ei muistanu osotetta.
Jos joku tietää voiko laittaa tänne sen oson.
Hyvä että saahaan keskustelua tästä aiheesta.
Varmaan on muitakin joita asia kiinostaa

kiittosta.THI-900 kirjoitti:Kai se uusi Pravda rapsahtaa kohta postiluukusta ja sen mukana myös juttu.
Viron autotarjontaa voi seurailla vaikka auto24.ee sivustolta ja onhan Viron versio Keltaisesta pörssistäkin olemassa osoitteessa kuldnebors.ee
Tosiaan jos tarkennettaisi vähä mitä papereita tarttee siihen auton tuontiin ulkomailta.Lada-Jussi kirjoitti:mutta toi pravdan tuonti juttu ei kovin paljoa kertonut mm. niistä tarvittavista papereista yms. käytännöistä mitä virosta tuonnissa on huomioitava. Onko homma tosiaan että auto vaan laivaan vaikka työntämällä ja laivasta kotiin sit joku päivä voi tullissa käydä hoitelee asiat?
Ei toki otetaan herenettä nenuun.Lada-Jussi kirjoitti:kaikella kunnioituksella ja ei millään pahalla ketään kohtaan, olkaamme veljiä keskenämme eikä oteta hernettä nenään, mutta toi pravdan tuonti juttu ei kovin paljoa kertonut mm. niistä tarvittavista papereista yms. käytännöistä mitä virosta tuonnissa on huomioitava. Onko homma tosiaan että auto vaan laivaan vaikka työntämällä ja laivasta kotiin sit joku päivä voi tullissa käydä hoitelee asiat?
No miksi minä sitten sain Venäjälle tarkitetun Ladan,olisivat pitäneet hyvänään.xum128 kirjoitti:Moro!
Onko porukka miettinyt ladan tuontia ruotsista?
Meidän -78 tuplalamppu on tuotu kyseisestä maasta(ex-omistajan tuoma).
Meille ainakin yks virolainen kaveri puhu, että neuvostoliitossa/venäjällä tehtiin itselle huonommat ladat ja maailmalle paremmat.
Kun toi meidän Largo kävi huollossa, niin korjaamon kaveri, jolla on paljon kokemusta ladoista kehui tota hyvinkin vuolaasti.
Onko immeisillä tietoa tosta:
Tehtiinkö ruotsiin aikanaan paremmat kulkineet kun (suomeen,) viroon tai venäjälle?
Eräs tuttuni entisestä Neuvostoliitosta (Dagestan)kertoi että oli jokin organisaatio jolla Ladan mainetta on pidetty yllä koska vientituotteena Lada oli niin tärkeä.Laatu oli "Export laatua".Eikö noita jälkivarusteltu ja paikkamaalattu Konelan puolesta Suomessakin.Itse maalissa ei ollut mitään vikaa koska Sadolin teki Suomessa paljon linjamaaleja (tynnyreissä tehdaskäytöön) sekä litran purkissa(8 000 000 purkkia vuoteen 1998 kunnes Rupla romahti) uuden auton mukaan.Jos Sadolinin maalilla sai appelsiinipintaa niin maalarin tai maalipistoolin vika vaikka venäläiset yrittivät toisin väittääkkin.xum128 kirjoitti:Moro!
Ilmeisesti Jaska HKI:llä on ollut onkelmia oman kulkineensa kanssa.
Tarkoitus oli kuitenkin kysyä varsinkin vanhemmista ladoista ja sellaisista joita ihmiset on hakemassa virosta yms. Ylhäällä pojat ja tytöt on puhuneet kuitenkin tuplalampuista tai nappiksista.
Onko kukaan hakenut ihan tuoretta ladaa venäjältä? Villi veikkaus, että ei oo(korjatkaa jos olen väärässä).
Ja tuoreeella tarkoitan -05 ja uudemmat. Toki saa kertoa, jos joskus oot hakenut idästä uuden auton.
Mutta kysytään sit:
Onko tietoa tekikö neuvostoliitto ladan syntyhetkistä neuvostoliiton kuolinhetkeen asti paremmat yksilöt maailmalle ja huonommat itselle?
Miten on ollut NL:n jälkeen ladojen laatu?