Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
audiq
Viestit: 967
Liittynyt: 5.9.2005 16:17
Paikkakunta: Tuusula

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja audiq »

E.P. kirjoitti: Nopean joutokäynnin perussäätö olisikin sitten suurempi juttu. Taikka ilmeisesti pitäisi kaasutin irrottaa, kun en keksinyt miten yläkautta pääsisi rakotulkilla välystä mittailemaan. Pakkasen takia jäi tänään tekemättä. Olkoon toistaiseksi korvakuulolla säädettynä.
Yleensä suosin ohjearvoja, mutta tuon säätäisin ehdottomasti vain korvakuulolla, koska ainakaan minun löytämilläni ohjearvoilla ei nopeaa joutokäyntiä saa kunnolliseksi.
Nopea joutokäynti kuulostaa ihan ryypppy päällä huutavalta vanhalta Ladalta kirjan ohjearvoihin säädettynä.
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja E.P. »

Tänään oli toinen kylmäkäynnistys ryyppyläpän säädön jälkeen. Kuulostaa jo paljon paremmalta. Seuraillaan tilannetta.

Nopea joutokäyntikin tuntuisi olevan kohtalainen, kun vaihteisto on kylmänä. Kun vaihteisto on hetken saanut kyytiä, on nopea joutokäynti hiukan liian kova. Olkoon toistaiseksi, kunhan toimii niin ettei tukehdu. Kaasua vähän polkemallahan sitä nopeaa joutukäyntiä saa vähän pienemmäksi.
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja E.P. »

Tänään oli taas ongelmia, kun mittari näytti -9 astetta. Veto tuntuu todella heikolta kylmäkäynnistyksen jälkeen. Se käy kolmella, ellei jopa kahdella. Vähän kun kaasulla kikkailee, niin n. 500-1000m ajon jälkeen veto korjautuu normaaliksi, ja toimii loppupäivän hyvin. Siis vaikka kävisi Teboililla kahvilla, tai Tarjoustalossa kaljaa ostamassa, niin aina käy käynnistyksen jälkeen hyvin. Vain päivän ensimmäinen kylmäkäynnistys tuntuu olevan haasteellinen.

Enää keksi muuta kuin rueta niitä sytkäosia vaihtelemaan. Vaikka näyttää siltä, että niitä on jo edellisten omistajien toimesta jossain vaihessa vaihdettu. Puola, jakajan kansi, pyörijä, ja johdot. Tuntuu vaan tylsältä tämmöinen hakuammunta. Sen verran mystinen juttu, että loppuu ideat kesken. Vai pitääkö antaa periksi, ja tarjota sitä etanolikuraa "vanhukselle". Jospa ei vaan jaksa poltella 98:a kylmänä. :? Hmm.. Tai sitten pitää vaihtaa Nesteen bensoista johonkin muuhun, ehkäpä Teboiliin, ja 98:a tietenkin. :wink:
Avatar
lada.h.s
Viestit: 2381
Liittynyt: 3.10.2009 20:49
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja lada.h.s »

E.P. kirjoitti:Jospa ei vaan jaksa poltella 98:a kylmänä.
Jaksa???

Oktaaniluvun korottaminen ei huononna bensan syttyvyyttä tai palamista millään tapaa!!!!!
Ainoastaan heikentää hehkusytytyksen mahdollisuutta ( nakutuksen ) .

En voi käsittää että miten niin monilla on tuollainen käsitys korkeaoktaanisesta bensasta.
Lada 1200L 1986
Lada 1500S 1973
Volga GAZ 21 1967
Moskvitsh Elite 1500 1975
Opel Olympia Rekord 1700 1962
Ford Taunus 1.6 GX 1982
Mercedes-Benz 240D 1982
Mercedes-Benz 300D 1990
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja Jokari »

E.P. kirjoitti: Jospa ei vaan jaksa poltella 98:a kylmänä. :? Hmm.. Tai sitten pitää vaihtaa Nesteen bensoista johonkin muuhun, ehkäpä Teboiliin, ja 98:a tietenkin. :wink:
Nyt on jo sellasta huttua että... :lol:
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja E.P. »

Eikös oktaani tarkoita juuri puristuksen kestävyyttä? Mitä korkeampioktaanista polttoainetta, sen paremmin kestää puristusta. Kai se toimii toisinkin päin. Eli jos on matalapuristeinen kone, niin ei välttämättä jaksa polttaa korkeaoktaanista polttoainetta. Sitä en tiedä missä rajat menee sen suhteen mikä on matala- ja mikä korkeapuristeinen kone, enkä toisaalta varmaksi tiedä mun ladan puristussuhdetta, taisi olla 8.5. Mutta sanotaan niinkin, että jos puristussuhde olisi vaikkapa 6.5, niin kovin korkeaoktaanista polttoainetta sille ei kannata tarjota.

Mutta sitähän varten keskustelupalstat ovat, että keskustellaan. Valaiskaa tietämätöntä.
Jokari kirjoitti:Nyt on jo sellasta huttua että... :lol:
Nämä jokarin kommentit ovat sen verran rakentavia, että eiköhän kruunata hänet "tietäjäksi". Juuri tuolla asenteella keskustelupalstat toimii hienosti. Kiitokset.
Kustaa
Viestit: 712
Liittynyt: 27.2.2010 13:58

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja Kustaa »

Tere!
E.P. kirjoitti:Eli jos on matalapuristeinen kone, niin ei välttämättä jaksa polttaa korkeaoktaanista polttoainetta.
Onko tämä jotain hupailua.. puhutaan puuta heinää ja nauretaan (mahdolliseen) partaan?
Uitukki
Lada kerhon jäsen
Viestit: 1371
Liittynyt: 6.1.2010 15:22
Paikkakunta: Ий

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja Uitukki »

E.P. kirjoitti:Nämä jokarin kommentit ovat sen verran rakentavia, että eiköhän kruunata hänet "tietäjäksi". Juuri tuolla asenteella keskustelupalstat toimii hienosti. Kiitokset.
Älähän nyt toveri hyvä :lol:

Ota löysin rantein. Olen aika paljon seurannut jokarin kirjoituksia ja kun keskittyneesti ne lukee niin niissä yleensä on pelkkää asiaa ja ilman turhia kaunisteluita muutamia ylilyöntejä lukuunottamatta. Itsekin olen hyvin suorapuheinen ja arvostan ihmisiä jotka oikeasti sanovat mitä ajattelevat eivätkä mielistele turhaan puheissaan. Ja voin sanoa myös sdelanosta samaa vaikka olenkin hänen kanssaan eri mieltä tuossa etanoliasiassa tosin hän on hieman jokaria hienotunteisempi.

Joka tapauksessa tuo jokarin heitto oli varmasti puhtaan vilpittömäksi huumoriksi tarkoitettu

Suorapuheisuus ei tietenkään toki saa johtaa liian pitkälle henkilökohtaisuuksiin menemiseen. :?
Mönkijän korvike Saab 900i -86
Käyttis Saab 900 S -97
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja Jokari »

No jos asiaan palataan kun herne menee nokkaan. Uitukki ymmärtää yskän hienosti. Paskanjauhanta ei edistä kenenkään ymmärrystä, siksi kylmät faktat ovat monesti parempia. Sitä ei vaan enää jaksa kierrellä ja kaarrella kun tietämys on riittävällä tasolla. Monesti siksi kommentit voivat olla kolhoja, kriittisiä, jopa töykeitä. Mutta niissä on se kylmä tietotaito, ymmärrys ja kokemus takana. Sitä ei jaksa tehdä asioita enää vaikeimman kautta kun monesti parempiakin vaihtoehtoja on. Saati neuvoa aloittelijaa riittävällä kiinnostuksella.

Puristuskestävyyteen ei vaikuta pelkkä absoluuttinen puristussuhde. Myös dynaamisella puristusuhteella on suuri vaikutus. Lisäksi kannen ja palotilan rakenne ja ns. paljevälys vaikuttavat helvetisti siihen kuinka helposti moottori voi detonoida. Myös moottorin lämpötilalla on merkittävä vaikutus nakutuskestävyyteen. Kuten myös imuilman lämmöllä.
Moni tekijä vaikuttaa ja siksi pelkkä puristussuhde ei ole sinällään omiaan kertomaan kaipaako se kone nyt absoluuttisesti 95E vai 98E.
Missäpä nykyautossa esimerkiksi olisi alle 10 puristusuhdetta? Ei missään. 10,5 - 11 jopa liki 12 on arkipäivää perheautojenkin moottoreissa. Suorasuihkutukset, optimoidut palotilat, sytytysennakot, nakutustunnistimet ja venttiilienajoitukset mahdollistavat korkean litratehon ja silti polttoaineen ei tarvitse olla korkeaoktaanista.
95E riittää silti näihinkin hienosti.

Jos taas hypätään toiseen ääripäähän, niin otan esimerkkinä F-cupin ja useimmat GT-corollat (AE86). Moottorina käytetään vanhempaa 16V 4A-GE moottoria, puristussuhteiden huidellessa tuossa 12 kanteissa, jopa enemmänkin. Perusteho on alle 1600cc koneesta 200 hv, mutta yleisesti myös 215-220. Lompakon paksuus määrittää tehon 1:1.
Julmetun rankat nokat pitkällä aukioloajalla syövät reilusti dynaamista purissuhdetta. Siksi puristusuhde jää yllättävänkin matalaksi.
Nämä laitteet on säädetty ja liikkuvat suurimmaksi osaksi 98-oktaanisella pumppubensalla. 98E venyy todella roisiinkin käyttöön.

Ladan vakiokoneessa mm. paljevälys on pahimmassa välissä eikä palotilan muoto terävine kulmineen ole kovin ideaali estämään detoinointia. Näitäkin asioita voi parannella, eikä moottoriin toimivuus siitä huonone, vaan paranee kaikinpuolin. Puristussuhteen nosto ja muutama muu pieni viilailu nostaa Ladan koneesta sitä terää esille mitä näissä ei vakiona todellakaan ole.

Se etteikö 8.5 puristeinen kone toimisi hyvin tai jopa paremmin 98E:llä, on juuri sitä huttua mistä puhuin. Silkkaa perusfysiikkaa. Polttoaine ei voi olla "liian hyvää" moottorille...
Jos harhaluulona on että tälläinen matalapuristeinen kone toimisi loistavasti esimerkiksi 92-oktaanisella naapurimaan kamalla, niin voinpa sanoa ettei se niin mene. Kulutus nousee roisisti, kaasuvaste huononee oleellisesti ja menoa vaivaa hengettömyys. Myös kotimaiselle, erittäin hyvälaatuiselle ja puristuskestävälle 95E/98E:lle hoidetut sytkäennakot ovat taatusti liikaa 92-oktaaniselle. Sytytysennakon pienennys taas pudottaa tehoa oleellisesti ja lisää kulutusta yhdessä matalaoktaanisen polttoaineen kanssa.

Joo ja itse käytän 98E koska se tarjoaan paremman käytöksen ja hieman pienemmän kulutuksen sekä myös maksimit sytkäennakot ja tehon.
Tarvittaessa pelaa myös 95E pienen nihkeyden kera ja varmasti myös sillä E10:llä samalla lailla.

Ja mitä tulee EP:n Ladan oireisiin niin erityisesti orastava venttiilivika oireilee juuri kylmänä kaikkein pahiten. Lämpöisenä ei välttämättä enää ole juurikaan eroa. Kunnes se kolmospytyn pakoventtiili sulaa lopullisesti ja motti käy sen jälkeen todella kolmella.
En myöskään sulje pois sitä vaihtoehtoa etteikö asteekin toiminnassa olisi jotain hämärää niinkuin siinä yleensäkin monesti on. Jos ryyppyläppä on liian kiinni kylmäkäynnistyksen jälkeen jonkinaikaa, veto on taatusti ohutta ja käynti koneen liki tukehtuessa kuin kolmella käyntiä.

Missään tapauksessa nuo ongelmat ei ole polttoaineesta riippuvaisia ja se on 100% fakta. Hymiöillä tai ilman.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Avatar
lada.h.s
Viestit: 2381
Liittynyt: 3.10.2009 20:49
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja lada.h.s »

Ole ihmetellyt miten niin kovin monilla on tuo 98sin palamattomuuskäsitys? Olen kaikille kavereille joutunut siitä informatiivisesti selittämään.
Yksi jätkä hermostu niin pahasti kun häntä tässä asiassa asiallisesti neuvoin että alkoi v*ttuilun. Siellähän v*ttuillee jossain.
Lada 1200L 1986
Lada 1500S 1973
Volga GAZ 21 1967
Moskvitsh Elite 1500 1975
Opel Olympia Rekord 1700 1962
Ford Taunus 1.6 GX 1982
Mercedes-Benz 240D 1982
Mercedes-Benz 300D 1990
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja E.P. »

Jokari kirjoitti:No jos asiaan palataan kun herne menee nokkaan. Uitukki ymmärtää yskän hienosti. Paskanjauhanta ei edistä kenenkään ymmärrystä, siksi kylmät faktat ovat monesti parempia. Sitä ei vaan enää jaksa kierrellä ja kaarrella kun tietämys on riittävällä tasolla. Monesti siksi kommentit voivat olla kolhoja, kriittisiä, jopa töykeitä. Mutta niissä on se kylmä tietotaito, ymmärrys ja kokemus takana. Sitä ei jaksa tehdä asioita enää vaikeimman kautta kun monesti parempiakin vaihtoehtoja on. Saati neuvoa aloittelijaa riittävällä kiinnostuksella.
Varmaan raskasta tietää kaikesta kaikki? Kuten sytytystulppien lämpöarvoista? Onneksi en ole itseäni koskaan ihan noin raskaan sarjan ammattilaiseksi väittänyt, niin voi olla vapautuneesti joskus jossain asiassa väärässäkin.

Kannattaisiko jättää sitten kokonaan kommentoimatta ja paska jauhamatta? Kun kirjoitustesi taso normaalisti on taattua jokarilaatua, niin pakostakin pomppaa jossain vaiheessa. Tämän palstan yleinen taso vaikuttaa siltä, ettei täällä oikeasti asioista tietävät jaksa enää kirjoitella. Syytä voi vain arvailla.

Miten määritellään aloittelija? Aloittelija olen ladan kanssa, mutta samaa tekniikkaa perusteiltaan ladassa on, kuin niissä 25 muussakin autossani on/oli ollut.

Sitten olikin pitkät pätkät pätemistä, joka ei liity asiaan kovin läheisesti.

Mutta:
Jokari kirjoitti:Se etteikö 8.5 puristeinen kone toimisi hyvin tai jopa paremmin 98E:llä, on juuri sitä huttua mistä puhuin. Silkkaa perusfysiikkaa. Polttoaine ei voi olla "liian hyvää" moottorille...
Jos harhaluulona on että tälläinen matalapuristeinen kone toimisi loistavasti esimerkiksi 92-oktaanisella naapurimaan kamalla, niin voinpa sanoa ettei se niin mene. Kulutus nousee roisisti, kaasuvaste huononee oleellisesti ja menoa vaivaa hengettömyys. Myös kotimaiselle, erittäin hyvälaatuiselle ja puristuskestävälle 95E/98E:lle hoidetut sytkäennakot ovat taatusti liikaa 92-oktaaniselle. Sytytysennakon pienennys taas pudottaa tehoa oleellisesti ja lisää kulutusta yhdessä matalaoktaanisen polttoaineen kanssa.
Hyvä, että tuli tämänkin esille. On siinä pohdittavaa lisää. Jotenkin kadonnut ihmisiltä sen käsitys, että mitä varten keskustelupalstat ovat olemassa. TIedon ja KOkemusten jakoa varten. Sitä kun on monelaista ja tasoista.
Jokari kirjoitti:Joo ja itse käytän 98E koska se tarjoaan paremman käytöksen ja hieman pienemmän kulutuksen sekä myös maksimit sytkäennakot ja tehon.
Niin, energiaahan siinä 98:ssa ei ole sen enempää kuin 95:ssa, vaikka muutakin joku saattaa luulla. 98:iin siirtyminen pelkästään oktaanin vuoksi ei hyödytä mitään, jollei auto osaa sytytysjärjestelmällään sitä itse hyödyntää, tai auto säädetä uusiksi korkeammalle oktaanille.
Jokari kirjoitti:Tarvittaessa pelaa myös 95E pienen nihkeyden kera ja varmasti myös sillä E10:llä samalla lailla.
Tarkoitatko nihkeydellä nakutusta? Muutoihan nihkeys ei ole selitettävissä, jos kerran 95 ja 98 palaa yhtä helposti.
Jokari kirjoitti:Ja mitä tulee EP:n Ladan oireisiin niin erityisesti orastava venttiilivika oireilee juuri kylmänä kaikkein pahiten. Lämpöisenä ei välttämättä enää ole juurikaan eroa. Kunnes se kolmospytyn pakoventtiili sulaa lopullisesti ja motti käy sen jälkeen todella kolmella.
En myöskään sulje pois sitä vaihtoehtoa etteikö asteekin toiminnassa olisi jotain hämärää niinkuin siinä yleensäkin monesti on. Jos ryyppyläppä on liian kiinni kylmäkäynnistyksen jälkeen jonkinaikaa, veto on taatusti ohutta ja käynti koneen liki tukehtuessa kuin kolmella käyntiä.

Missään tapauksessa nuo ongelmat ei ole polttoaineesta riippuvaisia ja se on 100% fakta. Hymiöillä tai ilman.
Tätä on mielenkiintoista seurailla. Ennen kannen avaamista tutkin kuitenkin sytkäosat, palaan mahdollisesti suositeltuun ennakkoon ja oktaaniin. Mun kohdalle ei nimittäin ole tämmöistä oiretta ennen sattunut, jos toisaalta ei kai ole venttiilivauriotakaan. Tämä palsta on kuitenkin ensimmäinen paikka, jossa tulee esille koneen käyvän kylmänä kolmella jos venttiilivaurio on tulossa. Tuo olisi uskottavampaa, jos venttiilejä ei olisi koskaan säädetty, mutta mun venttiilit on säädetty 1000km sitten. Ei silti, etteikö vaurio olisi voinut alkaa jo ennen säätöäni, koska välykset oli liian pienet. Veikkaankin, että ladan(-kin) venttiiliviat johtuvat huollon puutteesta, ei huonoista materiaaleista.
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja E.P. »

lada.h.s kirjoitti:Ole ihmetellyt miten niin kovin monilla on tuo 98sin palamattomuuskäsitys?
Kyllähän bensa palaa, mutta kysymys onkin että millä tavoin missäkin olosuhteista. Maalaisjärki sanoi mulle, että jos 98E kestää paremmin puristusta, niin luonnollisesti 95E kestää huonommin puristusta. Puristuksen kestolla tarkoitettaneen pistettä jossa seos syttyy itsestään. Käsittääkseni sillä on vaikutusta siihenkin, millä tavoin seos syttyy sylinterissä kipinänkin vaikutuksesta.

Täytyy tunnustaa, etten tämmöistä asiaa ole ihan päivittäin miettinyt. Pitää selvitellä. :wink:
Evreka
Viestit: 467
Liittynyt: 24.8.2008 20:45

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja Evreka »

Carina kävi kylmänä kolmella imusarjassa ykköspytyn kohdalla olleen venttiilin imuvuodon takia. En tiedä miksi vuoto lakkasi kun kone lämpeni, mutta tuli tehtyä kaikki mahdollinen ennen kuin tuon keksin. En tiedä sitäkään tuliko venttiilistä bensaa ja ilmaa, mutta pytyssä ei palanut kylmänä mikään, kaasua antamalla alkoi hiljalleen tulemaan mukaan.

Ja kyllähän venttiilivika oireilee alkuun kylmänä. Puristuspainemittauksella näkee jos venttiilit vuotaa, ei tarvi kantta käydä aukomaan.
E.P.
Viestit: 747
Liittynyt: 9.10.2010 16:28

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja E.P. »

Jep, pitänee puristuspaineet mitata joku päivä.

Jonkin aikaa googlea riivasin tämän oktaaniluvun ja sen merkityksen takia. Vaikuttaa siltä, etten ole ainoa jolla on vähän hakusessa tämä asia. Kaikenlaisia näkemyksiä sieltä löytyi. Mutta Neste ainakin kiteyttää asian: "Ilmaisee bensiinin puristuskestävyyttä eli kykyä estää sylinterissä tapahtuva itsesytytys. Mitä suurempi lukema on, sitä parempi on myös puristuskestävyys." Lähde Nesteen bensiiniopas, s. 19 http://www.nesteoil.fi/binary.asp?GUID= ... BA5994718B

Nyt mua vielä askarruttaa se, että miksi korkeampioktaanisella bensalla voidaan käyttää suurempaa sytytysennakkoa, vaikka (jos muka) sekä 98 ja 95 syttyy yhtä herkästi sylinterissä sytytystulpan kipinästä?
Avatar
lada.h.s
Viestit: 2381
Liittynyt: 3.10.2009 20:49
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kävi kolmella kylmänä. Tulpan vaihto auttoi.

Viesti Kirjoittaja lada.h.s »

E.P. kirjoitti:yt mua vielä askarruttaa se, että miksi korkeampioktaanisella bensalla voidaan käyttää suurempaa sytytysennakkoa, vaikka (jos muka) sekä 98 ja 95 syttyy yhtä herkästi sylinterissä sytytystulpan kipinästä?
Kyllä sitä suurempaa ennakkoa voi 95sellakin käyttää mutta moottori voi nakuttaa itsensä rikki. 98 itsessään tuo häilyvän vähän tehoa lisää, vaan
suurempi teho perustuu suurempaan sytytysennakkoon jonka tekee mahdolliseksi 98sin käyttö.
Pelkkää 98sia tankkaamalla ei saavuteta itsessään muuta kuin noita Jokarin kertomia, kierrosherkkyyttä parempaa vetoa, yms mutta ei varsinaista
tehonnousua.

Näin käsitykseni mukaan, ja korjata saa.
Lada 1200L 1986
Lada 1500S 1973
Volga GAZ 21 1967
Moskvitsh Elite 1500 1975
Opel Olympia Rekord 1700 1962
Ford Taunus 1.6 GX 1982
Mercedes-Benz 240D 1982
Mercedes-Benz 300D 1990
Vastaa Viestiin