Sivu 1/2
Työkalupakki autoon
Lähetetty: 17.5.2015 22:09
Kirjoittaja Smoppi
Terve! Olen tässä pohtinut, mitkä työkalut olisivat oleellisimpia siltä varalta, että autosta joutuu tien päällä korjaamaan jotain todennäköisimpiä vikoja. Ennen minulla oli tapana kuljettaa pienen koneistamon verran työkaluja takakontissa, mutta nykyään pystyn säilyttämään niitä sisälläkin, joten olisi aiheellista hankkia autoon joku pienempi kompakti satsi työkaluja. Olen ajatellut, että ehkä ristipää- ja talttapäämeisselit, keskikokoinen jakoavain, pieni hylsysatsi vääntimineen ja nokkapihdit olisivat ainakin tarpeellisia. Näiden lisäksi kieppi rautalankaa ja rulla jesaria. Mitä muuta olisi järkevää säilyttää autossa?
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 17.5.2015 22:50
Kirjoittaja Jouska
Moi,
Mä ottaisin vielä hinausköyden, pari letkuklemmaria ja pätkä poltto-aine letkua.
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 17.5.2015 23:24
Kirjoittaja KSE 1995
Ladan perinteinen työkaluvarustus on hyvä alku.
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 17.5.2015 23:26
Kirjoittaja Smoppi
KSE 1995 kirjoitti:Ladan perinteinen työkaluvarustus on hyvä alku.
Mitä kaikkea siihen tarkalleen ottaen kuuluu?
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 7:27
Kirjoittaja pressa
UseinKysytytKysymykset kirjoitti:
tunkki
"nahkareppu"jossa on:
pumppu
veivi
rengasrauta
jarrunilmausletku
rengaspaine mittari+suojapussi
työvalo
12-13 ja 17-19 lenkit
13-17 ja 19-22 kiintoavaimet
pihdit
öljyroppuavain
Harmaa rasia (kannessa 2101)sisältää:
8-10 ja 13-17 kiintoavaimet
tulppa ja kärkityökalu
8-10 piippuavain
vääntöpuikko
tulppa-avain
pyöränmutteriavain (19mm)
risti/tasapäämeisseli
http://aijaa.com/LOgKMa
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 10:07
Kirjoittaja Smoppi
Kiintoavaimilla ei kyllä tee paljon mitään, jos mukana on hylsysatsi ja jakoavain. Pumppua ja renkaanvaihtovälineitä en edes luetellut tuohon omaan esimerkkiini, koska pidin niitä itsestäänselvyyksinä. Taskulamppu tai muu valonlähde on autossa ilman muuta oltava myös aina mukana. Veivillä ei näissä poikittaismoottorisissa tee mitään.
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 16:30
Kirjoittaja Lattarauta
Useimmille autoilijoille ei mikään työkalu ole itsestään selvyys, jotenka kannattaa vaan luetella kaikki tarvittava.
Eikä niistä työkaluista/tarvikkeista ole mitään hyötyä, jos niitä ei osaa käyttää.
Tärkeimpiin voisi kuulua oikea vararengas, rengastyökalut, hallitunkki, taskulamppu, varoituskolmio, huomioliivit, hinausköysi, kunnolliset akkukaapelit ja ehkä pieni sammutin.
Jakoavain, meisselisarja.. teippiä, nippusiteitä.. varapolttimoita jne.
Öljyä, vettä yms. nesteitä voisi olla mukana jos autolla on taipumusta sellaisia kulutella.
Liikaakaan ei kannata mukana pitää, kun oikean vian sattuaessa päälle, tuskin siinä paikan päällä on paljoa tehtävissä..
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 16:37
Kirjoittaja Jarkko_I
Smoppi kirjoitti:Kiintoavaimilla ei kyllä tee paljon mitään, jos mukana on hylsysatsi ja jakoavain.
Tekee. Suurella todennäköisyydellä räikkä ei mahu johonkin ahtaaseen väliin ja jakoavaimelal turha vääntää kun mene mutteri vain pyöreäksi. Mutta kyllä suurimmaksi osaksi pärjää hylsysarjan kanssa, mutta silti kannattaa pitää ne peruskoon kiintoavaimet mukana, eli 8mm, 10mm ja 13mm
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 16:57
Kirjoittaja Pavlovits
Alahan suurentamaan työkalupakkia.
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 20:33
Kirjoittaja Lattarauta
Kuinka monelle niistä työkaluista on ollut hyötyä tien päällä/sivussa?
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 21:02
Kirjoittaja Jarkko_I
Lattarauta kirjoitti:Kuinka monelle niistä työkaluista on ollut hyötyä tien päällä/sivussa?
Mulle oli eilen

Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 18.5.2015 21:57
Kirjoittaja KSE 1995
Lattarauta kirjoitti:Kuinka monelle niistä työkaluista on ollut hyötyä tien päällä/sivussa?
Oikeastaan niitä kaikkia on tullut vuosien saatossa käytettyä. Myös veiviä.
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 21.5.2015 2:19
Kirjoittaja Lattarauta
Työkaluista on hyötyä vain sellaisille, jotka osaavat niitä käyttää, muille on tärkeämpää katsoa että kännyssä on virtaa ja yhteystietoja apua antaville.
Nyt pitää kyllä sanoa, että 400tkm tai jotain kokemuksella työkalupakista ei olisi ollut koskaan hyötyä. Kerran olen tarjonnut hinausköyttä.
No, rehellisyyden nimissä en omista ladaa.
Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 21.5.2015 2:21
Kirjoittaja Lattarauta
KSE 1995 kirjoitti:Lattarauta kirjoitti:Kuinka monelle niistä työkaluista on ollut hyötyä tien päällä/sivussa?
Oikeastaan niitä kaikkia on tullut vuosien saatossa käytettyä. Myös veiviä.
Olisi varmaan mielenkiintoista suorittaa galluppi, kuinka moni edes tietää mikä sellainen veivi on..

Re: Työkalupakki autoon
Lähetetty: 23.5.2015 3:26
Kirjoittaja Smoppi
Lattarauta kirjoitti:Kuinka monelle niistä työkaluista on ollut hyötyä tien päällä/sivussa?
Minulle on ollut kerran, kun jobbari möi rikkinäisen osan. Perille olisin varmaan kyllä päässyt ilmankin niitä työkaluja, eli ei silloinkaan olleet työkalut täysin välttämättömiä, mutta todennäköisyys vaurioiden leviämiselle olka-akseliin asti oli olemassa ilman työkaluja. Eihän noihin yleensä matkaa katkaisevia vikoja tule kesken matkan, mutta ei vara venettä kaada. Yleisimpiä vikoja lienevät juuri letkujen puhkeamiset ja pullahtelut.
Lattarauta kirjoitti:No, rehellisyyden nimissä en omista ladaa.
Entä sitten? Hyvä tuuri, jos et ole esimerkiksi puhjennutta letkua vielä kokenut. Itse olen useaankin kertaan, mutta tuurilla vuoto on aina ollut niin pieni, että olen huomannut sen vasta perillä.