Yleinen öljyaihe
Re: Yleinen öljyaihe
No, öljyt tuli nyt vaihdettua ja Volvon suodatin asennettua. Toivon kaiken olevan reilassa.
Re: Yleinen öljyaihe
On ne kunnossa...eikun kovaa ajoa.jos muistit öljytä tiivisteen ja kahtoa ettei entinen tiiviste ollut moottorin kyljessä kiinni.kaksi tiivistettä päälekkäin ei pidä.. Ps siitäkin kokemusta on.tosin ei ladassa mutta sama vaikutus. Menikö 3,75Litraa vai 4litraa.. Nyt en ulkoa muista tilavuutta. ja jos ajossa lada vie öljyä vähän. Niin se monesti loppuu kun tikussa puoleen väliin päästy. Jos ei aivan rieska kone ole.. Sellaisiinkin yksilöihin tavattu... Siis kuultu juttua.
Re: Yleinen öljyaihe
Öljysin tiivisteen sekä puhdistin koneen tiivistepinnan. 3,75 l on se ohjearvo, en tosin muista onko siihen laskettu öljynsuodattimen vetoa. Tasan 4 litraa sinne uppos, eikä yhtään liikaa/liian vähän.
Eikös suodatin kuulu kiristää vain käsillä, eikä työkaluilla? Käsikireyteen vedin sen. Hetken konetta käytettyäni kokeilin suodatinta niin kuuma oli, eli silloinhan öljy virtaa?
Eikös suodatin kuulu kiristää vain käsillä, eikä työkaluilla? Käsikireyteen vedin sen. Hetken konetta käytettyäni kokeilin suodatinta niin kuuma oli, eli silloinhan öljy virtaa?
Re: Yleinen öljyaihe
Käsikireyteen vaan. Kuumeneehan se suodatin kun kuuma öljy virtaa sen läpi.
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
Lada Samara 1500i -96
Tunturi Tiger Aqua -89
+ muita hienoja vehkeitä
Lada Samara 1500i -96
Tunturi Tiger Aqua -89
+ muita hienoja vehkeitä
Re: Yleinen öljyaihe
joo käsin.. Jotkut vetänyt avaimella niin ei välttämättä ehjänä lähde irti. Joutunut ruuvikkarilla availemaan.. Ja hyvilläkin avaimilla ensin ruttuun mennyt suodatin..
Re: Yleinen öljyaihe
Näitä on tosiaan tullu vastaan ja paljon mitkä on vedetty avaimella kiinni. Ovat suurin osa ollu ihan liikkeessä laitettu. Joku lava-auto oli joskus missä alkoi meneen suodatin jo rusetille kun löi meisselin läpi ja roikkui omalla painolla meisselissä. Alkoi tuleen jo lievä epätoivo että millähän tuon aukaisee jos tuo suodattimen kuori vielä hajoaa vaan lähti onneksi kun aikansa kiskoi. No eipähän ainakaan ollu pelkoa että aukeaisi itekseen.
http://oulunseudunladailijat.dy.fi:8080/index.html http://latushka83.dy.fi:8080/latushka/tervetuloa.html
2107 -94, 1200L -88, Peugeot 307 -05
2107 -94, 1200L -88, Peugeot 307 -05
Re: Yleinen öljyaihe
Tuttua touhua. Kerran iltapäivällä töiden jälkeen aloin vaihtamaan ostamaani kopperoon öljyjä. Ajattelin, että max. puoli tuntia menee, ei kerkeä pimeäkään tulla. Menikin suunnitelmien mukaan suodattimeen asti. Ensin käsin väänsin, sitten putkipihdeillä, mutta niillä ei saanu kunnon otetta. Suodattimessa oli pohjahahlo, joka repesi irtijta kirjoitti:Näitä on tosiaan tullu vastaan ja paljon mitkä on vedetty avaimella kiinni. Ovat suurin osa ollu ihan liikkeessä laitettu. Joku lava-auto oli joskus missä alkoi meneen suodatin jo rusetille kun löi meisselin läpi ja roikkui omalla painolla meisselissä. Alkoi tuleen jo lievä epätoivo että millähän tuon aukaisee jos tuo suodattimen kuori vielä hajoaa vaan lähti onneksi kun aikansa kiskoi. No eipähän ainakaan ollu pelkoa että aukeaisi itekseen.

Käsikireyteen olen laittanut, tiiviste öljyttynä. Kun tarttuu kiinni niin siitä vielä vähän.