Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.
Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
samarai kirjoitti:Kävin näyttämässä Samaraa katsastuksessa. Hylättiin, koska takajarruissa liikaa heittoa - eli vasen 1,4 ja oikea 0,6. Käsijarru otti puolestaan oikealla paremmin.
Vaihdoin muistaakseni viime katsastukseen molemmat pyöräsylinterit, joten ilmeisesti nyt se "välimäntä" on paineensäätimessä jumissa.
Pyöräsylinterin etummainen mäntä siellä kuitenkin jumissa oli. Jarruputki tietysti piti samalla uusia, sen näki jo katsoessa.
Mätähän se on koko Samarakin, mutta tekniikka pelaa moitteetta.
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
samarai kirjoitti:Kävin näyttämässä Samaraa katsastuksessa. Hylättiin, koska takajarruissa liikaa heittoa - eli vasen 1,4 ja oikea 0,6. Käsijarru otti puolestaan oikealla paremmin.
Vaihdoin muistaakseni viime katsastukseen molemmat pyöräsylinterit, joten ilmeisesti nyt se "välimäntä" on paineensäätimessä jumissa.
Pyöräsylinterin etummainen mäntä siellä kuitenkin jumissa oli. Jarruputki tietysti piti samalla uusia, sen näki jo katsoessa.
Mätähän se on koko Samarakin, mutta tekniikka pelaa moitteetta.
Mulla oli sama vaiva viime katsastuksessa. Jarruputki oli ollut poikki pitkään ja sen takia sylinteri oli ruostunut kiinni.
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Rupesi remmi vinkumaan, minkä pistin satunnaiseksi, talvipakkasten aiheuttamaksi ilmiöksi. Toiveikkaana lähdin ajelemaan josko vika poistuisi. Lopettihan remmi vinkumisen, mutta sitten alkoi kuulua aikamoista rouskutusta. Jälleen toiveikkaana ajattelin, että kysymys täytyy olla ohimenevästä jumista, mutta kun akku oli tyhjentynyt ja apuvirralla käynnistelin, sain aikaan vain savua laturin suunnalta. Taisi mennä laturista laakerit kun hihnakaan ei enää suostunut liikkumaan.
3 tkm sitten käytin Sammya huollossa. En muista, vaihtoivatko laturin hihnan, mutta oli melko kireällä ja käsittääkseni pitäisi kireys määräaikaishuollossa tarkistaa. En tullut minäkään löysänneeksi sitä. Pitäisi varmaan palauttaa viime huollon sössineelle korjaamolle, mutta tuli jo hinattua toiselle.
Just tuli katsastuksesssa havaittu puute korjattua eli vaihdettua valojen korkeussäätölaite. Laitetta vaihtaessani huomasin, että oikeasta umpiosta oli lasi kokonaisuudessaan irti. Laitoin kiinni kirkkaalla silikonilla. Hienosti asettui.
Sitten vaan lompakkoa kaivamaan ja baanalle uudella laturilla. Jakohihnan edellisestä vaihdosta ei tietoa, mutta ehkä se on joskus vaihdettu tai sitten ei. 105 tkm mittarissa Eurosammyssä. Hinausvakuutus on, mutta itse tuli tänään hinattua.
Oletko miten paljon tuosta määrästä ajanut? Oletko ollut tyytyväinen autoon? Jos satut käyttämään naamakirjaa, tervetuloa Eurosamara-yhteisöön. Ryhmä on auki myös muille Euron tosifaneille
Tottahan toki piti hyvää asiaa tukevaan yhteisöön liittyä.
En ole tällä kulkupelillä ehtinyt ajaa kuin n. 4 tkm. Aikaisemmin joskus mulla oli kyllä vastaava GM-ruiskuinen Venäjän-Samara. Eurosamara oli aikoinaan köyhän opiskelijan tavoittamaton haave. Kun sopiva nyt tuli vastaan, täytyi tarttua tilaisuuteen, vaikka Ladat olivatkin hiukan aikaa jo taakse jäänyttä elämää niiden luonnollisen epäluonnollisen poistuman kautta taloudestamme.
Ei suurta valittamista nykyisessä autossa noin muuten. Hiukka se nykii joskus kiihdyttäessä ja tyhjäkäynnillä ryömitettäessä. Talvirenkaiden vanteet on jotain Fiatin kieroa kamaa, jotka täytyis saada vaihdetuks vähemmän täristäviin suoriin.
Ostettaessa oli etuoven sisäkahva irti, tupakansytytin ja takalasinlämmitin mykkinä, ajovalojen korkeussäätö ei toiminut, eikä takalasin pyyhin. Takaistuimen selkänojan lukko oli jumissa. Mukavaksi homman tekee se, että useimmat puutteet eivät ole outoja vanhalle samaristille. Pieni fiksailu on välillä mukavaakin. Erityisesti jos ei sada.
Kas, näinkin tuore käyttäjä. Mulla on ollut noin 1½ vuotta käytössäni, ajettu vajaa 15 tuhatta. En voisi olla tyytyväisempi autoon. Kilometrejä autossa on nyt noin 67 tuhatta. Jakohihnan vaihdatutin noin 1½ vuotta sitten, muita isompia remppoja ei ole tarvinnut tehdä. Öljyt vaihdettu vaihteistoon viime keväänä, moottoriöljyt normaalisti noin vuoden välein. Pellit on ehjät, alkuperäinen maali kiiltää kauniisti ja kabiini on ehjä sekä edustava.
Alkuperäiset vanteet olen jo jättänyt syrjään. Talvirenkaissa ollut uudesta asti Talbot Horizonin vanteet, nyt talvirengaskauden alettua noihin vaihtui uudet Green Diamond -renkaat. Kesärenkailla oli ensiasennusrenkailla orkkisvanteet, mutta ensi kesäksi alle menee Eurosamaran alkuperäiset aluvanteet. Nuo orkkisvanteet tuntuivat aina hiukan täristävän alla, Talbotin ranskalaiset vanteet ovat oikein hyvät ja pyöreät. Niissähän on sama pulttijako ja keskireikä hyvin lähellä.
Ja vielä tärkeä kysymys. Oletko kerhon jäsen? Miiteissä on ollut Samaroita, etenkin Eurosamaroita turhankin vähän. Olisi pelkästään iloista nähdä enemmänkin näitä kotimaisen autoteollisuuden helmiä miiteissä.
Isän laitos on nyt edellisen tempauksen jälkeen toiminut hienosti. Yksi pikkuvika tuossa tuli. Pitkien valojen rele jumittaa. Pitää jos käydä sormella knoppaamassa relettä, jotta valot sammuvat. Pitäisi vaihtaa tuo. Myös polttoainemittaus on taasen menossa. Katsotaan mikä on nyt tilanne.
21013 1200L/1700 '87 RedBull & 2101 1200 '74 Kopeeka Classic & 21023 1500DL/1600 16V '83 Hoponderos
11x2101 2x2102 2x2103 2x2104 2x2105 7x2107 5x2108 2x2109 7x2111 4x2112 1x117 3x119
Lada on tilava perheauto, mutta kaikkien pää ei sovi sinne
THI-900 kirjoitti:Nyt tuli uudesta sammystä nurkkarallikulutustieto. Pisin reissu oli mua pelastamaan noin 8km kotoa suuntaansa eli todellisesti kaupunkiajosta oli kyse. Lukema oli 10,5l/100km (mittarivirhe mukaanluettuna) eli noin 2 litraa vähemmän kuin kuiskarilla. Tyytyväisiä ollaan, varsinkin kun auto on pelannut nyt kohta 2,5kk niinkun kvartsikello
Samanmoinen testi tuli taasen tehtyä. Pisin reissu oli 15km:n päähän tallista, loput nurkka-ajoa. 5,4% mittarivirhe mukaaluettuna kulutus oli 10,0 l / 100km. Eli samoissa mennään kuin viime talvenakin. Voidaan siis olettaa että tuo "kikkailu" tuossa ennen joulua ei aiheuttanut mitään sen kummepaa.
Menishän tuo vähemmälläkin, jos itse ajais. Vanhennos kun ajaa koko matkan kotua kylälle kolmoselle, myös sen 60km/h osuuden, "jottei vain laatikko hajua ja että voiteloo kunnolla..."
21013 1200L/1700 '87 RedBull & 2101 1200 '74 Kopeeka Classic & 21023 1500DL/1600 16V '83 Hoponderos
11x2101 2x2102 2x2103 2x2104 2x2105 7x2107 5x2108 2x2109 7x2111 4x2112 1x117 3x119
Lada on tilava perheauto, mutta kaikkien pää ei sovi sinne
VAZ-2108 -87 odottelee museoikää
VAZ-21081 -91 "City-Samara" tänään viimeinen ajopäivä, en ehdi jaksa ja viitsi katsastaa tässä välissä, vikoja: käynti (päästöt), kaukovalot, takaturvavyö
VAZ-21083 -89 odottelee jotain, käyttökuntoinen, ei katsastettu
VAZ-21083-20 -95 mätä romuvarasto, käyntihäiriöitä
VAZ-2109 -89 mätä romuvarasto
VAZ-2109 -89 odottaa jotain, jäi katsastamatta, käyntihäiriö (päästöt), muutoin ei paha
VAZ-21093 -89 kytkin/laatikko vikainen, mutta muutoin melko ehjä orkkisklassikko
VAZ-21093 -90 "euro-kat" mätä romuvarasto
VAZ-21093-20 -97 kesällä ominvoimin liikkuva mätä romuvarasto
VAZ-21093-20 -00 "Boschi-Sammy" jäi ajosta joulukuussa, katsastus voimassa 3/2011, vedet ei pysy sisällä, ei käynnisty pakkasella, revitty UAZilla takapihalle mätänemään
VAZ-21099-20 -97 mätä ja osin purettu romuvarasto
VAZ-21099-20 -99 käyttökuntoinen talouden ykkösauto, jokapäiväisessä ajossa, katsastus voimassa 3/2012
VAZ-21099-21 -95 "mustakostaja" käyntikuntoinen, pikkusähkövikoja, vaihteiston vivustossa häikkää, katsastusvoimassa 5/2011, ei liikennekäytössä, tuuninkiprojekti
VAZ-210993 -93 mätä koriste-esine, ovia ei ole saanut auki pariin vuoteen, axtec = ei toimi
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
Uutta vuotta kaikille. Jussilla on samara-kalusto vähän huonossa hapessa. Toisaalta yhdellä kunnossa olevalla autolla pärjää vallan mainiosti.
Oma projekti on hieman myöhässä, mitä aiemmin suunnittelin. Samaran ruostevauriot on saatu nyt suurin piirtein hitsattua kuntoon. Näyttäisi siltä, että vesivuodot auton sisälle ovat tulleet siitä A-palkin saumasta joka venäjällä on jäänyt hitsaamatta umpeen. Eurosamaroissahan tämä samainen kohta on tehty asianmukaisesti tiiviiksi.
Ensi viikolla auto menee maalaukseen. Viimeksi on haeskeltu sopivaa tuulilasia, vanha on niin naarmuinen. Näillä näkymin auto pitäisi varustaa helmikuun alussa ja sitten taas loppukuusta viimeistään takaisin liikenteeseen.
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Tervehdys! Täytyy tässä esitellä tuoreena samaran omistajana laabanilta ostamani samara. Eli konelan esittelyautona toiminut vm.89. Ekaa kertaa ajelen samaralla ja on kyllä aivan loistava peli. Kuvaa koitan laittaa myöhemmässä vaiheessa!
latuskapower kirjoitti:Tervehdys! Täytyy tässä esitellä tuoreena samaran omistajana laabanilta ostamani samara. Eli konelan esittelyautona toiminut vm.89. Ekaa kertaa ajelen samaralla ja on kyllä aivan loistava peli. Kuvaa koitan laittaa myöhemmässä vaiheessa!
Onnea iloisen perhetapahtuman johdosta. Mukavia ja ongelmattomia kilometrejä!
Nyt on harrastesamarani saatu hitsattua ja maalattua yllättävänkin pienellä hinnalla. Auton etupään pellit ovat kaikki uutta, vasen takaovi ja takaluukku on vaihdettu uudemmasta kolariautosta. Monet muovi-osat, tiivisteet, turva-vyöt, takavalot laitetaan uutta. Itse en ole vielä nähnyt autoa. Otin koko ensi viikon lomaa, jotta voin sitten kasata autoa rauhassa.
Maalari kehui venäjältä tuotua, olikohan se slovenialaista metallinhohtomaalia korkelaatuiseksi tuotteeksi. Oli vähän kiinnostunutkin alkuperästä.
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.