Mittarivalo

Sekalaiset Ladailuun ja laajemmin autoiluun liittyvät asiat. Keskustelua katsastuksesta, työkaluista, varaosista, maahantuonnista yms.
Lujalada

Mittarivalo

Viesti Kirjoittaja Lujalada »

Mikä on kun ei mittarivalo toimi? Olen kuullut joltain lada omistajalta, että hän oli vaihtanut kaikki sulakkeet uusiksi ja rupesi mittarivalo toimimaan. Eli voi olla että on sulakkeesta kiinni vaikka ei ole sulake palanut ???? .-Lada 2107 -91
Avatar
PöyhöinKuusaalt
Viestit: 7252
Liittynyt: 12.3.2007 0:05
Paikkakunta: MarkankyläKuusaa (KouvostoLiitto), KännykkätieKanervala

Re: Mittarivalo

Viesti Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt »

Kuuluisikohan tämä Teknisiin Kysymyksiin osioon Takavetoiset?

Mikä mittarivalo? Mittaristossa on paljon valoja ja polttimoja. Vai mitä mittaria tarkoitat?
Ottaa pataan kun Lataan
Mis Min Lapain?
Lujalada

Re: Mittarivalo

Viesti Kirjoittaja Lujalada »

Takavetoinen. Lada 2107 -91 . Siis ihan niiinkun mittari. Nopeusmittari ja kierroslukumittarin valot eivät toimi, vai kuinka paljon niitä polttimoja ikinä siellä sit onkaan
Avatar
pressa
Viestit: 10517
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Mittarivalo

Viesti Kirjoittaja pressa »

Palaako takavalot? Joskus voi olla valokatkaisian toinenpuoli "pimeä" eli edessä valot palaa muttei takana eikä mittaristossa. Toki kaikki sulakkeet kannataa pyöritellä ettei ole sulakkeiden päässä hapettumaa (tai peräti syöpynyt puhki jolloin pitää vaihtaa).
Avatar
naco
Lada kerhon jäsen
Viestit: 217
Liittynyt: 28.11.2008 4:26
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Mittarivalo

Viesti Kirjoittaja naco »

Ja mittarinvalojen himmennin kannattaa tarkistaa myös, just viikko takaperin omastani kolvailin irronneita nastoja paikalleen.
Vastaa Viestiin