Sivu 1/1

Valeasemat

Lähetetty: 18.12.2014 13:54
Kirjoittaja pavlik morozov
Onko am taajiuksilla kuulunu numeroasemia :o

Re: Valeasemat

Lähetetty: 18.12.2014 18:33
Kirjoittaja jta
Numeroasemat on vielä voimissaan.

Marraskuun 22. päivä kivesvaaralla kuunneltiin hf taajuuksilla jotain numeroasemaa. Osa lähettää tietyllä aikataululla ja taajuudella niin niitä on kohtuu helppo kuunnella. Ei tullu sillon pistettyä merkille tuota että mihin aikaa ja mikä oli taajuus tuolloin.

Re: Valeasemat

Lähetetty: 19.12.2014 9:16
Kirjoittaja pavlik morozov
jta kirjoitti:Numeroasemat on vielä voimissaan.

Marraskuun 22. päivä kivesvaaralla kuunneltiin hf taajuuksilla jotain numeroasemaa. Osa lähettää tietyllä aikataululla ja taajuudella niin niitä on kohtuu helppo kuunnella. Ei tullu sillon pistettyä merkille tuota että mihin aikaa ja mikä oli taajuus tuolloin.
jonkun maan tiedustelupalvelu kaiketi. tuskin noin pohjosessa muiden kuin venäjän...

lotto veikkaus ym vois naamioida agenttien tiedotuskanavaksi helpollla. :shock:

Re: Valeasemat

Lähetetty: 16.1.2015 17:56
Kirjoittaja pavlik morozov
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... os=ksk-nln

"Ruotsin ulkopoliittisen instituutin tutkija Jakub Swiecicki ei usko, että lähetys on sotilaallinen. Hän sanoo Aftonbladetille, että armeijalla on parempiakin viestintämahdollisuuksia.

Ajoittain signaalin katkaisee monotoninen miesääni, joka lukee kummallisia asioita venäjäksi. Aftonbladet antaa esimerkin, että jouluaattona 1997 ääni olisi lukenut ”Ya UVB-76, Ya UVB-76. 180 08 180 08 BROMAL 74 27 99 14. Boris, Roman, Olga, Mihail, Anna, Larissa. 7 4 2 7 9 9 1 4.”

Viesti on toistunut muutaman kerran, kunnes se signaali on palannut ennalleen. Muissakaan venäjänkielisissä viesteissä ei ole ollut sen enempää järkeä.

Syyskuussa 2010 tapahtui jotain vielä ihmeellisempää. Taajuudelta tuli venäläisen säveltäjän Pjotr Tshaikovskin baletti Joutsenlampi. Aftonbladet kertoo, että Ruotsin viime vuoden sukellusvenejahdin aikaan taajuudella kuului naisen lukemia koodeja.

Signaalin kuunteluun riittää Pohjolassa mainiosti lyhytaaltoradio, joten periaatteessa kuka tahansa voi yrittää koodin murtamista. Tore Andersson sanoo Aftonbladetille, että niillä pystyy kuuntelemaan muita samantyylisiä signaaleja. Signaaleja tulee niin idästä kuin lännestä. Anderssonin mukaan niiden tarkoituksena voi olla ohjusten paikantaminen tai häirintä.

Radioamatöörit ovat yrittäneet selvittää mistä salaperäinen venäläinen signaali tulee. Pitkään uskottiin, että se tulee maatilalta Povarovon pikkukaupungista Moskovan ulkopuolelta. Vuodesta 2010 sen on kuitenkin oletettu tulevan Pihkovan kaupungin läheltä Länsi-Venäjällä."

Re: Valeasemat

Lähetetty: 16.1.2015 19:13
Kirjoittaja mush
UVB-76:sta oli täällä juttua joskus ennenkin, mutta taisi olla nopeissa kun ei löydy.

UVB:n entisen lähettimen paikka on tiedossa, jo sieltä löytyy kuviakin kun nettiä vähän tonkii. Kyseessä on nykyään osittain hylätty vanha sotilastukikohta.

http://goo.gl/maps/DeDSW

Sittemin muuttanut tosiaan Pihkovan lähelle sotilaspiirien uudelleenjärjestelyjen seurauksena.

EDIT: tuosta vaikka vähän kuvatuksia:
http://englishrussia.com/2010/08/28/ins ... 76-station

Re: Valeasemat

Lähetetty: 16.1.2015 19:33
Kirjoittaja jta
Enpä löytäny itekkään enää tuosta ketjua vaikka muistan kyllä että tuosta on täällä(kin) poristu. Tuossa viime syksynä bongasin tuolta töötin seasta puhelähetyksen. https://www.youtube.com/watch?v=1pYPVlNu7iE Säpsäytti mukavasti kun puoli unessa selas taajuuksia ja tuota hetkeksi aloin kuunteleen.

Re: Valeasemat

Lähetetty: 18.1.2015 21:48
Kirjoittaja pavlik morozov
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... -uuti-ospu

onko se tuo sironnan mittaus vai taajuuden varaus

Re: Valeasemat

Lähetetty: 19.1.2015 1:09
Kirjoittaja jta
Radioharrastajien puolella käsityksenä on tuo taajuuden varaaminen sotilaskäyttöön ja tuo viestien lähettely muille kuunteluasemille mutta mistäpä näistä ikinä tietää. Naapurimaan tapoihin kun kuuluu tuo tehokas salaisuuksien paljastumisen estäminen keinolla millä hyvänsä. :lol:

Re: Valeasemat

Lähetetty: 19.1.2015 7:29
Kirjoittaja pavlik morozov
Ootko lähettany kuunteluraportin. Jos vaikka lähettavat tarran.

Tai tekee itse "uvb-76 the buzzer - stay tuned" tarran.

Komia liimata ladan ikkunaan

Re: Valeasemat

Lähetetty: 19.1.2015 16:25
Kirjoittaja jta
Tuollainen tarra kyllä olisi komea. :lol:

On vissiin alkanu aktiivisuus lisääntyyn tuolla asemalla. http://www.radiohullut.net/foorumi/view ... 70#p116693

Re: Valeasemat

Lähetetty: 19.1.2015 21:41
Kirjoittaja pavlik morozov
Kuva