Melkoinen vispilä tuo kopteri. Tuossa myrkytyslennossa lienee oleellista, että pitää lentää niin matalalla kuin uskaltaa. Myrkkysumu ei nimittäin saa haihtua ennen kuin ehtii laskeutua kohteeseen.
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Oregonin osavaltion kansalliskaartin F-15C-hävittäjät harjoittelevat toukokuussa yhdessä Karjalan lennoston kanssa Rissalassa.
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun amerikkalaishävittäjät harjoittelevat suomalaisesta tukikohdasta käsin.
Lento-osasto osallistuu tietojen mukaan kahden viikon ajan Suomen ilmavoimien koulutus- ja harjoituslentotoimintaan Itä-Suomessa ja Lapissa.
Pohjoisessa lentoja tehdään todennäköisesti myös ruotsalaisten ja norjalaisten kanssa.
Puolustusministeriön mukaan Yhdysvallat on Suomelle ja erityisesti ilmavoimille tärkein kahdenvälinen kumppani.
– Yhteistyö Yhdysvaltojen kanssa on tiivistä ja meidän intressi on se, että yhteistyö käytännön tasolla on ollut ja pysyy myös jatkossa tiiviinä, Varvikko sanoo.
Yhteisharjoittelulla on poliittinen siunaus, sillä yhdysvaltalaisen lento-osaston vierailu on hyväksytty tasavallan presidentin johtamassa valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa.
Onko tämä hyvä uutinen että jenkit tulevat harjoittelemaan Suomeen?
Suomi hankki Migejä Neuvostoliitosta 60-luvulla. Erikoiseksi kaupat tekee se, että koneeseen päästiin tutustumaan vasta kaupanteon jälkeen.
Sittemmin hävittäjähankintoja varten laadittiin tiukat kriteerit ja hävittäjien koelentämiseen kirjoitettiin oppaat.
Suomessa on perinteisesti vaadittu erittäin paljon suorituskyvyltä. Yksi osa sen mittaamista on nousukyky.
Esimerkiksi Hornetia edeltänyt McDonnel Douglasin F-15 pääsee 30 kilometriin 3,5 minuutissa nopeudella 2,2 machia.
25 kilometrin korkeuteen kone nousee 2 minuutissa 41 sekunnissa. Nousukyvyllä on merkitystä ilmavoimille,
jonka pitää tarvittaessa nopeasti päästä ilmaan tunnistamaan ilmatilassamme liikkuvia koneita.
Uus-vanha B-29 Superfortress teki eilen ensilennon Yhdysvalloissa. Pitkään kunnostettu "Japanin pommittaja" nousi uudestaan siivilleen 60 vuoden tauon jälkeen. Aikaa kunnostukseen meni 16 vuotta ja useampi sata tuhatta dollaria:
Toinenkin nelimoottorinen tyyppi on rakenteilla, nimittäin Focke Wulf FW200 "Condor" Saksassa. Viimeisin tämän tyypin kone lensi 50-luvulla Neuvostoliitossa. En tiedä tuleeko tästäkin lentävä lentokone, mutta hieno projekti joka tapauksessa.
"Condor" suunniteltiin 30-luvulla matkustajalentokoneeksi Lufthansalle, mutta maailmansodassa se otettiin sotakäyttöön. Sotilaskäytössä kone osottautui vähän liian hentorakenteiseksi. Myös Hitler ja Ribbentrop käyttivät konetyyppiä lennoillansa.
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Olikos se juuri Condor, jolla Hitler kävi Immolassa Marskin synttäreillä ja jonkin tiedon mukaan meni sumussa aika läheltä Vuoksenniskan tehtaan piippuja?
Condorilla kävi hyvinkin Suomessa kuten myös Ribbentrop.
Hitlerillä oli oma "Condor" matkustamista varten, mutta aina ei hän pystynyt sitä käyttämään. Immolan matkalla hänellä ei tainnut olla "omaa" hovikonetta käytössä, mutta siitä en ole varma.
Siinä erityisessä "hovikoneessa" oli erikoisena varustuksena eräänlainen pelastautumisjärjestelmä. Hitler istui jonkinlaisessa panssari-istuimessa ja pystyi tarvittaessa pelastautumaan istuimen kanssa koneesta jonkinlaisen pohjaluukun kautta. Istuimessa olisi ollut myös laskuvarjo pehmeää laskeutumista varten.
Tuota "piippuun" törmäämisjuttua on koetettu selvittää jälkeenpäin. Kukaan muu ei nimittäin ole nähnyt tuota tapausta kuin tarinan kertonut suomalainen lentäjä. Jossain tutkimuksessa yritettiin selvittää sotapäiväkirjojen avulla Condorin lentoreittiä jälkeenpäin. On arveltu "Condorin" lentoreitin olleen sen verran kauempana piipusta ettei törmäys olisi ollut mahdollinen.
Itse pitäisin tarinaa uskottavana, tuollaista "omalle" koneelle sattunutta läheltä piti tilannetta eivät lentäjät yleensäkään oikein halua muistaa. Ja jos Hitler oli kyydissä oli varmaan parempi olla tietämättä mitään mistään epätavallisesta. Siinähän saattoi menettää vaikka oman päänsä. Eikä sillä suomalaisella lentäjällä tainnut olla mitään erityistä syytä kertoa tuollaista erikoista tarinaa
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Kuinkahan "taistelu Englannista" olisi päättynyt ilman nerokkaan lentokone-insinöörin suunnitelmaa modernista hävittäjälentokoneesta 30-luvulla. Konetta pystyttiin kehittämään koko 2. Maailmansodan ajan vaihtamalla tehokkaampaan moottoria tai varustusta tarpeen mukaan.
Koneeseen liittyy eräs hassu tarina. Koneessa käytettiin pää-asiassa tiettyä Rolls Royce Merlin moottoria joita valmistettiin Britanniassa mutta myös myös Yhdysvalloissa lisenssillä. Koska Yhdysvalloissa tuolloin käytössä ollut tuuma erosi hivenen Brittiläisestä, eivät moottorien osat olleet vaihtokelpoisia keskenään.
*************************************************************** EX- VAZ 21093 1,5i 51kW Cross over vm1995/2011, GM-ruisku, Euro-S sisustus, korotettu alusta.
Jouska kirjoitti:
Kuinkahan "taistelu Englannista" olisi päättynyt ilman nerokkaan lentokone-insinöörin suunnitelmaa modernista hävittäjälentokoneesta 30-luvulla.
Ei voi tietää. Ei sillä olisi varmaan ollut edes ratkaisevaa merkitystä. Briteillä olisi vaan mennyt vähän pitempään kerätä itsensä.
Koneeseen liittyy eräs hassu tarina. Koneessa käytettiin pää-asiassa tiettyä Rolls Royce Merlin moottoria joita valmistettiin Britanniassa mutta myös myös Yhdysvalloissa lisenssillä. Koska Yhdysvalloissa tuolloin käytössä ollut tuuma erosi hivenen Brittiläisestä, eivät moottorien osat olleet vaihtokelpoisia keskenään.