Heti kun Lada pilkahti mutkan takaa esiin niin yllätyin sen kunnosta. Valokuvissa kun oli niin haalistuneen näköinen, mutta livenä maalipinta oli punaiseksi hyvässä kunnossa.
Ja punaiseen autoon tottakai kuuluu punainen suomi-sisusta punaisella lattiamatolla. Penkitkin aivan uudenveroiset. Selvästi pidetty joskus ainakin tallissa kun takapenkin päänojatkin hyvässä kunnossa.




Ostaessa tiedossa olevia vikoja ei ollut kuin että laturi ei toimi, vilkut sain toimimaan sulakettä pyörittelemällä. Myyjä antoi vielä kakkosautostaan lainaan akun että päästään ehjinnahoin kotiin. Kahden akun turvin sitten 100km ajo kotiin, puolivälissä akku varmuuden vuoksi huoltiksella vaihtaen. Tosin laina-akun navat väärinpäin niin täytyi autojen akkuja vaihtaa päikseen mutta sehän nyt oli pieni vaiva.
Kotona sitten ensimmäisenä vaihdoin sulakkeet mutta ei auttanut latausvikaan. Onneksi myyjältä sai toisen laturin ja se osoittautui tähän autoon kuuluvaksi, nimittäin autossa paikallaan oli nappiksen laturi niin eihän se sillä voinutkaan toimia. Hyvä onni, että laturin vaihdossa vaatteet likaantui niin paljon, että pyysin isää starttaamaan, tuli näin huomattua että kipinöi kivasti startin luona. Sinne kun peilin avulla kurkkasin niin päävirtajohto oli löysässä ja ilman mutteria. Ihme, että ei kertaakaan sanonut startatessa naks naks vaikka sai sahaamalla käynnistää ennenkuin ehti sytkäosia vaihdella uusiin.
Kytkinletkunkin jouduin vaihtamaan kun työsylinteriä vaihtaessa letku oli jätetty kierteelle ja oli aivan katkeamispisteessä. Kytkinnestesäiliöksi oli laitettu jonkun auton jarrunestesäiliö ja se tuli myös vaihdettua orkkikseen.
Autossa oli Weberin kaasari mutta myyyjä samana iltana vielä soitti, että se unohtui siihen ja lupasi toimittaa myöhemmin alkuperäisen Ozonin. Tämä minulle passasi ihan hyvin sillä isolohkon Ozon minulta löytyi ja alkuperäinen suunnitelma oli se tähän laittaa. Muuten toimii hyvin mutta ryypyn avaaminen ei jostain syystä nosta kierroksia yhtään.

Nopealla vilkaisulla pohjaa ei näyttäisi olevan hitsattu mutta takapyöränkaaria ja helman kulmaa on ehkä vähän. Tämän vuotuisissa kun maalipinta on jo ohutta niin pohjamaali paistaa usesta kohdasta mutta ei vielä ole ruosteessa, joten ne täytyy fiksata ennenkuin tällä suolakylpyyn lähtee ajelemaan.
Ladan huoltovihko yltää 2003 vuoteen asti, jonka jälkeen jatkettu muistivihkolla 2006 vuoteen asti. Viimeisin kirjattu huolto 12.5.2006 kilometrilukemalla 109575km.
Hyvinkin mahdollista, että vain 125tkm ostohetkellä mittarissa sillä Trafin historiatietoja tutkimalla 2008 vuodesta tähän päivään on ollut seisonnassa joka vuosi useamman kuukauden.