Jaa se on se aika taas vuodesta, taitaa täälläkin alkaa kohta romunkeräys (ts. leikkureiden ja sahojen hamstraus

) Uutta tarvisi kun viime vuoden löydös hajotti syksyllä muovirunkonsa.
Tuli tuohon 150€ rojekticarinaan hitsailtua lattiaa ja sudittua epoksit päälle.
kuva. Samalla tuli kokeiltua uutta hitsikonetta, umpisaumaa koitin tehdä ja jokseenkin onnistuikin, ei ainakaan palat tippuneet pois. Mittaamaan pitäis opetella kun piti tuollainen jatkopala eteen laittaa mittavirheen takia, enkä uutta pellinpalaa alkanut leikkelemään. Olisko 1.3 millistä ollu pelti mistä tein, ihan tukevan oloinen tuli.
Edit. Tuli säästettyä ja paukuttelin helmapellin parin lankunpätkän avulla. Oli kyllä liian lyhyt pelti niin piti jatkaa

.
kuva. Jos se mukana pysyis ja katsurille kelpais. Uusi pelti maksaa motonetissä 56€ niin säästöä tuli huomattava summa. Kotelosuojat ruiskuttelin sisään, ja epoksia päälle.
Edit. 28.5 Tectyl 190 päällemaalattavaa kiveniskusuojaa ruiskuttelin helman suojaksi. Kuivuu kovaksi, ei kai sitä muuten vois maalatakaan. Lokasuoja maksaa lähemmäs satasen niin hitsailin entiseen pari pellinpalaa ja pakkelilla tasoittelin, että näyttää vähän oikealta. Seuraava etappi on varmaan auton kasaaminen ja konttorille vienti. Sieltä jos ei pitkää vikalistaa tule niin pitää hoitaa sisäpuolinen ruostesuojaus muualtakin loppuun ja ostaa pintamaalia, että saa pohjamaalit piiloon. Nyt näyttää vähän karulta kun on paikkamaalauksia monessa paikkaa.