Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997
Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Alueen säännöt
Otsikoi postauksesi muotoon:
TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Huom! Ketjun nimeämisessä saa ja on toivottavaa käyttää hieman mielikuvista sääntöjen puitteissa jotta autosi erottuisi muiden joukosta. Jos autoillasi on esimerkiksi nimi tai joku muu kuvaus projektista olisi suotavaa pelkän mallinumeron ja vuosiluvun lisäksi.
Vanhaa turboa aloin purkamaan ja kompurasiivestä puuttuu pala ulkokehältä muiden vahinkojen ohella. Tietääkö joku mikä voisi aiheuttaa tälläisen palojen irtoamisen?
Vai onko vaan seurausta jostain muusta?
Väljyyttä ainakin oli ihan kunnolla ja on ottanut koteloihin kiinni. Siipien reunoista lähtenyt tavaraa ainakin milli.
Kompurasiiven takapuolelta kun katsoo niin toisen siiven kohdalla näkyy myös murtuma ja on myös melkein lähtenyt samankokoinen pala irti.
Turbiiniakseli oli kauttaaltaan öljyssä, ehkä hieman naarmuinen laakerien kohdalta mutta vain nimeksi.
Siivenpalanen onneksi tippui välijäähdyttimestä ulos muun alumiinisilpun ohella. Moottorin tuho on siis ehkä vältetty..
Pari viikkoa sitten käynnisteltiin auto uusilla osilla. Vielä pitäisi yksi vuotava öljytiiviste vaihtaa.
Uusi suorakytkentälaatikko ei ehdi ratapäiville joten koitetaan jos 4 lovinen normaali vaihteisto kestäisi sen aikaa mitä ajot kestää.
Tosin eipä ole vielä testattu moottoria vielä niin paljoa että onko se varmasti ehjä vai menikö sinne turbon siiven palasia.
Noilla tehoilla oli noin 1.6bar ahtopainetta.
0.5barilla pääsee Jo yli 200 hevosvoiman rajan.
Astetta pienempi turbiinikotelo antaisi varmaan enemmän tehoja.