OY-903
Tänään sain aikaiseksi säätää tuon konepellin että se aukeaa vivusta vetämällä ilman että pysäköintikiekon kanssa pitää sitä kammeta auki. Saranoiden reikiä laajensin lisää mutta se ei riittänyt kun saranassa on tuo nivelkohta jota varten edessä olevassa pellissä on kolot joita sitten piti suurentaa. Lekalla säätäessä samaisesta pellistä tipahti jo puoliksi irti ollut puolen kilon kittipaikka. Lopulta sain konepellin toimimaan että menee kiinni ja aukeaa todella herkästi. Nuo kolot joita suurensin näkyy vaan nyt ikävästi konepellin etureunan alta, kuten myös tuo kolhu joka oli kitillä paikattu. Mutta saa nyt kelvata kun ei tämä mikään näyttelyauto ole.
Ja vielä kuva Valeo/Cibie umpiosta:

Näyttää kyllä aivan hehkulamppu-umpiolta. Saa nähdä mitä herra katsastussetä sanoo...
KZL-9
Vaihdoin eturenkaat viimeinkin, piti jo heti keväällä kun käyttöön otin vaihtaa.

Olisihan tuo vielä pari viikkoa kestänyt...
Nyt laitoin eteen ostamani erikoiset vanteet, soikeat reiät ja tubeless-urat. Ymmärtääkseni Ladassa ei tuollaisia edes ole ollut olemassa tai sitten minulta on jäänyt jotain väliin. Vai ovatko ihan jonkin muun auton vanteet? Myyjä ainakin nappiksesta sanoi niiden olevan peräisin.

Ainakin vanteen tyyli sopii autoon hyvin. Alunperin piti laittaa Nokian kympit alle jotka jo viime kesänä vanteille laitatin mutta noilla vanteilla kahdessa oli vielä kohtuullisesti pintaa niin ajetaan ne loppuun. Ehkä niillä juhannukseen pärjää.