Eipä ole hirveästi tullut kirjoiteltua kun ei ole ollut mitään kirjoittamista. Lada vaan on toiminut. Takakontin lukkoa on vaan joutunut välillä öljyämään kun vuoroin on satanut vettä ja vuoroin ollut pakkasta ja on muuttunut jäykäksi. Kunnolla se ei kuitenkaan ole kertaakaan päässyt jäätymään.
10.000 km ajoa tuli juuri ennen vuoden loppua täyteen.
Öljynkulutus tässä on ollut n. 2-2,5 dl / 1000 km. Jarrunestettä häviää aavistuksen verran etujarrujen säiliöstä.
Takapöntön kittipaikatkin ovat pysyneet paikoillaan.
Yksitoista vuotta vanhoilla Aurora nastarenkaillakin on pärjäilty vaikka välillä tiet ovat olleet todella jäisiä. Eli ilmeisesti noiden kanssa lopputalvenkin pärjää. Ääntä ne kyllä sulalla asfaltilla pitää.
23.01.2018
Reilu viikko sitten sunnuntaina noin kilometrin ajon jälkeen syttyi latauksen merkkivalo. Matkalla huomasin ettei vilkkukaan toimi. Latauksen sulakkeen tarkistin ja se oli puhdas ja ehjä sekä hyvin paikoillaan. Kolmannen pysähdyksen jälkeen startti ei jaksanutkaan enää käynnistää autoa. Puhelimesta katsoin että Biltema on kuuteen auki, sieltä saa täyden akun. Työntämällä Lada lähti käymään ja muutaman kilometrin matkan ajoin seisontavaloilla Bilteman pihaan josta ostin uuden akun 59,90 euron hintaan. Todennäköisesti tuolla vanhallakin olisi kotiin päässyt mutta jos se olisi kokonaan simahtanut niin olisi tullut vielä kalliimmaksi jos olisi tien varteen jäänyt. Ja ottanut aivoon kun pakkastakin vielä oli. Parin viikon ajan olinkin kiinnittänyt huomiota vilkun hitaaseen toimintaan ja oli tarkoitus latausjännite mitata mutta eihän sitä koskaan kotona muistanut. Eipä ollut pitkäikäinen tämäkään laturi, aivan uusi venäläinen joka kesti nelisen kuukautta, kirosin. Keskiviikkoaamuna kahden aikaan lähdin töihin, sitä varten varauduin pakkaamalla takakonttiin kolme täyteen ladattua vanhaa akkua ja tuon uudenkin latasin täyteen. Kyytiin laitoin myös akkulaturin ja jatkojohdon joilla sain töissä akun vielä täyteen. Oikean ajovalon sulakkeen otin pois paikoiltaan että kuluu mahdollisimman vähän virtaa ajaessa. 1974 Ladasta otin jännitteensäätimen mukaan, pihassa sitä en alkanut vaihtamaan kun oli todella tuulista ja kylmää, enkä uskonut vian siinä olevan. Töissä sen sain sisällä lämpimässä vaihdettua. Kun sitten lähdin töistä sisältä liikenteeseen, latauksen merkkivalo ei enää palanutkaan ja vilkkukin toimi normaalinopeudella eli vika oli kuin olikin jännitteensäätimessä. Nyt olen sillä vajaan viikon ajanut ja edelleen toimii, tosin yksi vara-akku on takakontissa mukana vielä.



