Pääreleen sulake palaa

Etuvetoiset Ladat: Samara, 110 ja 117/119 eli Kalina ja muut uudet Ladat.
Vastaa Viestiin
ROI-123

Pääreleen sulake palaa

Viesti Kirjoittaja ROI-123 »

Moi.Minulla on Lada 112 Festival 2002. Kun virran laittaa päälle niin ,pääreleen sulake palaa.Eli keskimmäinen sulake keskikonsolissa.
Onko kenelläkään kokemusta ,mistä vois johtua?
Avatar
pressa
Viestit: 10515
Liittynyt: 25.9.2003 13:23
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Pääreleen sulake palaa

Viesti Kirjoittaja pressa »

Keskikonsolissa on kolme relettä ja niiden sulakkeet, jäähdyttäjän puhallin, polttoainepumppu ja moottorinohjainlaite. järjstys saattaa vaihdella eli tarkista ensin minkä sulake on kyseessä ja sitten tarkistat sen releen ja ilmeiseti oikosulussahan nyt joku paikka on, kun virtaa vie enemmän mitä sulake kestää.
ROI-123

Re: Pääreleen sulake palaa

Viesti Kirjoittaja ROI-123 »

Kiitos.Minäpä tarkistan nuo.
Avatar
mush
Viestit: 2002
Liittynyt: 27.9.2003 12:50
Paikkakunta: Veikkola
Viesti:

Re: Pääreleen sulake palaa

Viesti Kirjoittaja mush »

Itse asiassa jos vähän tarkennetaan, niin siellä on jäähdyttimen puhaltimen rele, mutta sen sulake on sulakerasiassa. Kolme sulaketta siellä konsolissa on polttoainepumpulle, moottorinohjaimelle ja ruiskun pääsulake.

Todennäköisyysjäjestyksessä heikoin lenkki lienee pääsulake, sen takana kun on lähes kaikki anturit ja johtoja menee pitkin konehuonetta. Seuraavaksi sitten polttoainepumppu ja epätodennäköisin moottorinohjaimen sulake.

Eli pääsulakkeen polttava vika voi olla vaikka auton alla lambdan johdossa. (en nyt tarkoita että olisi, mutta noin niin kuin esimerkkinä)
Sometimes is never quite enough
11193 U40 110 '07 | 21113 S01 130 '04 | 21124 U51 142 '06
ROI-123

Re: Pääreleen sulake palaa

Viesti Kirjoittaja ROI-123 »

Hei.Vika löytyi.Moottoritilassa lamda anturin johto ja maajohto olivat hankautuneet toisiaan vasten ja menneet oikosulkuun.
Kiitos neuvoista.
Vastaa Viestiin