon lännen-Zeissiin 1991, en tiedä sitten, että säilyikö itätuotteita kuinka paljon ja kuinka pitkään tuon jälkeen valmistuksessa.
Carl Zeiss näkyy olevan perustetun juuri Jenassa, joten kyllä sitä voidaan varmaan pitää tuotannon jatkumisena, vaikka olikin jo ennen DDR:ää perustettu.
tehtaan mainos http://www.youtube.com/watch?v=sPoWNyNs2KY
Kiitos samarai, oli hienoja kuvia. Yksi kuva oli oikein tuttu ja se lautta joka ylittää Syvärin.
Olen itse aikoinaan(noin. -93) talvella ylittänyt todennäköisesti tolla lautalla Syvärin. Tienposkesta laitettiin puutavaraa, jotta Mersuni pohja ei ottaisi kiinni, kun ajoin lautalle.
Toisella puolella Syväriä ei ollut ongelmaa.
Kemikaalin yhteenspoivuus luonnonkumin kanssa.
Otetaan tyhjä Nasolin nenätippapullo pipetin kanssa.Täytetään pullo ko aineella ja varastoidaan kyljelleen pariksi kuukaudeksi.Jos pipetin kumitutissa tapahtuu muodonmuutoksia on aine liian vahvaa luonnonkumin seuraksi.
Kun pakoputki meni suoran osan keskeltä poikki, niin katselin sopivankokoisen alumiinisen sisäputken. Sahasin sopivan pituisen pätkän ja iskin vanhalla rukkasenriekaleella tilkiten putken sisään. Sama toiseen päähän ja rukkastilke ruuvarilla sörkkien väliin. Koko laitoksen jäykistin poraamalla pienet reiät putken puoliskoihin riittävän etäälle katkospaikasta ja kiertämällä romulootasta löytämäni ruuvit reikiin ja ne varmensin MIGgaamalla pienet täpät pitämään puuruveja paikallaan. Rautalankaside surraten kiristää putkenpäitä vastakkain. Määräaikaiskiristykset viikoittain sekä rautalangan vaihto jos venyy poikki. Tämä on kehittyneempi versio toistakymmentä vuotta sitten tekemästäni. Tuolloin meni keskipöntön juuresta poikki. Taivuttelin sopivan lattaraudanpätkän ja sain kuin sainkin sen penellä virralla pöntön kylkeen kiinni. Raudan toinen pää putkeen hitsaten. Liitos ei ollut tietenkään tiivis, mutta eipähän laahanneet putket maata.