Sivu 1/1

Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 9.9.2011 14:12
Kirjoittaja Laabani
Loistavaa Liikenneministeriö! :evil: Autoilijoiltahan on helppo pumpata aina vaan lisää rahaa, kun tietäävät että kyllä ne (me) kahelit maksaa...

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 9.9.2011 16:51
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Saattaapi että immeiset hämäävät Naton Sateliitteja unohtamalla paikantimen kotiin, unohtamalla laittaa uudet patterit tai nyppäävät vahingossa johdon irti jos se saa voimansa ajoneuvon järjestelmistä. Tai sitten se on "juuri mennyt rikki".

Kaikkea voi suunnitella ja ideoida. Ajatus on hieno eli se että siellä missä ruuhkissa rynnätään ja tarvii olla kalliit motarit ja kehätiet maksut olisivat kovemmat. Pitkien etäisyyksien maakunnissa joissa muutenkin tienhoitomäärärahoista tingitään ensin saisikin olla minimitienkäyttömaksu.

Mutta tuollainen höpötys on toistaiseksi kokemattoman ja idealistisen LiikennöimisMinisterittären haihattelua. Kolikkotulli kehäteille ja motareille niin Avot' sanon minä.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 9.9.2011 21:05
Kirjoittaja jta
Tai saattaapi olla että kyseisen paikantimen antenni kääriytyy ihan vahingossa folioon tai tiheään metalliverkkoon. :lol:

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 10.9.2011 21:56
Kirjoittaja Evreka
http://www.dealextreme.com/p/mini-cigar ... rage-55344

Tälläinen autoon. Modaa virransyötön kiinteäksi kytkimen taakse ja itse laite piiloon sisustaan niin voi käyttää kun tarvitsee. Mutta, en kyllä mitenkään voi uskoa, että edes täällä oltaisiin noin typeriä että upotettaisiin satoja miljoonia(?) tuollaiseen järjestelmään. Varsinkin kun gps:llä on tapana heitellä, kenelle valittaa jos gps:n paikkatieto heittää hetkellisesti esim. 1000km sivuun. Siinähän tulee tolkuttomat ylinopeussakotkin :lol:

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 11.9.2011 10:08
Kirjoittaja JohnDoe
Jotenkin taas ajattelevat kaupunkikeskeisesti. Itse asun haja-asutusalueelta, ja jo lähimpään kauppaan on 20 km matkaa, kaupunkiin 30. Yleistä liikennettä (linja-autopysäkki) löytyy 10 kilometrin päästä. Sitten vielä valitellaan, kun maaseutu tyhjenee ja kaupunkeihin muuttaa liikaa väkeä. Ei mikään ihme tällä politiikalla, jos aletaan jo nyt kallista haja-asutusalueen asukkaalle pakollista autoilua verottamaan entistä enemmän. No, se hyvä puoli taitaa olla, että tuo ehdotus tuntuu niin järjettömältä ja ennen kaikkia kalliilta toteutettavalta, ellei gps-laitteita maksateta sitten auton omistajilla. Ehkä ei sitten pääse toteutusasteelle asti.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 11.9.2011 10:54
Kirjoittaja Pavlovits
Ei kannata vielä paljoakaan vaivata päätään teknisellä toteutuksella. Tuosta ideasta on vielä pitkä matka siihen toteutuuko se vai ei.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 11.9.2011 16:03
Kirjoittaja 1500i
^ eikä ehken kannattaisi vaivata päätään tuollaisella muutenkaan...
nm. myöskin syrjäseudun asukki. Niin ja mitä hyötyä siitä kymppi kilsan päässä olevasta pysäkistä on jos linja-autoja ei kulke, kun kouluaikaan ja harvoin silloinkin :lol:

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 11:17
Kirjoittaja Lada-Jussi
eihän tuo vaikuta mitenkään huonolta, jos se toteutuu näin, että niillä alueilla joissa on toimiva joukkoliikenne, niin siellä verotetaan, kun asuu maalla niin ei pitäisi veroseuraamusta tulla. Toisaalta jos lähdetään siitä, että tämä vero olisi osa autoilun kokonaisverotusta, niin jostain muusta autoverosta se olisi pois. Omalta kannalta kun käytetyillä autoilla ajaa olisi järkevintä että se olisi ajoneuvoverosta pois.

Käsittääkseni tätä asiaa vasta tutkitaan tällä hallituskaudella, toisaalta toimivan joukkoliikenteen kehittäminen pitäisi olla jo toteutettavana tällä hallituskaudella, joten hyvä jos ensin hoidetaan vaihtoehdot kuntoon ja sitten vasta mennään näihin "rangaistuksiin" jos ei suostu vaihtoehtoja käyttämään. Eri asia on saadaanko joukkoliikennettä nostettua sille tasolle, että se oikeasti on vaihtoehto muuallakin kuin HSL:n alueella.

Ongelmana näkisin sen, jos verokevennykset kohdistetaan uusiin autoihin, sillä käytettyjen autojen käyttäjänä ei tästä pääse juurikaan hyötymään. Lada käyttäjänä autokannan uudistuminen on huonoksi, sillä muutaman vuoden myyntitauon ja sitä edeltäneet hiljaiset vuodet on pienentänyt vähän käytettyjen saatavuutta, eikä vaihtoehtoja ole enää tarjolla.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 11:32
Kirjoittaja Pavlovits
Hieno systeemi!
Toimii varmasti yhtä hyvin kuin VR:n lipunmyynti

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 18:04
Kirjoittaja Jaakkima
Täytyy jatkaa ihmettelyä että millä meriiteillä bioanalyytikko on Liikenneministerin salkun saanut...

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 19:14
Kirjoittaja Jouska
Moi,


Asiaa en tunne tarkemmin, mutta ei tuollainen toteudu koskaan. Kaikkeen turhuuteen sitä veronmaksajien rahoja tuhlataan ja saadaan samalla ministeriölle töitä.

Laittaisivat kymmenet miljoonat esim suoraan teiden kunnostukseen.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 19:15
Kirjoittaja pressa
Lattarauta kirjoitti:mikä on toimiva joukkoliikenne?
aamulla kun pyöräilen töihin tulee vastaan linja-auto, kotiintullessani (talvisin) näen linja-auton jäljet. Eli tällä perusteella joukkoliikenne toimii, toki minun työmatkaan/-aikoihin ei sovi. Pistetään pirun kova pyöräilyvero koska ruisleivän jälkeen voi metaanipäästöjä olla.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 20:24
Kirjoittaja 1500i
Olin jo vastaavinani, vaan ei näy lähteneenkäänjoten lyhennän ja kaunistan hieman.
Käyttäisi ennen tuonkin ajan tiestön kunnossapidon parantamiseen ennen, kun suunnittelee uusia maksuja entisten lisäksi.

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 20:55
Kirjoittaja sergei 1200L
Ja noille maksetaan verovaroista noin: 6000-10000e kuussa + muut edut.. ja sitten kun aikansa mellastanut.. Sopeutetaan..$$$$$... :shock:

Re: Liikenneministeriö suunnittelee yksityisautoilun rankais

Lähetetty: 12.10.2011 21:28
Kirjoittaja lattarautakuski
Mieluummin tämmösiä "höpönpöpö helposti kierrettäviä veroja" kuin polttoaineen veron korotusta