Tuli juuri postissa tarjous paikalliselta liikkeeltä,kun tuot nappiksesi ja vaihdat uuteen 110 1,6 mallin ladaan saat 1500 e:n hyvityksen ja kahvipaketin.Varmaan pitävät minua varmana nakkina sitä tosin ei tapahdu KOSKAAN ETTÄ MENISIN VAIHTAMAAN LEGENDAN PAHVIIN.....sori 110 omistajat ei millään pahalla
markku kirjoitti:Tuli juuri postissa tarjous paikalliselta liikkeeltä,kun tuot nappiksesi ja vaihdat uuteen 110 1,6 mallin ladaan saat 1500 e:n hyvityksen ja kahvipaketin.Varmaan pitävät minua varmana nakkina sitä tosin ei tapahdu KOSKAAN ETTÄ MENISIN VAIHTAMAAN LEGENDAN PAHVIIN.....sori 110 omistajat ei millään pahalla
Näiden kahden auton vertailu on minusta ihan turhaa. Harrastepelinä takaveto on ylittämätön, nappiksen kauneus lyömätöntä, mutta allekirjoittaneella ei enää riitä huumorintaju niillä sompailuun ympärivuotisesti. Siispä 110 kuljettaa arkisin, ja varmaa kyytiä onkin.
Kalusto: Octavia RS -12, Cadillac Fleetwood -81, Samara -86 (projekti). Delta-Auto vs. Maailma.
En minä pahaa sano 110,se voi olla aivan hyvä menopeli ja samahan se millä sitä menee paikasta A paikkaan B.Ei vaan satu"minulle" se malli silmään ja liike haluaa tietysti tehdä kauppaa mikäs siinä.....mutta ei minun kanssa tällä kertaa taidan kuitenkin hakea sen kahvipaketin,milloinkahan kaasugrilliä tai suksia tms
Mua on Delta pommittanut säännöllisen epäsäännöllisesti siitä saakka kun ostin ekan autoni joka oli Fiat Uno. Tulee tarjouksia Ladoista ja Fiateista, huippuhyvitys vanhasta jne.
- Ladoja vaan joka jätkälle niin ei tarvitse olla katkera naapurille -
Jos joku nappis kombia etsii niin ei tarvitse mennä Deltaan. Hernesaaressa makaa yksi vihreä kilvetön lumihangessa. Samalla sanottuna että ei ole ainoa nappis mikä lahoaa kadunvarteen.Krunikassa seisoo yksi valkoinen nappis jossa on kerhon tarra takalasissa. On seissyt tosi kauan. Yksi "mersu-keulanen" seisoo Masa-Yardsin hiekkaparkkiksella. Ja kaikki ilman kilpiä.
Eli jos joku kiukuttelee Deltan tarjousta niin onko ihme etteivät tarjoa enempää, kun autot jätetään kunnon takapotkut noin kadun varsiin lahoamaan.
Sama tarjous kuin markulle tuli mullekin tänään postissa. Tarjousta ei tehty nappiksesta vaan tuosta uudemmasta käyttöpelistä. Paremmassa rahatilanteessa saattaisin jopa tarjoukseen tarttua. Tosin ilman vaihtoautoa ja pankin eikä rahoitusyhtiön rahoituksella.
minulle ei enää tule tarjouksia koska minulla on jo 110sedan
tosin kävin kysymässä tarjousta uuteen ja sain kahvipaketin ja pahan mielen
autoni on 2000 mallinen ja ajettu n.70tkm. siinä on metalliväri, kahdetrenkaat, cd-soitin neljällä kaijuttimella, lohkolämmitin, eturoiskeläpät, kumimatot eli täysvarusteinen käyttöauto
välirahaa olisi pitänyt antaa 9800e eli autoni on edellä lueteltujen lisävarusteiden arvoinen ( mielestäni aika paljonkin arvokkaampi)
joo kyllä mullekin delta yrittää kaupata, ja tarjoilee alihintaa molemmista autoista. Ladasta 1500ekee -> 110 ja hiluxista 3000ekee ->ducato. Ei ole oikein houkuttanu kun kummankin auton moottorien rakentamiseen on käytetty suurempia summia. Tosin silloinku hiluxista oli viimeksi kone totaalisen rikki niin meinasin jo soittaa että koska tulevat hakemaan raadon pois, mutta tein kuitenkin uuden koneen siihen.
sain myöskin tuollaisen 1500 euron tarjouksen... käyttäisikö sen sitten hyödyksi?
Nyt kun on pitkää työmatkaa ajanut niin huomaa kyllä että auton luotettavuudelle antaa arvoa. Luotetettaviahan kaikki Ladat on, mutta uuden auton takuu tuo lisää luotettavuuta ja toisaalta onhan vanhoissa aina jo perusrakenteet hapertuneempia kuin aivan uusissa autoissa.
Mutta tuollainen 10 vuotta vanha samara josta ei tarvii osamaksuvelkaa ja huoltovälit ja määrät on 110 Ladan luokkaa, niin panee miettimään kannattaako ottaa velkaa. Noitten velkojen hoitamiseen ja auton arvonalenemiseen katoaa niin paljon rahaa että jos tuohon "uuden karheaan" Samaraan jotain pikkusen isompaa tuleekin niin se on vielä siedettävä juttu.
Vanhat takavedot on kyllä ihania ja kauniita ajopelejä, mutta juuri niitten huoltotarpeen ja ikääntymisen takia ei ole järkevää pitää sellaista ykkösautona. Viimeiset takavedot alkaavat olemaan harvinaisia keräilykappaleita. Ei niillä kuulu ajaa kuin pyhinä ja kokoontumisiin.
Kärjistäen voidaan vaikka verrata jos hankkis UAZin ja ajais sillä työmatkoja 3000 km/kk, perushuoltoväli on 2500 km niin kerran kuussa pitäisi käydä lävitse 30 kohtainen rasvausoperaatio + sytytyksen ja kaasarien tarkastukset yms. että autolla varmasti pääsee seuraavanakin päivänä liikkeelle. Lisäksi vanhan auton muut kulutus jutut, laturia ja starttia paukkuu vaihtoon ja bensaa kuluu
miettikää ihmiset!! "onko Lada jonkun mielestä ihan oikeesti hyvä auto"
"Suurin osa kalustosta on ulkotiloissa olosuhteiden pakosta, mutta se lohduttaa vähän kun kalusto huononee kuitenkin hitaammin kuin prässissä" (tai tuningissa)
[quote="Lada-Jussi"]
Mutta tuollainen 10 vuotta vanha samara josta ei tarvii osamaksuvelkaa ja huoltovälit ja määrät on 110 Ladan luokkaa, niin panee miettimään kannattaako ottaa velkaa. Noitten velkojen hoitamiseen ja auton arvonalenemiseen katoaa niin paljon rahaa että jos tuohon "uuden karheaan" Samaraan jotain pikkusen isompaa tuleekin niin se on vielä siedettävä juttu.
quote]
täytyy sanoa, että LadaJussissa on pahasti finassimiehen vikaa Tuohon ei ole itsellä paljon muuta lisättävää, että ei sitä välttämättä kannata niitä säästöjäkään autoon sijoittaa.
10-vuotta vanha Samara on todella järkimiehen ajopeli
Samara. Suomesta ja Venäjältä. Sputnikista Euroon.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Lada-Jussi kirjoitti:sain myöskin tuollaisen 1500 euron tarjouksen... käyttäisikö sen sitten hyödyksi?
Nyt kun on pitkää työmatkaa ajanut niin huomaa kyllä että auton luotettavuudelle antaa arvoa. Luotetettaviahan kaikki Ladat on, mutta uuden auton takuu tuo lisää luotettavuuta ja toisaalta onhan vanhoissa aina jo perusrakenteet hapertuneempia kuin aivan uusissa autoissa.
Tämähän se minulla ratkaisi, Samarassa kun aloitti matkamittari kolmannen kierroksen niin tiesi, että se iso huolto on edessä ennemmin tai myöhemmin. Lisäksi 110 tuntui ajossa paljon mukavammalta ja äänettömämmältä, näin paljon ajavana arvostin sitä.
Joten otin velkaa auton vaihtoon, mutta kohtahan se on maksettuna. Puolitoista vuotta on tuore napakymppi hyrrännyt alla moitteetta, ja pian se on sitten ihan oma, vaikka uudempaan vaihtaisi.
Kalusto: Octavia RS -12, Cadillac Fleetwood -81, Samara -86 (projekti). Delta-Auto vs. Maailma.
Mikko_PKP kirjoitti:Tämähän se minulla ratkaisi, Samarassa kun aloitti matkamittari kolmannen kierroksen niin tiesi, että se iso huolto on edessä ennemmin tai myöhemmin. Lisäksi 110 tuntui ajossa paljon mukavammalta ja äänettömämmältä, näin paljon ajavana arvostin sitä.
Joten otin velkaa auton vaihtoon, mutta kohtahan se on maksettuna. Puolitoista vuotta on tuore napakymppi hyrrännyt alla moitteetta, ja pian se on sitten ihan oma, vaikka uudempaan vaihtaisi.
Kerroppa huvikses lainas yksityiskohdat. Siis paljonko löit alkurahaa kouraan ja paljonko maksat kuussa ja montako vuotta kesti ja paljonko loppujen lopuksi Lada sitten maksaa?
Niin ja ne vakuutukset...
Oletan että otit Deltan jotain omaa lainaa?
Tämä tieto varmaan helpottais monia harkitsemaan että mitä kannattaa tehdä....
Todellinen kuluttajasuojalain mukainen korkoprosentii oli tuossa tarjouksen esimerkissä n.10%. Eli jos otat esim. 5000Euroa lainaa, maksuaika 2vuotta, niin voi laskea että ensimmäisenä vuonna on korkomenoja 350-400Euroa ja toisena vuonna 120-150Euroa. Lisäksi "pakkokasko" niin voi aika pitkälle jokainen laskea, että kannattaako? Itse ostaisin mieluummin 4000Euron käytetyn käteisellä ja myisin entisen suoraan.
Tuosta takuusta... Jos siinä autossa on vuoden takuu, niin ei se tarkoita että olisi vuosi huolettomia kilometrejä. Jos olet esim. töihin lähdössä ja auto ei lähde käyntiin, niin tuskin Delta-auto sua sinne kuljettaa ja joka tapauksessa myöhästyt ja kuka maksaa poissaoloajan palkan. Eli takuu koskee vain auton teknisiä vikoja, eikä niistä aiheutuneita välillisiä haittoja.