Takavetoisesta lisäkokemuksia

Entisen "Kokemuksia" -alueen epäaktiiviset viestiketjut on arkistoitu tänne.

Jos sinulla on omaan autoosi liittyvä viestiketju täällä alueella, korjaa otsikko vastaamaan http://ladakerho.fi/ladaboard/viewforum.php?f=50 alueen sääntöjä ja odota tai pyydä että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.
Alueen säännöt
Jos oma viestiketjusi on täällä, korjaa otsikko oikeaan muotoon ja odota että ylläpito siirtää sen oikealle alueelle.

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Tulipahan 1500S:llä mittariin tänään about 40 km, suurin osa kaupungissa amistelua, Fuksinniitty-Tori-Euromarket, välillä Kuusinenkin :) :oops: Kaveri oli tietty ratissa, minä saan odotella korttia vielä kolmisen viikkoa :oops:

Muutamia huomattuja asioita:

1: kytkin ravistaa ladamaiseen tapaan kovemman kuorman alla, esimerkiksi jyrkästä mäestä lähdettäessä, mutta silloinkin harvoin.Ei haittaa normaaliajoa...

2: Lämppäri on mallia on-off, joko on viileää tai sitten lämmintä...hyvä kun edes lämpöä piisaa.

3: Lämpömittari on hieman oikealle kallellaan, johtunee ilmeisesti termarista sillä alavesiletku oli ajon jälkeen kylmä? Oliko oikea tulkinta? :shock:

4: Nokkaketju perhana pitää ääntä, ja moottorijarrutuksessa löysähkö ketju hakkaa kait kiristäjään, kun kuuluu jonkunmoinen resonanssiääni tms...kiristimet kai ihan loppu kun ei kiristämällä häviä...

5: Tyhjäkäyntiä ei oikein ole kun tuuppaa ryypyn pohjaan...täytyy kait ajella aina ryyppy vähän päällä.

6: Jälkikäyntiä esiintyy melkein joka kerta kun sammuttaa.Kerran kävi jopa 5 sekunnin pintaan, karmeaa kuunneltavaa kun kone senkun hörskyttelee tahteja...mikä lie vaivaa....

7: Pakkia ei meinaa välillä saada päälle, ei muutakuin rutise...välillä menee moitteetta päälle...jumittava kytkimen silmälaakeri kenties, kun perä ilmassa, kytkin pohjassa ja vaihde vapaalla kardaani ja perä pyörivät? Vai voiko ehkä hieman isolle säädetty kytkimen työsylinterin välys aiheuttaa huonon irrottamisen? :shock:

Muuten ihan hyvät fiilikset...kaisse täytyy alkaa uskoa ettei 100 eurolla saa täydellistä autoa :roll:
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

1. Ravistusta tosiaan löytyy kovalla kuormalla, esim. saabia mökille hinatessa. 5 ihmistä ei vielä sitä kuitenkaan aiheuta tavallisissa lähdöissä.

2. Jos jäähdytysnesteitä ei ole vaihdettu pariin vuoteen voi termari olla jumissa ja silloin kannattaa huuhdella koko jäähdytysjärjestelmä vaikka konetiskiaineella, muista laittaa lämppärin hana täysille tuossa hommassa.

3. Sama kallistus on minullakin, pitääkin koittaa toi vesiletku, järjellä ajatellen pitäisihän senkin olla lämmin ajon jälkeen.

4. Nokkaketju on pitänyt oikein pahaa ääntä kiristysyritysten jälkeen, hoitona toimi sen 13mm lukitusjutun irroitus ja moottorin pyöritys kammella/työntämällä sellaiseen kohtaan jossa lukitushässäkän alta paljastuva tappi meni mahdollisimman syvälle kohti ketjua. Tämän jälkeen kiristin kireälle ja kuin taikaiskusta äänet korjautuivat. Sitä tappia kannattaa ehkä sormella tai muuten varovasti runnaista jos kiristin on päässyt jumittumaan kuten minulla oli.

5. Seokset on kaiketi kunnossa jos auto on leimattu, tyhjäkäyntiruuvia voi koittaa pyörittää ja mahdollisesti puhdistaa kaasari.

6. Sammuta vastedes vaihteella ettei jälkikäynt riko konetta, vesisumutusta kaasariin kannattaa koittaa. Ilmanputsari pois ja pienenä norona vettä kurkusta sisään tai pontevasti sumutellen 0,5 - 1l vettä sisään. Samalla koneeseen vähän kierroksia ettei sammu. Pitäisi karstat lähteä.

7. Nappiksessa jos laittaa hätäsesti pakin sisään heti kytkimen painon jälkeen rattaat vielä pyörivät ja kuuluu ikävä rusahdus, rauhallisuutta niin homma hoitunee.

Kyllä 100e aika hyvän auton saa, usko pois :wink:
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

destor kirjoitti:...
No onpahan ollut tekemisen ilo ainakin Ladan kanssa...korjauksiin on mennyt nyt noin 120€ ja tuhottomasti aikaa...mutta työ tekijäänsä opettaa :D

Oikeestaan autossa vaan isompina ongelmina tuo ketjun pärinä sekä surkea tyhjäkäynti.

Täytynee koittaa kattella tota kiristintä...koneella on kumminkin ajettu 161 tkm, joten kaikki on mahdollista, varsinkin kun on Lada kyseessä.Pakko se on tunnustaa että riisikippojen koneet on vaan helvetisti kestävempiä kuin ladan mylly, joka alkaa olla korjauskunnossa siinä 200 tkm kohdalla.

Voisin kyllä ilomielin ottaa pellin alle hyrisemään 1300 hihnakoneen, jotka on kyllä todella hiljaisia...ehanaa kun kaupungissa talojen seinistä kaikuu vaan helvetillinen säksätys :lol:

Ja autohan on tosiaan leimattu 2004 lokakuussa puhtain paperein...tyhjäkäyntiruuvia oonkin jo koittan pyöritellä, ilman mainittavaa apua. Kaasarit ei ole kyllä mun alaa, hjälp :oops:

Niin ja pakista vielä, on ihan sama pitääkö kytkintä pohjassa sekunnin vai viis, siltikin rutisee :? Välillä ei auttan kuin sammuttaa auto, kun rutisi vaikka mitä yritti...
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

No sitten kytkimen säätö kannattaa katsoa, työsylinterin varressakohan ne säätömutterit olivat. Niistä sain korjattua oman kytkimen pienen luiston taannoin, joten eiköhän tuo huono irroituskin sillä korjaannu. Katso kuitenkin ettei kytkin jää luistamaan säädön jälkeen, se hajoaa äkkiä. Luisto ilmenee parhaiten suuremmalle vaihdettaessa, kun kierrokset eivät heti tasaannu polkimen noustua vaan laskevat hiljakseen oikealle tasolle. Kytkimessä pitää olle se 20mm vapaaliikettä ennenkuin mitää tapahtuu, onhan polkimessasi tämä välys?

Säksättää minunkin kone vielä, mutta eiköhän se siitä hilliinny kun säädän venttiilit ja tarkistan kiristäjän laahaimen kunnon. Kaasarin purku ja huolto minullakin on joskus edessä, pitää ostaa korjaussarja ja puhdistaa kaikki suuttimet niin eiköhän kulutuskin menisi alle 10l/100km.

Riippuu paljon öljyistä missä kunnossa kone on, 300 tkm ei ole ongelma jos on alusta asti täyssynteettiset ollut sisällä ja vaihdettu ajallaan, kuten myös suodatin. Tosin samalla huolellisuudella riisikippo voi mennä 400 tkm. No, eipä toi niin haitallista ole, ainakin on hyvä syy laittaa joskus isompi moottori tilalle jos vanha hajoaa. Eikä vaihtokoneet paljon mitään maksa, 20e on saanut nappiksen toimivaa konetta ja 100e saa jo melkein minkä vaan kun löytää auton jossa kone on ainut rahanarvoinen osa..
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Sainpahan säädettyä tyhjäkäynnin jotenkin kohdilleen, ihan vain tyhjäkäyntiruuvia pyörittelemällä. Ruuvia pyöritettäessä löytyi kapea alue, jolla tyhjäkäynti ilman ryyppyä on melko hyvä, joskaan ei ihan virheetön.

Pakki kautta profeetan parran kenkkuilee vieläki, tänään ei menny päälle vaikka kunka yritti.Täytyy kattella kytkimen säätöä huomenissa, kun pääsee ajamaan ladan kunnollisille ajorampeille. Täytynee säätää kytkimen työsylinterin välystä hieman pienemmäksi, tosin silloin kytkin alkaa ottamaan kiinni ylempää, koska levy on melko kulunut, päätellen kytkinkäpälän asennosta.

Alavesiletku on todellakin ihan kylmä kovan ajonkin jälkeen. Mittari kääntyy yli puolenvälin, eikä edes flekti hörähdä tulille.Flekti kyllä toimii joskus, miten milloinkin.Anturin johdot yhteen lyömällä toimii OK.

Eli menee varmaankin uuden termarin ostamiseksi.Noita näyttää olevan kahta laatua, eli 83 ja 90 astetta. Kumpikohan olisi järkevämpi ostos, varmaankin toi 83-asteinen?
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

Itselläkin oli alavesiletku melko kylmä kunnon ajelun jälkeen (120 lasissa pidemmän aikaa). Tiedä sitten jos jäähdsytin on niin tehokas ettei sinne lämmintä vettä helpolla tulekaan. Termarin pitäisi jotenkin varmistaa.

Kytkintä vaan koittamaan.
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

No nyt Ladassa toimii käsijarrukin.Vaijerin paikalleen virittämiseen ja rumpujen poisottoon vierähti yrityksen ja erehdyksen kautta yli 5 tuntia :oops:

Kuskin puolelta sain ne nuljatut keskitystapit pois, kun tohottelin niitä pirun kauan kuumailmapuhaltimella (500 ºC) ja väänsin niin perkeleesti lukko& putkipihdeillä.Rumpu irtosi vetarista armottoman jarruttelun jälkeen, kovan pamauksen saattelemana. Rumpu tuli pois ihan nätisti käsin nitkuttelemalla, kun ensin olin "sorvannut" rumpua kaasuttelemalla ja painamalla jarrua yhtäaikaa.

Nyt nuo keskitystapit on aivan muhjuna.Saakohan noita Deltasta tai jostain? Vai korvaanko tapit lyhyillä perus-M6 pulteilla? :shock:

Ainiin ja kytkinkin tuli ilmattua.Pari desiä tuli aivan_pikimustaa nestettä.Nyt kytkimessä on enemmän jämäkkyyttä ja tuntumaa.Välystä työsylinterissä oli noin 3-4 mm, joten en koskenut siihen.
Mutta se perkeleen pakki karahtelee vieläkin, aina silloin kun sitä huvittaa.Joskus menee päälle ihan heittämällä, joskus klonksauksen saattelemana ja joskus kuuluu vain karmeaa rattaiden rutinaa.Muutenkin tuon kepin tuntuma pakille heitettäessä on sienimäinen, pakki ei välillä meinaa mennä päälle vaikka olis mylly sammuksissa....vai kuvittelenko vaan.

Kytkin irroittaa muuten aika alhaalta vasta jolloin vaihdot on hitaita ku rekassa konsanaan. Mikähän ihme tota kytkintä vaivaa? Eikai kyseessä ole tämän legendaarinen jumittava kytkimen silmälaakeri, kun veto taakse ei katkea vaikka olis kytkin pohjassa ja vapaalla? Eihän tuo vetareita pyörittelevä voima ole kummoinen, kun kädellä saa pysäytettyä helposti :roll:
Viimeksi muokannut Jokari, 9.10.2005 22:49. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

Eipä niillä tapeilla paljoa ole käyttöä. Pyöränpultithan sen rummun pitää kovaa kiinni vetarin laippaa vasten, jos romikselta löydät sellaiset niin voit ne laittaa tuohon. Varaosakaupassakin saattaa olla ihan hyllyssä parilla eurolla noita pultteja. Kyllä tuo jarrutustekniikka on ehdoton rumpujen kanssa.. Johan on kumma kytkin, koititko säätää sen verran "pieleen" että selvästi luistaa jo vaihdoissa? Jos ei silloinkaan irrota niin voi olla vähän ryytynyt kytkimen laakerointi. Se joko korjaantuu käytöllä tai sitten pitää ottaa auki, voihan sitä kytkintä aikansa kuluksi, säädön lisäksi pumppailla.
Avatar
Nonnis
Lada kerhon jäsen
Viestit: 4089
Liittynyt: 5.10.2003 19:37
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Nonnis »

Sillon kun mä ekaa Ladaani opettelin ajamaan, ihmettelin kun pakki ei mee kunnolla silmään, varmaan viikon ajelin ilman että tajusin että keppiä pitää painaa samalla alaspäin kun pakkia laittaa :oops:
Reippaina käymme rekkain alle Kuva
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Tänään tuli taas ajelutettua Ladaa asioiden merkeissä. Pakki toimi joka kerta ok, ei mitään kolahduksia tai rutinoita.

Tuolta kauppakeskuksen pihalta lähdettäessä ei meinannu lada lähtä millään käyntiin. Saatiin se kuitenkin käyntiin ja ajeltiin kaverille (~8 km). Sitten kun piti sieltä lähteä niin ei edes luvannut lada...sitten välähti, bensa on loppu! :shock: Ja todellakin, tikun kanssa kokeilemalla bensaa oli tankin pohjalla noin 3 cm...eli bensamäärän valo on todella armoton, hetimmiten sen sytyttyä on mentävä tankkaamaan, muuten käy köpelösti :lol: Vanhalla 1200S:llä pystyi ajamaan valon sytyttyä noin 40 km, ja silti lähti hyvin käyntiin, vaikka bensaa oli todella vähän. Ja taas tämä nykynen lähtee todella huonosti käyntiin, jos bensaa on sopivan vähän :roll:

Ladan kulutuksesta vielä: toissa perjantain jälkeen on tullut noin 130 km lisää. Bensaa on tankattu 17 litraa, jokainen voi tuota kulutusta miettiä :roll:
Ladaa on tosin käskytetty reippaasti ja kaupungissakin on ajeltu paljon, eikä edes kovin hiljaakaan :oops: Minkäs sille voi, kun vähän kovempaa vedätettäessä hyttiin kuuluu todella herkulliset soundit, kiitos venäjän "Simonssin"

Todelliset lukemat rauhallisesti ajamalla pyörivät ehkä siellä 9-10 litraa/100 km.

Tietääpähän sitten kortin saatua että jos meinaan yleensä ajella Ladalla, niin maltti on valttia...muuten on lompsa aina tyhjä :twisted:
Viimeksi muokannut Jokari, 10.10.2005 21:10. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
destor
Viestit: 1206
Liittynyt: 19.6.2005 19:08

Viesti Kirjoittaja destor »

Joo kyllä lada osaa bensaa juoda jos vaan hanaa raottaa riittävästi, eräskin 30km mökkimatka vei puolisen tankkia bensaa, reilulla käskytyksellä tietysti. Ei raaski kovin usein ajaa vauhdikkaasti mökille, rajoitusten mukaan mentäessä hyvä jos mittarista huomaa bensan vähenneen tuolla matkalla.
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

Nonnis kirjoitti:Sillon kun mä ekaa Ladaani opettelin ajamaan, ihmettelin kun pakki ei mee kunnolla silmään, varmaan viikon ajelin ilman että tajusin että keppiä pitää painaa samalla alaspäin kun pakkia laittaa :oops:


:D Sama juttu meikäläisellä, kun Ladaa ensimmäisen kerran testasin.. Olin vieläpä "autoliikkeessä" koeajolla ja myyjä vaan ihmetteli että mitä mä oikein touhuan sen auton kanssa, kun en saanu pakkia silmään :oops:
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

Jepjep, kilometrejä on taas kertynyt ladalla ja kaikki toimii varsin hyvin. Jarrut pelaavat erittäin hyvin eikä pakki ole karahdellut enää.Satunnaisia pieniä jälkikäyntejä esiintyy joskus.

Nyt noin 160 km öljynvaihdon jälkeen korvaan pistää eräs asia.Kone on nimittäin hiljentynyt aivan mielettömästi! :shock: Kaikenmaailman sivuäänet loistavat poissaolollaan.Venakoneisto ei pidä enää sitä kauheaa kalkatusta, vaan suhtkoht normaalia ääntä. Vanha öljy olikin venäläistä 10W-30 kuraa, joten kaikkea kummaa voi odottaa siltä...tästälähtien vain hyvää öljyä pannuun!
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

Jokari_ kirjoitti:Jepjep, kilometrejä on taas kertynyt ladalla ja kaikki toimii varsin hyvin. Jarrut pelaavat erittäin hyvin eikä pakki ole karahdellut enää.Satunnaisia pieniä jälkikäyntejä esiintyy joskus.

Nyt noin 160 km öljynvaihdon jälkeen korvaan pistää eräs asia.Kone on nimittäin hiljentynyt aivan mielettömästi! :shock: Kaikenmaailman sivuäänet loistavat poissaolollaan.Venakoneisto ei pidä enää sitä kauheaa kalkatusta, vaan suhtkoht normaalia ääntä. Vanha öljy olikin venäläistä 10W-30 kuraa, joten kaikkea kummaa voi odottaa siltä...tästälähtien vain hyvää öljyä pannuun!


Öljynkulutus saattaa myös pienentyä huomattavasti 8)
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

Jokari_ kirjoitti: Nyt noin 160 km öljynvaihdon jälkeen korvaan pistää eräs asia.Kone on nimittäin hiljentynyt aivan mielettömästi! :shock: Kaikenmaailman sivuäänet loistavat poissaolollaan.Venakoneisto ei pidä enää sitä kauheaa kalkatusta, vaan suhtkoht normaalia ääntä. Vanha öljy olikin venäläistä 10W-30 kuraa, joten kaikkea kummaa voi odottaa siltä...tästälähtien vain hyvää öljyä pannuun!


Öljynkulutus saattaa myös pienentyä huomattavasti kunnollisten öljyjen myötä 8)
Vastaa Viestiin