Ziguli olut

Politiikkaa, maailmanparannusta ja muuta hölynpölyä, joka ei suoraan liity Ladoihin ja autoiluun.
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Onko porukalla kokemuksia tästä ylen herkullisesta legendaarisesta oluesta?
Virossa tämä legendaarinen herkkumallasjuoma on otettu uudelleen tuotantoon. Tämän huomasin ilokseni viime keväänä viron reissulla. Kaipaisin alkuperäisiä muistoja koskien kyseistä herkkua. Onko maku sama kuin ennen vanhaan? Itse olen tätä nauttinut niin paljon kuin olen aina saanut virosta mukanani kuskattua. Valitettavasti ovat venäjällä saaneet ilmeisesti tarpeekseen tästä herkusta koska ei ole sattunut ikinä venäjän reissulla silmään.

Varmasti ainakin samarai osaa sanoa kuinka alkuperäien herkkä ja hienostunut maku on säilynyt tähän päivään saakka? Itse vedin ekan kerran viime keväänä kännit zigulin voimin kadrinassa virossa. Yleensä ziguli on ollut vain herkutteluhetkiin.
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
Avatar
PöyhöinKuusaalt
Viestit: 7252
Liittynyt: 12.3.2007 0:05
Paikkakunta: MarkankyläKuusaa (KouvostoLiitto), KännykkätieKanervala

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt »

Tuolla "Paras olutmerkki"? -ketjussa vai miten se otsikko meni on ainakin Lesnaja Sobakan kokemusperäistä vuodatusta tästä Kaljasta. Taitaa siellä joku muukin kyseistä kuraa maistellut ja kommentoi siellä. Kilju kuin kilju. Nimi ei sitä muuksi muuta.
Ottaa pataan kun Lataan
Mis Min Lapain?
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja samarai »

Ei tällä nykyisin Virossa valmistetulla retro-Zhigulilla ole maun kanssa kyllä mitään tekemistä sen vanhan kiljun kanssa, sillä nykyinenhän on jo juotavaa olutta. :)

Oman käsityksen se vanha Zhiguli-olut ei ollut oikein edes varsinaisesti mikään "olutmerkki" vaan paremminkin olutlaatu (GOST), jota tuottivat varmasti lähes kaikki oluttehtaat NL:ssa, Virossa varmaan kymmenkunta panimoa.

Tuosta löytyy Viron vanhoja neuvosto-oluita, jokaisella panimolla omat Zhigulinsa
http://www.nubo.ru/pavel_egorov/estonia.html

Korkeat prosentit mitä noissa Zhiguli-pulloissa (ym. neuvosto-oluissa ) tarkoittivat kantavierteen vahvuutta, eli miten vahvasta kamasta sitä on tehty, alkoholi% oli ehkä korkeintaan puolet siitä. Säilymisaika niillä oli vain viikon pari ja muistankin kun kaveri vitsaili, että se %-luku kertoi yleensä montako päivää oli "parasta ennen" ohi. Pullon pohjassa olleen sakan perusteella sen pystyi myös ennustamaan. Tai viimeistään kyykkiessä peltikin reiällä. 8)
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
mush
Viestit: 2002
Liittynyt: 27.9.2003 12:50
Paikkakunta: Veikkola
Viesti:

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja mush »

samarai kirjoitti: Tuosta löytyy Viron vanhoja neuvosto-oluita, jokaisella panimolla omat Zhigulinsa
http://www.nubo.ru/pavel_egorov/estonia.html
OT, mutta hyvä linkki ja jotenkin hauska tuo "Saku eksperimentaal õlletehas", vaikka tarkoitushan tuossa on aivan eri, mutta saa jotenkin kuulostamaan siltä, että pullossa voi olla mitä tahansa (kuten varmaan käytännössäkin).

Tunnut samarai tietävän kohtuu paljon etelän menneisyydestä.
Sometimes is never quite enough
11193 U40 110 '07 | 21113 S01 130 '04 | 21124 U51 142 '06
Avatar
Lesnaja Sobaka
Viestit: 367
Liittynyt: 3.7.2008 19:26
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja Lesnaja Sobaka »

larssi21074 kirjoitti:Valitettavasti ovat venäjällä saaneet ilmeisesti tarpeekseen tästä herkusta koska ei ole sattunut ikinä venäjän reissulla silmään.
Alhaison suosimissa elintarvikeliikkeissä (siis missä itsekin käyn) tätä jaloa juomaa on edelleen tarjolla ainakin Karjalan tasavallan alueella. Panimosta en tiedä, kun en ole etikettejä niin tarkkaan tutkinut. Mutta maku, on on.
А мне навстречу нагило пер капитализм,
зверный лик свой скрыв под маской "жигулей"...
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

^^Voi olla että on iteltä jäänyt huomaamatta. Pullo oluita tulee venäjällä niin harvoin juotua ja ostettua. Itsekin käyn yleensä pienemmissä kaupoissa ostoksilla. Niissä on paljon enemmän paikallisia tuotteita kuin isojen ketjujen valikoimissa.

Seuraavalla kerralla pitääkin olla matkassa myös silmä kovana seuraamalla paikallista tarjontaa.
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
Avatar
Lesnaja Sobaka
Viestit: 367
Liittynyt: 3.7.2008 19:26
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja Lesnaja Sobaka »

Tämän näköisissä pulloissa sitä nykyään myydään.

Kuva

En tosin todellisuudessa tiedä miltä aito ja oikea neukku-Zhiguli maistui, kun en vielä siihen aikaan saanut olutta juoda. Mutta omaleimaista tämä nykyinenkin on.
А мне навстречу нагило пер капитализм,
зверный лик свой скрыв под маской "жигулей"...
Avatar
Sdelano v SSSR
Viestit: 2282
Liittynyt: 12.4.2006 1:00
Paikkakunta: Montemurlo/Zelenogorsk/Johanssons

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja Sdelano v SSSR »

Terve!

Neuvostovenäläinen Žiguli maistui samalta kuin muutkin neuvosto-oluet: ei miltään, sillä olut oli aitoa defkaa.

Mutta silloin kun Žiguli-olutta sai, oli se tyypillisesti keskenkäyneen hiivaista, hyvin vähän, jos lainkaan, humaloitua litkua.

Mutta koska defkaa, oli se tietysti allekirjoitukseni iskulauseen mukaista!

SvS
Sdelano v SSSR

***

Neuvostoliittolaista - siis erinomaista!
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja samarai »

Nimenomaan, erinomaista niin kauan kuin sitä ei saanut. Sitten kun sitä olisi saanut se ei enää kelvannutkaan kuin pultsareille. :)

Tässä muutama vitsi em. aiheesta kirjasta "Kiellettyjä neuvostoanekdootteja":

Mies matkustaa Moskovaan. Vaimo pyytää tuomaan "defitsiittiä". Mies ei tiedä, mitä vaimo haluaa ja tämä opettaa, että siellä missä on oikein pitkä jono, mene sinne ostamaan. Moskovassa mies katselee, että kaupan ovella on jonoa, mutta siellä on vain kenkiä eikä sitä defitsiittiä. Mies lähtee Punaiselle torille ja havaitsee samassa pitkän jonon. Seisoo toiveikkaana jonossa pitkään, mutta tulee kuitenkin pettyneenä tyhjänä takaisin. Kotona kertoo vaimolle: Seisoin kyllä pitkässä jonossa, mutta juuri kun pääsin sisään niin kaikki oli jo lopussa ja myyjäkin oli vielä kuollut. Kyltin perusteella sieltä olisi saanut hiiriöljyä. (Maus Oleum)

Mitä tapahtuu Saharan aavikolle neuvostojärjestelmässä? Ensimmäisen viiden vuoden aikana ei mitään, sitten loppuu hiekka.

Tallinnassa on kaupassa kyltti: "Колбасы" (makkaraa). Paikallinen kertoo: Ennen siinä oli kauppa ja kyltti "Jan Kowalski" ja sisällä paljon makkaraa. Nyt on suuri kyltti "Колбасы", mutta siellä on vain Jan Kowalski tiskin takana.

Minkälaisilla sanoilla aloitettiin NKP:n XXVI puoluekokous - Товар ищи!
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
Team perseauki racing
Viestit: 1441
Liittynyt: 7.11.2004 13:49
Paikkakunta: jyväskylä

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja Team perseauki racing »

tulihan tuota taas pullo ostettua eestin puolella.. ainakin etiketti eroaa tuosta Lesnaja Sobaka:n kuvasta sekä lasipullossa
juotava, mutta mieluummin tarttuu koriin saku tai vergi olut. sitten isommissa pakkaus koossa rock tai taurus.
viimeisin vaan alkaa unettamaan varsinkin jos tuon 2 litran saunakoon meinaa illan mittaan tempaista
ei riemulla rajaa kun bensa kasilla ajaa...
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja samarai »

Kuva

8) Kuva on tehtaalta mistä Zhiguli-olut on saanut alkunsa.
http://www.samarabeer.ru/

Oluen lisäksi valikoimasta löytyy myös Zhiguli-kivennäisvesi:
http://www.samarabeer.ru/prod/10/
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
Jaakkima
Ylläpito
Viestit: 2696
Liittynyt: 24.9.2003 17:08
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja Jaakkima »

Samanlainen pullo kuin kuvassa tuli ostettua 2008 Toljatin reissulla.
Kuva

Pullo toki tallessa, mutta ei mitään muistikuvaa minkä makuista se oli. Muualla Venäjää en kyllä ole tuota nähnyt.

Löytyy myös 2005 vanhaksi mennyttä Pärnu Õlun Zhiguli pullo, jossa tällainen etiketti:
Kuva

Näitä kaikkia kolmea on maistettu myöskin:
http://vikontmart.users.photofile.ru/ph ... 701520.jpg
Vasemmanpuolesesta ei hirveitä muistikuvia eli ei kait se ainakaan ihan kelvotonta ollut.

Keskimmäinen jotenkin valjua maultaan, ei tullut halua ostaa uudestaan.

Export eli oikean puoleinen tuli ostettua Idän Ihmeisiin ja tuo oli ihan juotavaa, prosentteja 5-6 %, tarkkaa en muista.
Kalusto:
Lempi

КОПЕЙКА
Connecting People
Avatar
larssi21074
Viestit: 1941
Liittynyt: 14.10.2004 10:22
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja larssi21074 »

Tänään taas piti juoda ziguli olutta nostalgiatunnelmissa. Olut ei ole siis alkuperäistä herkkua mutta polttamani tupakka kyllä! Poltin justinsa alkuperäistä Tallinn tupakkaa vuodelta 1988! 8)
Maku aika sama kuin nykyisessä venäläisessä nevskoe tupakassa mutta se nostalgia.. 8)
Myöskin tuli poltettua yksi belomorkanal vuodelta 1983, se on ainakin ihan samaa tavaraa kuin tänäpäivänä vaikka aski on hiukan muuttunut ja on nykyisin laadukkaampaa paperia. Ois myös alkuperäistä prima-holkkitupakkaa vuodelta 1985 mutta en henno aukasta askia. Onneksi tuota primaa saa nykyisinkin venäjältä. Tallinnaa ja belomorkanaalia on kans aukasemattomat aidot askit jemmassa.
Taustamusiikkina tietenkin soi "roolivelled" ja esittäjänä apelsin!! Soittimena tietenkin neuvostoliittolainen magnitofon vega 101 stereo.
Kalusto kuvien muodossa löytyy täältä:
http://ladakerho.fi/ladagalleria/index.php?cat=10129
Avatar
samarai
Lada kerhon jäsen
Viestit: 10463
Liittynyt: 25.9.2003 23:24
Paikkakunta: г. Тарту , Э€€P

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja samarai »

Mistäs olet vielä vanhaa neuvostotupakkaa saanut?

Mulla on itsellä vielä säästössä 80-luvun alussa Tallinnasta ostettu puinen kuubalainen sikarilaatikko, josta on n.puolet vielä polttamatta. Ne on alumiiniputkessa erikseen jokainen, mutta voi olla jo parimmat aromit haihtunut. Niitä myytiin mustassa pörssissä a' 50 mk/laatikko. Oli ajat. 8)

Tuosto löytyy neuvostoaikaiset tupakat Virossa:
http://www.tttt.ru/countries_tools/coun ... a/show.htm

Kuva
Tästä oli sanonta: ORIENT- On Raskasta Ihmisten Elämä Neuvostojen Takana
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Avatar
Pavlovits
Lada kerhon jäsen
Viestit: 9732
Liittynyt: 24.8.2004 11:43
Paikkakunta: Varkaus

Re: Ziguli olut

Viesti Kirjoittaja Pavlovits »

Pojat polttelee vuosikertatupakoita.
Joka viimeksi nauraa, kuolee iloisena.
Vastaa Viestiin