Viimeksi lukemasi kirja?

Äänestykset, mielipidemittaukset yms.
Avatar
TsarBomba
Viestit: 1132
Liittynyt: 6.8.2013 14:10
Paikkakunta: Hypmec

Re: Viimeksi lukemasi kirja?

Viesti Kirjoittaja TsarBomba »

Punavihreä Sinivalkoinen: keskustelukirjeitä, Li Andersson ja Susanna koski.

Mielenkiintoinen kirja jos politiikka kiinnostaa. Kirja on painettu 2014 joten mikään uusi se ei ole. Nyt suosionsa huipulla oleva Li Andersson on kirjan aikana vielä nouseva tähti. Toinen nainen on kokoomuksen Susanna Koski. Vasemmistoliiton ja Kokoomuksen välinen väittely eri politiikan näkökulmista. Kirjassa tulee kummankin naisen näkemykset tutuiksi ja oppii näkemään mitä eroa voi olla politiikassa. Kirja muodostuu siis Li Anderssonin ja Susanna Kosken toisilleen kirjoittamista kirjeistä.
Avatar
Flaiman
Moderaattori
Viestit: 1995
Liittynyt: 14.8.2006 19:08
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Viimeksi lukemasi kirja?

Viesti Kirjoittaja Flaiman »

Flaiman kirjoitti: 7.4.2021 22:31 Rauno Pankola: Afrikan safari.

Pariskunta ajoi 60-luvulla Afrikan ympäri Land-Roverilla, kuulemma olivat ensimmäisiä jotka kyseisen matkan olivat autolla tehneet.
Sitten samalta matkaajalta löytyy myöskin Australian safari -kirja. Pitää sekin lukea jossain vaiheessa.
Nyt luin tuon Australian safari kirjan. Tällä kertaa Rauno valitsi kuplavolkkarin maasto-ominaisuuksien ja pienen koon takia. Jotain 25tkm tuli kilometrejä ilman suurempia ongelmia. Ja matka tehtiin 1965 ettei vieläkään tiedetty Ladoista mitään.

Tuli muuten huomattua että tämä Rauno Pankolahan on sama joka ajoi Mossella suomen ympäri.
https://youtu.be/sLY_wOsCDMs?si=o6CEfhWaEHxeu78D
Lada Vesta -17
Lada 1500 Combi deluxe -84
Uaz 3741 -87
Avatar
Flaiman
Moderaattori
Viestit: 1995
Liittynyt: 14.8.2006 19:08
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Viimeksi lukemasi kirja?

Viesti Kirjoittaja Flaiman »

Elokuvia ja vanhoja autoja : rekvisiittamestari Risto Höylän tarina

Eli autoaiheessa pysytään edelleen. Etelän Lämmöissä automuseollahan oli toisena oppaana Risto Höylä, ja museossa oli nähtävillä monia hänen kulkupelejä.

Tätä ennen tuli luettua Laukaan ja Uuraisten sotahistoriikkeja kun innostuin tutkimaan omaa sukua. Papat eivät joutuneet sotaan mutta joitain sukulaisia tietty oli.
Lada Vesta -17
Lada 1500 Combi deluxe -84
Uaz 3741 -87
Joen musikka
Viestit: 2003
Liittynyt: 30.6.2005 19:58
Paikkakunta: Öllölä,Tuupovaara Joensuu

Re: Viimeksi lukemasi kirja?

Viesti Kirjoittaja Joen musikka »

Anu Kaipainen:Vihreiksi poltetut puut
2112,-04,hopea
2112,-06,musta
2111,-06,musta
1119,-07,harmaa
1119,-08,hopea
ex:2105x3,2107x3,2104x2,2109x2,2110x2,2108,2111x2,2112x2,1117,1119.
Vielä kun pääsis Popetan kyytiin!
Avatar
TsarBomba
Viestit: 1132
Liittynyt: 6.8.2013 14:10
Paikkakunta: Hypmec

Re: Viimeksi lukemasi kirja?

Viesti Kirjoittaja TsarBomba »

Jouni Hokkanen: Pohjois-Korea, Siperiasta Itään.

Siperiasta Itään kertoo, miten maailman suljetuin maa on syntynyt. Kuinka se voi yhä olla olemassa ja miltä työläisten paratiisi paikan päällä tuntuu.
Siperiasta Itään tarjoaa laajan tietopaketin Pohjois-Korean matkaa suunnittelevalle lukijalle ja se toimii mainiosti myös opaskirjana.
Avatar
TsarBomba
Viestit: 1132
Liittynyt: 6.8.2013 14:10
Paikkakunta: Hypmec

Re: Viimeksi lukemasi kirja?

Viesti Kirjoittaja TsarBomba »

Kati Pukki: Vankina Thaimaassa

Tomi Långstedt jäi vuonna 2014 Thaimaan Pattayalla kiinni tuhannen ekstaasitabletin hallussapidosta. Kun poliisit tekivät rynnäkön Tomin hotellihuoneeseen, vaihtui yltäkylläinen ja päihdehuuruinen elämä kertaheitolla thaimaalaisten vankiloiden täysin epäinhimmillisiin oloihin. Tomi vietti lukemattomia unettomuus öitä selleissä, joiden likaisella lattialla lojui päällekkäin satoja vankeja, ja todisti vierestä pahoinpitelyistä, itsemurhia ja raiskauksia. Hän joutui selviytymään olosuhteissa, joissa väkivallan ja vakavien sairauksien uhka oli jatkuvasti läsnä ja joissa pärjätäkseen oli toisinaan itsekin turvauduttava äärimmäisiin keinoihin.
Vastaa Viestiin