VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Alueen säännöt
Otsikoi postauksesi muotoon:

TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)

Huom! Ketjun nimeämisessä saa ja on toivottavaa käyttää hieman mielikuvista sääntöjen puitteissa jotta autosi erottuisi muiden joukosta. Jos autoillasi on esimerkiksi nimi tai joku muu kuvaus projektista olisi suotavaa pelkän mallinumeron ja vuosiluvun lisäksi.
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

25.06.2017

Kuskin puoleinen raidetangonpää meni väljäksi ja alkoi pitämään siinä määrin ääntä kuopissa että se piti vaihtaa. Pyörää heiluttaessa siinä tuntui sentin verran väljää. Sunnuntaipäivä näytti kelvolliselta ilmojen suhteen, Forecakin lupasi pilvipoutaa joten aloin hommiin. Vajaan tunnin äherryksen jälkeen osa oli irti ja taivas aukesi, vettä tuli kuin Esterin perseestä ukkosen kera. Tuli siis tunnin pakollinen tauko. Uusi nivel sitten paikoilleen ja kuusesta tippui koko ajan jääkylmää vettä niskaan. Yritin irrottaessa mittailla kuinka syvällä holkissa se oli mutta irti kiertäessä holkki pääsi pyörimään väärästä päästä ja uutta osaa kiinni kiertäessä se ei tietenkään sisemmeltä puolelta takaisin kiertynyt. Kompensoin sen sitten kiertämällä nivelen syvempään. Pieni, tai ei niin pienikään epävarmuus kyllä jäi että auraukset on nyt mitä sattuu eikä sitä tuossa pihassa ryömien oikein saa kunnolla mitattuakaan. Tarkoitus on jossain pajalla sitä käydä näyttämässä.

Samalla huomasin että jarrusatulasta on tuo tiivistekumi mennyt riekaleiksi. Se, kuten toinenkin niistä pitää vaihtaa lähiaikoina.
Kuva


30.06.2017

Vaihdoin kaasuttimen kun en tuota alkuperäistä saanut alle 10,5 l/100 km kulkemaan. Ihan uusi venäläinen. Tyhjäkäynti oli niin pienellä että öljynpaineen merkkivalo paloi ja auto hytkyi, se piti säätää suuremmalle. Seosruuviin en koskenut. Katsellaan miten toimii ja paljonko kuluttaa.
Kuva
Jokohan nyt pääsisi alle 10 l/100 km kulutukseen?
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Kävin säädättämässä auraukset pikkukorjaamolla. Haritusta oli ja reilusti kuten epäilinkin. Nyt ei enää urat ja kuopat tunnu ratissa.

Ratti oli alkanut rahista kääntäessä. Otin sen irti ja rasvasin töötin kielen ja liukurenkaan. Joskus vuosia sitten ihmettelin millä rasvalla tuon voi rasvata mutta sitten löysin vanhasta ratista tehtaan laittamaa kermanväristä "rattirasvaa". Nyt sellaista ei ollut joten laitoin tuubista jossa luki "Multi purpose grease" ja oli laakerin kuva. Näkyy tuokin sähköä johtavan kun töötti vielä rasvauksen jälkeen toimii.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Kiihdytin Ladan mittarin mukaan 110 km/h nopeuteen ja alkoi nykimään. Äkkiä tuumasin että kestipä uusi kaasutin kauan käyttöä. Satasta kesti perille ajaa mutta ylämäet hieman nytkytti. Kotiin sitten köröttelin pienempiä teitä pitkin. Ensimmäisenä epäilin sytystystulppia, ne olin keväällä jo ostanut uudet valmiiksi ja vappuna piti vaihtaakin mutten muistanut. Kolmospytyn tulpassa oli reilumpi karstamälli. Nyt sitten kilometrilukemalla 2570 on uudet tulpat vaihdettu. Ainakaan kahden päivän pikkuajeluilla ei ole kertaakaan nykäissyt joten taisi kuntoon tulla. Jostain syystä tyhjäkäynti nyt taas on turhan pienellä, sitä voisi huomenissa kääntää suuremmalle. Samalla kun tulppia vaihdoin muistin kurkata ohjaussimpukkaan ja lisätä sinnekin hieman öljyä.

Öljyä lisäsin koneeseen maksimimerkkiin asti kun näkyi minimiviivalle pinta laskeneen. Eli 2500 km matkalla tämä on kuluttanut noin puoli litraa öljyä. Ilmeisesti tämä oli virhe sillä työpaikan lattialle oli valunut oikein kunnon lammikko öljyä. Mahtaako tuo etustefa sitten vuotaa sitä enemmän mitä enemmän ölyä on koneessa vai alkaako tuon stefan vaihdon aika nyt todella olla käsillä? Tässä on sitä hellekautta odoteltu että saisi itsestään sen verran aikaiseksi että sen saisin vaihdetuksi. Vesisateessa kun ei hirveästi homma innosta.

Videomateriaaliakin tästä autosta on, ei tosin itseni kuvaamana:
https://www.youtube.com/watch?v=nlMK7s2UYHc
Ja siitä kelaten 3.55 kohtaan tai oikeastaan 4.40 kohtaan.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Uudella kaasuttimella mitatut kulutukset. Ensimmäinen parinsadan kilometrin matka lähinnä työ- ja työmatka-ajoa 9,2 l / 100 km. Seuraava reilu 300 km enimmäkseen maantieajoa viiden hengen kuormalla 8,4 l / 100 km. Eli nyt on kulutus suhtkoht normaali. Aiemminhan tuolla vanhalla kaasuttimella kului 10,5 litraa sadalla, oli ajo minkälaista tahansa. Myöskään nyt ei tarvitse kylmänä sahata käymään vaan käynnistyy ihan normaalisti eli vika ei sitten bensapumpussa ollutkaan vaan kaasuttimessa. Outoa vain että mihin se kohokammio muutamassa tunnissa tyhjeni. Ei ainakaan nestemäisessä muodossa mihinkään eikä töissä sisällä ollessa ympärillä bensa haissut.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Vaihdoin viimeinkin tuon moottorin etupään stefan. Heti ensimmäinen paikka jota aloin irrottaa, jäähdyttimen tyhjennysproppu oli jämähtänyt jumiin enkä sitä sitten väkisin alkanut murjomaan irti vaan tyhjensin jäähdyttimen letkun kautta. Kaikki muu sitten irtosikin ja meni ihan käsikirjoituksen mukaan. Stefa oli kyllä ihan ehjän näkoinen, voiko tuo sitten kulua ja sen takia alkaa vuotamaan? Noissa taka-akselien stefoissa on selvästi ollut kumi hajonnut tai jopa koko stefa katkennut kun on ollut muovirunkoinen. Varastosta löytyi saksalaisia metallirunkoisia stefoja sekä muovirunkoinen venäläinen. Laitoin saksalaisen metallirunkoisen stefan paikoilleen. Päätykoppaa en sellaisenaan alkanut paikoilleen laittamaan vaan pesin sen puhtaaksi. Myös tiiviste piti laittaa uusi kun puolet jäi koppaan kiinni ja puolet moottorin lohkoon. Jakoketjun kun näin niin muistin senkin kiristää.

Vesipumpun vaihdoin varalta kun se nyt oli perin helppo vaihtaa. Olikin venäläinen pumppu paikoillaan kun kyrillisiä merkintöjä löytyi. Liekö ihan tehtaalla asennettu alkuperäinen? Tarkoitus oli laittaa originaali Lada-merkkinen pumppu tilalle mutta siinä olikin tuo ropelli muovia. Kävin sitten Motonetista hakemassa italialaisen pumpun jonka ropelli on metallinen. Jotenkin noihin muoviosiin, varsinkaan venäläisiin en oikein luota, varsinkaan näin kriittisessä paikassa. Tuuletinropelli oli näköjään ottanut myös osumaa joten senkin joutui vaihtamaan. Joskus Mansemotorsilta ostin kirkkaan keltaisen muoviropellin joten sille tuli nyt käyttöä. Italialaisesta vesipumpusta puuttui pinnapultti johon laturin säätörauta tulee kiinni joten sen jouduin kaivamaan vanhasta pumpusta irti. Ihmeellistä pihtailua! En kyllä koskaan muista että olisi pinnapulttia pitänyt vanhasta pumpusta irrottaa! Tuossa Lada-merkkisessä pumpussa näkyi kyllä pinnapultti olevan valmiina. Tässä hommassa oikaisin sen verran että en uusinut tiivistettä kun se jäi kokonaan pumpun lohkoon kiinni ehjänä eikä lähtenyt suosiolla irti. Myös termostaatin vaihdoin kun keväällä kylminä aamuina ei lämmöt kunnolla nousseet. Venäjältä tuotu saksalainen osa taas.

Myös laturin vaihdoin uuteen, eipähän toivottavasti sitä tarvitse ihan heti vaihtaa. Ladaboardilta sopivasti löysin tehdaskunnostetun Bosch/Femsa-laturin edullisesti joten sen laitoin paikoilleen. Pakkauksen merkinnöistä tulkitsin että se on tehdaskunnostettu Espanjassa toukokuussa 1986, uudenkarhea 31 vuotta vanha siis. Markkahinta pakkauksessa oli 550 ja varoitustarra asbestista löytyi. Missäköhän siinä asbestiakin mahtaa olla? Käämityksien liimauksissa, hiilissä? Ja uuden laturinhihnan laitoin myös, minkäliemerkkinen Motonetista.

Viimeisenä laitoin sitten vielä uudet jäähdytysnesteet. Vanhojen nesteiden iästä ja pakkaskestävyydestä ei ole mitään tietoa.

Viiden tunnin ähertämisen jälkeen Lada oli taas valmiina ajoon. Kaikki tuntui toimivan. Myös tuo laturi.

Parin päivän ajon jälkeen ajoin töissä sisään muutamaksi tunniksi ja laitoin paperin moottorin alle. Moottorin takaosasta oli yksi tippa öljyä tippunut paperille eli remontti näköjään onnistui. En sitten tiedä vuotaako öljyä aavistuksen vielä jostain vai onko vanhoja öljyjäämiä kun öljypohja jäi putsaamatta. Täytyy seurailla tilannetta vaikka eipä tippa sinne tänne mitään merkitse. Aiemminhan tästä jäi ihan selvät jäljet paperille tai lattialle jos ei laittanut paperia.

Linkissä vielä pari kuvaa. Ja klikkaamalla suurenee.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Tänään vaihdoin bensatankin. En sen takia että siinä mitään vikaa olisi ollut vaan kun on 45 vuotta vanha. Noita kun on tässä muutaman vuoden aikana kolme ruostunut puhki ja on sitä hauska talvella pakkasessa tai räntäsateessa alkaa tyhjentämään ja vaihtamaan. Eli varmuuden vuoksi hyvän sään aikaan vaihdoin. Jo reilu vuosi sitten tuon tankin ostin ja on käytännössä ruosteeton. Viime kesänä siihen paksun kerroksen kotelosuojaa ruiskuttelin alaosaan. Yllätyksekseni tuo paikoillaan ollut tankki olikin suhteellisen hyvässä kunnossa, ainoastaan tyhkennyspropun ympärillä oli hieman ruostetta. Todennäköisesti tuo olisi vielä useamman vuoden vielä kestänyt. No sainpahan tuon kotelon pohjan puhdistettua ja ruostesuojattua samalla. Yllättävän siistissä kunnossa sekin kyllä oli. Kun sain tankin paikoilleen, johdot kiinni ja bensat sisälle laitoin auton käyntiin. Bensamittari näytti vain nollaa. Muistaakseni johdot olivat kyllä oikein päin mutta kokeilin vaihtaa niidenkin paikkaa mutta nollaa näytti edelleen. Toisen johdon kun kytki suoraan tankin pannan kiinnitysruuviin niin mittari näytti täyttä. Piti sitten vielä vanhan tankin anturi vaihtaa tähän "uuteen" tankkiin. Sitten alkoi jo bensamittarikin toimimaan. Bensatankilta bensaputkelle menevä parinkymmenen sentin pätkä bensaletkua oli sen verran epäilyttävän näköinen että vaihdoin siihen pätkän Gates-merkkistä letkua. Tuossa venäläisessä letkussa oli painettuna "72/07" eli ilmeisesti valmistettu tasan 45 vuotta sitten.

Samalla kun kädet olivat likaiset poistin takakuraläpät. Nyt voi ottaa suuremman kuorman kyytiin kun ei läpät raahaa asfalttia. V-mäinen rahina niistä kuuluikin. Nämäkin piti jo toukokuussa ottaa irti mutta eihän sitä koskaan kotona muistanut eikä reissussa viitsinyt alkaa ruuvailemaan.

Kaasutin on muuten toiminut hyvin mutta tyhjäkäynti hieman seilaa edestakaisin. Mikähän siinäkin mahtaa vikana olla? Uusi kaasutin siis ja muuta ei tehtaan jäljiltä ole tehty kuin tyhjäkäyntiä ruuvattu hieman suuremmalle ettei öljynpaineen merkkivalo pala tyhjäkäynnillä.

Latauksen merkkivalo on välillä kummitellut. Tyhjäkäynnillä tai pienillä kierroksilla ajaessa se joskus syttyy ja sammuu kun kierrokset taas nousee. Tätähän tämä taisi jo vuonna 2010 tehdä kun viimeksi enemmän ajoin. Latausjännitteen muistin tänään mitata ja on 14,2 V eli tarkasti sen mitä pitääkin.

Keskiviikkona kun ajoin töissä auton sisälle peräti seitsemäksi tunniksi jätin optimistisesti paperin pois moottorin alta. Tippaakaan ei ollut enää öljyä vuotanut. Uusi vasta maalattu lattia kun on niin on pitänyt paperia pitää alla ettei tarvitse lattian pesuun alkaa...
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Laittelin moottorin pohjapellin paikoilleen. Tässä sitä ei ostaessa ollutkaan tallella mutta varastosta löytyi sellainen. Perin inhottava maassa ryömien paikoilleen tuo on laittaa. Laturin alapultin päähän hommasin nylock-mutterin ettei sitä tarvitse kovin tiukalle kääntää että saa hihnaa säädettyä ilman että alapultista löysää. Mutta kilotavarana ostetussa mutterissa oli sitten harvempi kierre kuin pultissa joten siihen piti sitten alkuperäinen normimutteri takaisin laittaa. Ylettyyhän tuonne yläkauttakin kunhan ei liian tiukkaan käännä kiinni.

Vasemman puoleisen jarrusatulan mäntien suojakumit vaihdoin. Molemmat olivat menneet poikki ja toinen oli katkeamispisteessä noin puolen sentin välein eli olisi kohta varissut paloina pois. Surkeata laatua nuo kumit nykyään. Tähän on jossain vaiheessa vaihdettu tämä kuskin puoleinen jarrusatula kun on ihan uuden näköinen oikeanpuoleiseen verrattuna. Nuo jos vielä murenee niin pitää varmaan jostain vanhoista romusatuloista ottaa ikivanhat kumit jotka kestää!

Samalla huomasin että vasta vaihdetun raidetangonpään kumi oli jo alkanut repeämään. Siinä oli jo parisenttinen reikä. Ensiavuksi tungin reiästä sisään vaseliinia. Ennen talvea pitää tuo kumi vaihtaa. Alkuperäisen raidetangonpään säästin kun siinä oli täysin ehjä kumi, sen otin irti ja laitoin työkalupakkiin talteen.

Ostin jo viime kesänä spraypurkin tervaa. Piruuttani sitä kokeeksi pariin kohtaan alustaan ruiskaisin josta oli massa irronnut. Saapas nähdä lähteekö pois jo heti ensimmäisessä vesisateessa vai onko paremminkin kiinni pysyvää tavaraa. Musta alustamassa, on se sprayta tai siveltävää kun talven aikana näkyy aina häviävän. Jos ei muuta niin nyt Lada haisee ihan veneelle!
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
t tulppu
Viestit: 4042
Liittynyt: 16.1.2013 7:58

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja t tulppu »

Haisee Helkutin Hyvälle.
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Tässäpä kaikki mitä kolmen viikon aikana on tapahtunut:

Pimeällä huomasin että rekisterikilven valo toimii, eli takapuskurin maadoitus on alkanut toimimaan omia aikojaan. Onpahan yksi vika vähemmän korjattavana ensi katsastukseen.

Ilmanpaineet kävin tarkistamassa. Ensimmäisellä huoltoasemalla ei saanut kuin renkaasta pois ilmaa. Toiselta huoltoasemalta löytyi sitten sellainen härveli jota en osannutkaan käyttää. Suuttimessa ei ollut lainkaan plus- ja miinusnappeja. Onneksi siinä oli henkilökuntaa tupakalla joka neuvoi että ensin koneeseen näpytellään paine ja sitten se toimii automaattisesti. Ihmettelin kun molempiin takarenkaisiin se lisäsi ilmaa vaikka laitoin härveliin 2,4. kotona sitten tarkistin ja oman mittarin mukaan niissä oli 2,45.

Huomasin että oikea eturengas on hieman kulunut ulkoreunasta, kuten myös vasen eturengas sisäreunasta. Varastosta kaivelin renkaat jotka oli alla kesällä 2010 kun tuolla Jäämeren reissu tuli tehtyä ja kyllä nekin olivat vastaavalla tavalla kuluneet. Onneksi en sitten uusia renkaita eteen laittanut. Ensi kesään mennessä pitänee ohjauskulmia säädättää, ehkä tukivarretkin menevät vaihtoon kun kumipuslat ainakin ovat aika heikon näköisessä kunnossa.

Vetelin pohjaan toisen kerroksen tervaa noihin koepaikkoihin. Takakontin pohjaan mistä oli massaa parin kämmenen ala irti sivelin Multi Purpose Greasea. Saa nähdä onko keväällä kummastakaan mitään jäljellä.

Kyllä on valtio aika sikamainen ryöstäjä! Maksoin juuri kolmelta kuukaudelta ajoneuvoveron joka oli 61,24 euroa. Samalla maksoin liikennevakuutuksen joka oli 31.32 euroa.

Vikaakin tuli. Alkoi tyhjäkäynnillä murisemaan. Pakoputken takapönttöön oli tullut reikä. Juuri kun katselin että on niin siistin ja hyvän näköinen pakoputkisto ettei varmaan vuosiin tarvitse tehdä sille mitään. On näköjään sisäpuolelta lähtenyt ruostumaan. Samalla huomasin että pöntössä on kolmessa muussakin kohtaa tuossa alimmassa kohdassa pienet reiät. Viime kesästä jäi lasikuitukittiä yli joten teräsharjalla karhensin reikien ympärystät ja kittasin reiät umpeen. Lähes kaksisataa kilometriä ovat paikat nyt paikoillaan pysyneet. Joutuu kuitenkin varautumaan siihen että takapönttö on vaihdettava.

Kuva
Reikä, perskele!
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Kuva
Elokuun päätteeksi mittariin tuli 5000 km täyteen. Tasan neljä kuukautta ja melko tasan 5000 km eli tällä menolla kertyy 15 000 km vuodessa.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Pakoputken takapöntön meinasin parisen viikkoa sitten hommata varastoon jos nuo kittipaikat pettää niin on hyllyssä osa valmiina. Motonetin nettisivun mukaan hinta oli noussut jo 34 euroon, viimeksi kun ostin maksoi alle 30 euroa. Lisäksi sivulla luki että Lahdessa olisi 0 kpl ja ymmärsin että tuotetta on saatavilla ja että sen voi tilata myymälään. No, soitin mutta sitäpä ei enää saakaan koko puljusta enää! Sitten katsoin ManseMotorsin sivun jossa se maksoi huimat 59,95 ja toimitusaikakin neljä viikkoa ja päälle tietysti toimituskulut. Paikallisesta varaosaliikkeestä kävin sitten kysymässä ja hinta sielläkin oli kova, 55 euroa. Uteliaisuuttani kysyin vieläkö niitä valmistetaan kun Motonet ei enää toimita. Eivät tienneet mutta tavarantoimittajalla koneen mukaan oli kymmenen kappaletta hyllyssä. Ostin nyt sitten sen kun en moisen takia jaksanut ketään venäjänkävijääkään alkaa vaivaamaan kun moisen postituskin lienee vähän hankalaa. Sentään klemmarin antoivat samaan hintaan.

Öljyt vaihdoin kilometrilukemalla 5857. Valvoline Maxlife 5W-40 "paljon ajetuille autoille". Maksoi Tokmannilla 19,90 reilut vuosi sitten. Varta vasten tätä varten pari pönikkää ostin varastoon. Edellisen kerran öljyt vaihdoin vuonna 2010 kun se jäi talliin seisomaan. Tarkoitus oli ne keväällä vaihtaa mutta niin niillä vaan tuli lähes 6000 km ajettua.

Viime viikon keskiviikkona töihin mennessä liikennevaloihin pysähtyessä syttyi latauksen merkkivalo. Eipä tuossa mitään ihmeellistä ollut kun se on syttynyt satunnaisesti silloin tällöin sammuakseen jonkin ajan kuluttua. Mutta nytpä se ei koko päivän aikana sammunutkaan ja vilkut toimivat hitaasti, eli lataus todellakaan ei toiminut. Kotiin pääsin ja vielä parin päivän ajot ajoin eikä akku tyhjentynyt. Lauantain työajot ajelin vara-akku takakontissa ilman ongelmia, toki olin ladannut akun ennen tätä. Sunnuntaina ihmettelin yleismittarin kanssa, vaihtelin jännitteensäädintä ja tulin siihen tulokseen että laturissa vika on oltava. Johan tuo käyttämätön Boschin tehdaskunnostettu laturi melkein kaksi kuukautta toimi. Eilen sitten vaihdoin laturin taas kerran, vasta neljäs laturi tässä tämän kesän aikana kiinni! Kaksi on nyt mennyt rikki ja yhden ehjän vaihdoin siis tuohon käyttämättömään Boschiin. Kummasti oli litistynyt tuo säätöraudan päällä oleva aluslevy, sitä ei saanut millään pois. Piti irrottaa säätöraudan kanssa laturi ja putkipihdeillä pyörittää aluslevy pois. Kaikken v-mäisin homma oli ryömien laittaa tuo moottorin pohjapelti takaisin paikoilleen. Ensin kyllä meinasin että laitan sen vasta viikon-parin päästä kun totean että lataus varmasti toimii mutta laitoin nyt kuitenkin sananmukaisesti hyvän sään aikaan sen paikoilleen. Vielä pirullisempi se olisi kylmässä ja viimassa vesi- tai räntäsateessa laittaa! Mieli tekisi viedä tuo Boschin laturi johonkin autosähkökorjaamolle näytettäväksi, taitaa vaan maksaa enemmän kuin uusi laturi Venäjältä tuotuna! Venäläisellä laturilla alkoi heti lataamaan. Huomenna työreissuun otan varmuuden vuoksi mukaan vara-akun, laturin ja jatkojohdon että voi töissä akkua ladata jos lataus ei huomenna enää toimikaan.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Tuota pohjapeltiä paikoilleen räplätessä muistin että pakoputken kiinnityspanta vaihdelaatikosta on pitänyt helinää koko kesän sopivilla kierroksilla, nelosvaihteella kahdeksankympin vauhdissa varsinkin. Aina sen ajaessa muisti että se pitää kiristää mutta ei koskaan enää kotona. Pohjaa tervatessa helinän aiheuttajan löysin mutten sitä kuitenkaan enää kiristää muistanut kun oli pohja tervattu. Pultti vain oli löysällä, sen kun kiristin niin ei ole enää helissyt. Pantakin olisi kyllä ollut aiheellista vaihtaa kun perin ruosteessa tuntui olevan.

Takakontin pohjan käsittelin "Multi purpose greasella" kohdista joista massa oli irronnut tai lähti irti. Samoin vedin ainoaan tervattuun kohtaan joka oli jo alkanut ruostumaan, oikean etulattian oikean reunan n. 30 cm pitkään kohtaan tervan päälle vielä rasvakerroksen. Näkee sitten keväällä oliko turhaa tuo tervailu ja rasvailu vai ovatko peräti pysyneet pohjassa kiinni. Ei noita tervoja ainakaan vesisade ole pois huuhtonut.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Aloin vaihtamaan tuohon kesällä vaihdettuun raidetangon päähän kumia joka siis oli jo kuukauden päästä osin revennyt. Nyt se oli jo puoleen väliin asti revennyt eli jo aikakin vaihtaa. Oli kyllä jämähtänyt uskomattoman tiukkaan kiinni. Lekalla päästelin siten että mutteri oli vielä kierteessä ettei mene kierteet pilalle. Sain hakattua mutterin ihan kasaan mutta nivel vaan oli ja pysyi paikoillaan. Sitten poistin mutterin ja sain nivelen hakattua irti mutta ei siihen päähän enää mitään mutteria paikoilleen saanut joten oli sitten pakko vaihtaa koko nivel. Uusi nivel oli samaa sarjaa tuon edellisen kanssa joten otin siitä suojakumin samantien pois ja vaihdoin tilalle tuon ikivanhan, mahdollisesti 45 vuotta vanhan tehtaalla asennetun nivelen kumin. Kumin sisään tungin niin paljon rasvaa kuin sinne mahtui, se mikä tursusi yli löysi paikkansa kierteestä joka tulee raidetangon holkin sisään. Kumman huonoja on nuo nykyiset kumit kun kestää vain kuukauden käyttöä. Pitää varmaan vastaisuudessa kun nivelen aina vaihtaa ottaa nuo kumit talteen, kuten myös noista pihalla lojuvista romuista. Sentään jarrusatuloiden sylinterien suojakumit olivat vielä ehjät.
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Töissä huomautettiin että oikea jarruvalo on pimeä. Sehän sitten piti korjata. Perin oli tiukkaan ruuvi jolla takalampun lasit on kiinni tarttunut. Lampun vaihdoin ja yllätyksekseni lampun pidin oli täysin ruosteeton ja hapettumaton. Yleensähän näissä vanhoissa pitää aina noita raaputella kun ovat vähintäänkin valkoisena hapettumasta. Ruuvin kierteeseen laitoin rasvaa josko se seuraavan kerran aukeaisi paremmin. Irrotin myös vasemmanpuoleisen lampun laseja pitävän ruuvin ja rasvasin senkin. Ajossa sitten havaitsin että vilkku oikealle ei enää toimi. Parkissa katsoin että etuvilkku palaa himmeästi koko ajan, sivuvilkku, takavilkku ja mittariston merkkivalo olivat pimeänä eikä rele naksunut. Yleensähän jos yksi lamppu on pimeänä niin vilkku vilkkuu nopeasti. Avasin sitten oikean takavalon uudestaan ja vilkkulampun kannake olikin sitten kunnolla ruosteessa ja polttimon kantaa joku aiempi omistaja on jo puukon kanssa raapinut. Pidikettä putsailin ja laitoin uuden polttimon niin taas alkoi vilkkukin toimimaan.
Kuva
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Avatar
AI
Lada kerhon jäsen
Viestit: 3650
Liittynyt: 23.9.2003 8:55
Paikkakunta: Kuivanto-City, Orimattila
Viesti:

Re: VAZ-2101 - 1972 - Kestotesti

Viesti Kirjoittaja AI »

Viikko sitten talvi näytti tulevan joten vaihdoin talvirenkaat. Ensimmäisen lumikelipäivän ajot ajoin kyllä kesärenkain kun ei vielä lunta ollut kuin pari senttiä maassa. Seuraavana päivänä kun se ei vielä mihinkään sulanut niin katsoin viisaammaksi ne vaihtaa. Renkaiksi valikoitui 11 vuotta vanhat kirpputorilta 60 eurolla ostetut Aurorat joilla yhden talven ajoin 9 vuotta sitten, sen jälkeen ne oli toisen talven kakkosautossa vähäisessä käytössä ja sen jälkeen olleet auringonvalolta suojattuna viileässä varastossa. Jos tuntuvat liukkailta niin täytyy vaihtaa paremmat alle. Nyt kun noilla on viikko sulia asfaltteja painettu menemään niin alkaa jo olla ikävä kitkarenkaita joilla kolme edellistä talvea ajoin. Nämä Aurorat ovat aika meluisat, varsinkin 40-50 km/h nopeudessa kuuluu jonkinlainen jyminä.

Takana olleista kesärenkaista, Goodrideista oli melko tarkkaan 7500 km matkalla kulunut kaksi milliä pintaa pois.

Kuva
Kuva
Rumat vanteet, pitäisi saada pölykapselit Ladan logolla!
VAZ 2101 1970
Lada 2101 1972
Lada 2101 1973
Lada 2101 1974
Vastaa Viestiin