Kannen tiivisteongelmia

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
Avatar
Turbiini
Viestit: 866
Liittynyt: 25.9.2003 20:58
Paikkakunta: Alavus

Kannen tiivisteongelmia

Viesti Kirjoittaja Turbiini »

Nyt kun taas sain ehjät männät turbo ladaani niin nyt ei kestä kannentiiviste, eli tiiviste venyy 4 sylinterin kohdalta vesitilaan. hieman huono kuva ensimmäisestä rikoutuneesta tiivisteestä joka meni vakio männillä ja 1bar paineilla. Nyt on tukevemmat männät kokoa 80.5 joten arvelin että vakio tiiviste ei enää ole ollenkan hyvä ja kasasin 1700i koneen tiivisteellä joissa on nuo metallivahvikkeet hieman paksummat, mutta samanlainen vaurio tuli taas (tosin tosin alipainesäätimen letku oli irronnut joten sytty ei myöhäistyny ahdolla joten luultavasti nakutti) Nyt pitäisi keksiä nopea ratkaisu miten sen saisikestämään kone on oltava viikolla kasas joten ei kerkiä enää teetättämään kuparitiivistettä ja tuskn tilaamaan edes tuota 1700i koneen tiivistettä. Tuon tiivisteen pysymistä tietysti attaisi jos lohkoon koneistaisi pienet uraat sylinterin ympärille joihin upottaisi vaikka mikin lankaa pätkät, mutta kun ei mulla ole hommaan tarvittavia työkaluja. Joten ireoita kaivataan.
Vapari ei ole vaihtoehto.
voimaa
Avatar
Stefa
Viestit: 2125
Liittynyt: 28.9.2003 18:32
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja Stefa »

Kestävänä ratkaisuna liekkirenkaat. Mikin lanka ei hyvä vaan esim 1,5mm^2 MMJ:stä kuparilangat jotka juottaa hopealla tai sitten sorvauttaa kuparista yhtenäiset. Vaatii lohkoon koneistettavaksi urat. Noiden toiminta siten että kupari lämpölaajenee paljon joten puristaa tiivisteen tiukkaan. Kuparitiivisteelläkin liiman kanssa voisi kokeilla, voisi toimiakkin jos ei ihan järjettömiä ahtoja laita.

Tuskin vakiopahvi kestää enään tuossa kyydissä joten tilapäisratkaisuna paineet alas kunnes saa liekkirenkaat tehtyä tai tuolla kuparitiivisteellä tekee.
Vauhdin tae - alamäki
Avatar
Turbiini
Viestit: 866
Liittynyt: 25.9.2003 20:58
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Turbiini »

Stefa kirjoitti:Kuparitiivisteelläkin liiman kanssa voisi kokeilla, voisi toimiakkin jos ei ihan järjettömiä ahtoja laita.
Onko 1.5 bar järjetön paine, Tosiaankaan tuos tiivisteessä ei näy mitään vuotojälkiä lukuunottamatta että se metallivahvike on venyny vesitilan puolelle Sei ole edes murtunu ainoastaan venyny joten uskoisin että se pysyisi välissä jos saisi lohkoon jonkun pykälän joka estää sitä pullistumasta. mutta mitenkähän sen saisi rakennettua hätäisesti?
Vapari ei ole vaihtoehto.
voimaa
turbo ic

Viesti Kirjoittaja turbo ic »

onko sulla tasot kunnossa...? itesellä on nyt 2bar ahtoja ja 1700 kansipahvi ja hyvin pelaa... kannen pultteja kannattaa kiristää yli ohje arvon mulla on 12,5 kiloa ohje oli kait 11kiloo.
Avatar
Turbiini
Viestit: 866
Liittynyt: 25.9.2003 20:58
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Turbiini »

Tasot on kunnossa, ja kansi oli kiristettu 14kiloon. osasyyhän tuos oli nakutus. koska se helvetin alipaineletku oli irronnu. mutta tekis mieli muutenkin vahistaa sitä. Lohkon pinta on kyllä plaanauksen jäljiltä aivan peilikirkas joten kitkakerroin on ehkä turhan huono ja parempi tulos saavutettais ku sitä edes vähän karhentais. pitänee ettiä huomenna kannen kuparitiivisteen liimaamiseen tarkoitettua liimaa jos se vaikka auttais hieman asiaa.
Vapari ei ole vaihtoehto.
voimaa
Jankos
Viestit: 964
Liittynyt: 6.10.2003 8:58

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Kyllä tuossa on ainoa syy nakutus, ihan samalla lailla paukahtaa vaparistakin tiiviste kun menee ennakot liian suureksi...
Avatar
Turbiini
Viestit: 866
Liittynyt: 25.9.2003 20:58
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Turbiini »

No nyton uusi tiiviste mallia 1600 vakio kunei tähän hätään saanu 1700i tiivistettä, ja tulipahan vaihdettua samalla kannen pultit tukevimpiin ja hieman lyhyempiin kun vakiot melkein pohjasivat lohkon höyläyksen jälkeen.
Sopivat pultit löytyivät pajan nurkasta ja ovat toyotan 2L-T moottorista (2.4 turbodieseli) Uhkaavasti meinaa lada muuttua toyotaksi vaikka onhan siinä kyllä audi tt coupen osakin :wink:
Vapari ei ole vaihtoehto.
voimaa
Avatar
micco
Viestit: 328
Liittynyt: 26.9.2003 22:28
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja micco »

Mää liimasin ne kansipahvin "liekkirenkaat" kiinni vihreellä Loctitella. Tuntuis että ei pullahda ulos niin herkästi tai sitten ei ole vaan nakuttanut tarpeeksi :roll:
Avatar
Turbiini
Viestit: 866
Liittynyt: 25.9.2003 20:58
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Turbiini »

Ainakin se koeajon kesti hajoamatta :)
pistetäänpiristykseksi kuva kiiltävistä koneen osista ;)
Kuva
tältä konetila näyttää nykyään.
Vapari ei ole vaihtoehto.
voimaa
Vastaa Viestiin