Sivu 1/2
Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 20.10.2008 14:59
Kirjoittaja Martic
Terve vaan kaikki!
Kysyisin seuraavaa asiaa. Itselläni on Lada 110 ja haluaisin tietää voiko sen "pukea" takaveto-Ladojen ja vanhempien Lada Samarien alkup. alumiinivanteisiin? Ovatko ne yleensä sopivia R13:sta tuumanrenkaisiin ja mikä tärkeintä, passaako niiden pulttijako ja koko Lada 110 -malliin?
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 20.10.2008 17:31
Kirjoittaja pressa
etuvetoiseen ei saa laittaa takavetoisen vanteita, et-luku eri ja kaikki laakereihin/pyörän tuentaan liittyvät takuut raukee. Samaran vanteet taas sopivat et-luvultaan, mutta festivaaleihin eivät mahdu. Kaikissa ladoissa on sama pulttijako. Kysyessä tiedot ajoneuvosta auttaisivat vastaajia huomattavasti, ei aina menisi arpomiseksi.
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 20.10.2008 21:49
Kirjoittaja Yogi
Jotenkin ne varmaan menevät, koska näin yhdessä Mobilian meetissä 111:n, jossa oli Ladan alut, juuri ne, joita takavetoisissakin on. Löytyy valokuvakin todisteeksi.
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 20.10.2008 22:35
Kirjoittaja pressa
Kyllä takavedon vanteet voi laittaa etuvetoiseen, mutta et-luku on eri. Takavedon vanteilla raideleveys suurenee ja siksi laakerien kuormitus kasvaa.
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 20.10.2008 22:44
Kirjoittaja Jokari
Noinkin maltillisilla ET-muutoksilla (10 mm) ei ole mitään vaikutusta laakerien kestoikään. Joskus ne loppuvat kuitenkin.
Ihan turha pelotella että laakerit leikkaa heti kun laittaa "peräkärryn" pyörät

Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 20.10.2008 23:11
Kirjoittaja Mara
^ Niinpä.
Terv. nimim. ET 8 vanteet alla..

Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 21.10.2008 7:14
Kirjoittaja Lada-Jussi
eikös 110:ssä ole ET-35 kun Samarassa ET-40 takavedossa ET-30-35, tosin 110:ssä toi ET taitaa olla 5,5" leveellä vanteella, että mitä se sitten tekee eroa, ei jaksa laskea, järkevintä on käyttää aitoja alkuperäisiä vanteita.
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 21.10.2008 7:51
Kirjoittaja pressa
muistaakos kymenlaakson pojat (tai elittekö silloin ) kun samara tuli markkinoille? Konelahan ilmoitti pesevänsä kätensä kaikista takuu asioista pyöräntuenta/laakeroinnin osalta mikäli takavedon vanteitä käytti. En missään vaiheessa väittänyt että heti hajoaa vaan aiheuttaa ylimääräistä kuormitusta. Eikö jokarikaan vielä tiedä että peräkärry jako on 4x100, ladassa on 4x98.
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 23.10.2008 19:11
Kirjoittaja tramppas
Nus nus, Idän ihmeissä näin yhden peräkärryn, jossa oli 4x98 jakoiset rattaat alla, vieläpä erään satakympin perässä...

Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 23.10.2008 20:50
Kirjoittaja Jokari
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 23.10.2008 22:02
Kirjoittaja 1500i
Pihasta löytyy peräkärri samaran vanteilla aiemmin oli takavedon vanteet.Muistelen nähneeni joskus peräkärrin takavedon aluvanteillakin.
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 23.10.2008 22:26
Kirjoittaja Yogi
Mulla on peräkärryssä takavedon vanteet

Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 23.10.2008 23:18
Kirjoittaja samarai
Avtovaz suunnitteli aikoinaan myös omaa peräkärrymallia, koska 70-luvun alussa Neuvostoliitossa määrättiin suuremmille tehtaille määräys tuottaa kansalle ns. monikäyttöisiä tarve-esineitä.
Avtovazin suunnitteluosastolta tuli ehdotus tuottaa henkilöautojen peräkärryjä - mikään firma NL:ssä ei vielä silloin tuottanut. Kun alettiin miettiä millainen se pitäisi olla, sanoi tehtaan pääinsinööri E.E.Bašindžagjan, että mitä te turhaan päätänne vaivaatte: "Ottakaan vain kaksi Zhigulin takaosaa ja hitsatkaa yhteen niin teillä onkin kärry olemassa."
Tehtaalla kärry sai nimekseen B-2B(Bashindzhagjan-2 bagaznik). Sarjatuotantoon malli ei kuitenkaan päässyt, sitä valmistettiin vain muutama kappale.
Koska peräkärry ei päässyt tuotantoon, lähetti pääsuunnittelija V.Solovjov yhden rivisuunnittelijan Kuibosevin monitarve-esineitten näyttelyyn kameran kanssa - sieltä on jotain löydyttävä, tämä on tehtaan puoluekomitean käsky! Kaksi täyttä filmirullaa tuotiinkin pääsuunnittelijalle ja tutustuttuaan kuvamateriaaliin toimitti hän ne puoluekomitean sihteerille I.Rumkevitšile. Kahden päivän päästä tuli määräys: alamme tuottaa valurautakattiloita ja hella/hiili kuumennettavia silitysrautoja.
Kirjasta: Высокой мысли пламень ("Korkea ajatuksen liekki")
http://www.ladaklubi.ee/foorum/viewthre ... 308&page=3
Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 24.10.2008 7:17
Kirjoittaja Warreossi
Olipas Ladaklubin sivuilla mielenkiintoisia kuvia ja asiallista kirjoittelua.Tuollaista on hauska lukea ABC-asemien vertailun sijaan..

Re: Ladan vanhemmat alumiinivanteet
Lähetetty: 24.10.2008 7:41
Kirjoittaja pressa
miksi se aabeeseekin piti tähänkin sotkea, kohta tulee jussi ja sanoo nähneensä kärryt jossa on ollut abc:n mainos....