Löysin todella mainion unkarilaisen (englanniksi kirjoitetun) artikkelin, jossa verrataan ladan ja Fiatin alkukonstruktioita. Kommentoida sopii )
http://totalcarmagazine.com/classicandb ... guli_1200/
Fiat 124 Ja VAZ 2101
Re: Fiat 124 Ja VAZ 2101
Hienoja Autoja molemmat.. Varmaan Fiiatti sopii Italiaan paremmin ja Lada Siperiaan... pieniä parannuksia Ladaan on tehty ja pahennoksia.. Pahennoksista Tupakkaikkunan lukitus näytti Fiiussa paremmalta.. Kaasutin ehkä Fiiussa delorto. ehkä kiertävämpi. Mutta Fiiattien Kaasuttimien Jäätymis herkkyys ehkä huomattu Siperian oloissa niin Syväkurkku Ozon/tai mikälie... Ehkä todettu paremmaksi....On varmaan tutkineet Tehtaalla asiaa... Lattia matot paremmanväriset Ladassa/makuasia/,,,,,,
Re: Fiat 124 Ja VAZ 2101
Oliko Fiatissa vaijerikytkin?
Lada Vesta -17
Lada 1500 Combi deluxe -84
Uaz 3741 -87
Lada 1500 Combi deluxe -84
Uaz 3741 -87
Re: Fiat 124 Ja VAZ 2101
Näin mä tuon ymmärsin. Eikös siinä todettu se ero niin, että kun ladassa on hydraulinen niin fiiatissa vaijeri.
-
- Viestit: 585
- Liittynyt: 28.9.2010 0:14
- Paikkakunta: Ii
Re: Fiat 124 Ja VAZ 2101
fiiatissa levyjarrut takana ja takaiskarit pystyyn asennettuna.
kansien kairauksia, megasquirteja ja autojen tehonmittausta.
Re: Fiat 124 Ja VAZ 2101
Pysty iskareista jousen sisällä Ladassa luovuttiin, koska vinoiskarin vaihto onnistuu ilman jousen irrotusta (helppoa ja nopeaa, eli kapitalistisen ajatusmaailman vastaista). Myös takana olevat levyjarrut korvattiin varmatoimisimmilla rumpujarruilla.