VAZ-21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Takavetoiset Ladat: 2101-2107, myyty Suomessa vuosina 1971-1997

Otsikoi muotoon: TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)
Alueen säännöt
Otsikoi postauksesi muotoon:

TEHTAAN MALLINUMERO - VUOSIMALLI - VAPAAEHTOINEN NIMI - VAPAAMUOTOINEN AUTON TILA (PROJEKTI/KÄYTTIS/YMS.)

Huom! Ketjun nimeämisessä saa ja on toivottavaa käyttää hieman mielikuvista sääntöjen puitteissa jotta autosi erottuisi muiden joukosta. Jos autoillasi on esimerkiksi nimi tai joku muu kuvaus projektista olisi suotavaa pelkän mallinumeron ja vuosiluvun lisäksi.
Mehtäsika

VAZ-21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja Mehtäsika »

Pitkään ollut projektina lada nimitetään hänet Чернобыль. Alkuun piti vaan hitsailla auto takaisin elävienkirjoille ja korjata luistava kytkin mutta siitä se ajatus sitten lähti.
Siitä alko osien haaliminen ja suunnittelu megan tilasin. Imusarjaksi tulee nivan 4.imusarja ja pakosarja kyhäillään itse. Biltemasta tilailin välijäädyttimen ja bensapumpun. Jonkin verran on vielä ostettavaa osaa mutta alotetaan näillä. Autoja en oo pahemmin ikinä rakennellut mutta eiköhän siitä jotain tule ainakin sanomista jos ei muuta :lol:

Hallin pihassa sain kuntoon niin voi alottaa projektin :D viikonlopun aikana tuli sitten irrotettua kaasari ja pakosarja tieltä poies, syyläri menee vaihtoon ja akun jalustan rälläköin pois ja siotan akun takakonttiin.
Sovitin imusarjaa paikalleen sopii ihan hyvin paikalleen jotain pientä soveltamista on. Tilaa ei ihan liikaa jää :lol: Kuvia lisäisin jos osaisin pistää :mrgreen:
Avatar
jta
Viestit: 4441
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Vaz - 21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja jta »

Mehtäsika kirjoitti:Autoja en oo pahemmin ikinä rakennellut mutta eiköhän siitä jotain tule ainakin sanomista jos ei muuta :lol:
Vaan tekemällähän sitä oppii ja lueskelemalla olemassa olevia ketjuja vastaavista projekteista. :D Kuviahan saa helposti esim. www.aijaa.com palvelun kautta laitettua mutta kuvat ei tuolla säily ilman rekisteröitymistä kovin kauan.
Mehtäsika

Re: Vaz - 21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja Mehtäsika »

Noniin nyt vissiin pitäs kuvia näkyä :mrgreen:

Tos olis megasta kuvaa viime kesänä ostin
http://aijaa.com/PwNspa

Noista pitäs sit kasailla pakosarja. Tarkotus olis varmaan vkl alkaa hahmotteleen.
http://aijaa.com/JdQuSf
http://aijaa.com/MOq5L2

Biltemasta ostettu bensapmppu ja välijäähy
http://aijaa.com/ymHYpD

Imusarja sopi kyllä nätisti paikalleen
http://aijaa.com/4JDqIQ

Tarkotus olis pistää 2.5l diiseli bemmin ahdin ku niitä sattuu oleen vinopino velipojalla varastossa
http://aijaa.com/HuCvN2
http://aijaa.com/daeRDE

Tarkotuksena olis tehdä viisteet imupuolelle tussilla hahmotettu
http://aijaa.com/sn1INW

Mielipiteitä olis kiva kuulla ennenku tekee sutta :lol:
Avatar
jta
Viestit: 4441
Liittynyt: 11.1.2004 22:08
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Vaz - 21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja jta »

Tämän topicin mukaan hieman epäilyttää tuo kolojen kairaaminen. Jää tuo tiivistepinta aika pieneksi siitä yläpuolelta kuten omastakin kuvasta voit todeta. Omakohtaista kokemusta ei tästä kuitenkaan ole.
jaketech racinteam
Viestit: 585
Liittynyt: 28.9.2010 0:14
Paikkakunta: Ii

Re: Vaz - 21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja jaketech racinteam »

onko trikkeripyörä protopartsin 3mm pyöriä? saattaa alkaa väpättää.
kansien kairauksia, megasquirteja ja autojen tehonmittausta.
Mehtäsika

Re: Vaz - 21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja Mehtäsika »

jaketech racinteam kirjoitti:onko trikkeripyörä protopartsin 3mm pyöriä? saattaa alkaa väpättää.
Kyllä juu on protopartsin. Hyvä tietää tämä :mrgreen:
Mehtäsika

Re: Vaz - 21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja Mehtäsika »

Vähän venähti pakosarjan tekeminen. Nyt vihdoin saatiin vähä hahmoteltua pakosarjaa. Kuvia vähän kans otin. :)
Paikollaan sovittelua.
http://aijaa.com/nTb4Fa

Pakosarja melkein räkästy kiinni
http://aijaa.com/VIF3JN

Siinä on valmiiks räkästynä
http://aijaa.com/obloeO

Ensimmäinen putki tigillä hitsattu mutta siihen loppu kaasu.
http://aijaa.com/IQtDmG

Kattoo ny saako veli poika haettua kaasua vie tällä viikolla että pääsee loput hitsaamaan kasaan.
Ahtoputket pistin tilaukseen ja pakosarja maalin, jos neki tulis sitte tällä viikolla vielä. Koitan päivitellä sitä mukaan ku saa tehtyä jotain. :mrgreen:
saquzi

Re: Vaz-21053 - 1990 - Чернобыль megasquirt turbo

Viesti Kirjoittaja saquzi »

Miksi putkilla noin isot välit toisiinsa, vai onko hitsauksen kannalta? tulee turhan jyrkkä kollektori, vaikka mitään se ei näissä teholuokissa vaikuta.. :)
Vastaa Viestiin