Sivu 1/1

Kytkin paskana

Lähetetty: 16.5.2006 19:33
Kirjoittaja ladahartsa
Nyt olis sellainen tilanne että pitäisi takavetoladasta kytkimen rojut saada näkyville jotta löytyisi selitys kytkimen toimimattomuudelle.
Ulkopuoliset osat on jo vaihdettu eli kummatkin sylinterit , kova putki sekä joustava letku ja ilmattu mutta kytkin ei vaan toimi joten purkuhommiksi menee.

Kysymys onkin seuraava : Kumpi pää autosta kannattaa nostaa ylös kun vaihdelaatikkoa irrottaa ? Ladarompulla oleva " korjaamo2104_5_7" ohjeessa käsketään nostamaan takapää ylös kun taas Haynesin korjausoppaassa käsketään nostamaan auton etupää ylös.

Paras kai olisi nostaa koko auto ylös niin olisi varmaan helpompi saada kytkinakseli menemään vääntymättä moottorin sisään , mutta kun ei ole noita akselipukkeja kuin kaksi kappaletta niin täytyy valita vain toinen pää.

Mitä muuta sinne kannattaa vaihtaa kun se vaihteisto on irti ?

Lähetetty: 16.5.2006 22:19
Kirjoittaja jta
No mikäli kytkin reman teet niin asetelman ja kytkinlevyn lisäksi myös painelaakeri ja vauhtipyörään tuleva silmälaakeri.

Lähetetty: 16.5.2006 23:36
Kirjoittaja tolstoi
Tietysti vois ehkä harkita kolmen kympin sijoittamista toiseen pukkipariin tai kenties ramppeihin.

Lähetetty: 17.5.2006 9:48
Kirjoittaja ladahartsa
tolstoi kirjoitti:Tietysti vois ehkä harkita kolmen kympin sijoittamista toiseen pukkipariin tai kenties ramppeihin.
Totta on , mutta varsinkin nuo halvat rampit näyttävät niin huteroilta virityksiltä että en henkeäni sellaisten varaan uskalla jättää.

Minulla oli omatekoiset 60cm korkeat rampit jotka oli tehty RHS-palkista ja 8mm turkkilevystä mutta joku perhana varasti ne työpaikan pihalta. (Tai jotkut , kun ne painoivat noin sata kiloa kappaleelta.)

Nyt ei ole sopivaa rautaa jotta voisi hitsata uudet....


Niin ja kyllä kai moottorin ja lootan stefatkin kannattaa vaihtaa samalla .