Tähän menessä en ole tehnyt muuta kuin laittanut kaasariin korjaussarjan heti ensi alkuun. Suodatin on iso ryssämalli ja on jo kestänyt 150km ajoa mainiosti. Kesällä vaihdoin konetilan letkut uusiin ja samalla remppasin bensapumpun. Ainut mikä oikeasti epäilyttää on tankilta metalliselle putkelle menevä letku. Sen aion piakkoin vaihtaa.veli samara kirjoitti:Hyvä että joku jaksaa testaillaVois kohta laittaa omaankin kaasariin uudet kalut sisään, kunhan kovimmat pakkaset tästä laantuu. Mitä olet muuten tehnyt järjestelmälle? suodattimet, letkut yms...?
Nyt kun sain lambdan putkeen, niin oikeiksi suuttimiksi valkkaantuivat seuraavat:
Suuttimet bensalla - E85:lla
päät 150/145 - 190/165
ilmat 180/175 - 150/160
tk:t 65/100 - 70/100
sekoittimet 3.5/3.5 - 3.5/3.5
Neulaventtiilli 150 - 200
kiihdystyspumpun suutin 50 - 60
Kakkosella meinaa lappu lattiassa mennä vielä hieman paksulla, mutta AFR on luokkaa 12 ja hieman alle. Mutta kolmosella on ollaa 12,5-13 tuntumassa. Nämä siis bensalle säädytin laajakaistan lukemia. Oikeat lukemathan on sitten erilaisia.
Muina huomioina, myös tämä peli tuntuu viinalla kestävän laihempaa seosta kuin bensalla. Tasakaasulla vaikka AFR on 15-16 niin ei nyi yhtään ja lähtee mukisematta vetämään.
Seuraavaksi sitten tutkitaan kylmäominaisuuksia. Tänään lähti käyntiin nollakelissä noin 10 sekunnin sahauksella ryyppy täysillä ja jäi ekalla käymään. Tutkitaan, tutkikaan. Myös kulutuslukemia tulossa piakkoin.