1700i viritys?

Kaikenlaista asiaa Ladan virittämisestä ulkoisesti ja sisäisesti.
seppä

1700i viritys?

Viesti Kirjoittaja seppä »

Miten tost 1700i:tä sais tehoo... Yritin haul kattoo mut en oikee löytäny...
Aattelin et jos kannen kanavat avartais ja madaltais...
Sit jos nokan laittais tiukemmaks..
seppä

Viesti Kirjoittaja seppä »

Ai niin... Onko toi 1700i:n kansi saman lain ku esim 1500:n?
Avatar
Jokari
Viestit: 7715
Liittynyt: 10.3.2005 20:32
Paikkakunta: Kymenlaakso™

Viesti Kirjoittaja Jokari »

seppä kirjoitti:Ai niin... Onko toi 1700i:n kansi saman lain ku esim 1500:n?
Kansi on korkeampipuristeinen tämän mukaan
- Joka kerta kun liikenteessä näkee etuvetoisen Ladan, niin v*tuttaa ainakin tunnin.

Member of Kymenlaakson Kusipäät™
seppä

Viesti Kirjoittaja seppä »

Mitäs se sit niinku meinaa...?
Et mil taval niil o eroo...
Mikä sitä puristusta nostaa...?
Jankos
Viestit: 964
Liittynyt: 6.10.2003 8:58

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Virittämisen voi aloittaa kannen avartamisella, palotilojen muotoilulla ja puristusten nostolla. Mun mielestä tuossa 21213:ssa on korkeammat männät ja sen takia puristussuhde on korkeampi vakiona.

Mutta ensimmäisenä kannattaa muokata ilmanputsari(automaattinen imuilma-asennon vaihtaja pois) ja avarampi putkisto => viimenen pönttö on todella ahdas. Näillä tulee jo ero minkä huomaa.
seppä

Viesti Kirjoittaja seppä »

Putkiston aijonkin uusia...Katti pois ja änkkäreitten tilalle läpi virtaus pöntöt..

Onko mitää hyötyy vaan madaltaa kanttaa... ku sen ainekin sais teetettyy halvalla....
Avatar
Joni
Viestit: 115
Liittynyt: 22.5.2004 17:13
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Joni »

Jankos kirjoitti:Mutta ensimmäisenä kannattaa muokata ilmanputsari(automaattinen imuilma-asennon vaihtaja pois).
Eli riittäiskös jos ottaisi sen letkun irti siintä alta vai sahaa koko mutikan pois?
Audi 100 2.8 V6 -92... :O
Jankos
Viestit: 964
Liittynyt: 6.10.2003 8:58

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Se mutikka on kiinni siinä ihan yhdellä kiristyspantatyyppisellä systeemillä.

Eli avaa 10mm avaimella sen kiinnitysruuvin ja nykäsee pois koko ylimääräsen systeemin. Tuohon kun laittaa kiinni aluhaitariputken ja kääntää sen talvella pakosarjalle ja kesällä keulaan niin pitäis toimia talvellakin jotenkuten.
Avatar
Joni
Viestit: 115
Liittynyt: 22.5.2004 17:13
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Joni »

Jankos kirjoitti:Se mutikka on kiinni siinä ihan yhdellä kiristyspantatyyppisellä systeemillä.

Eli avaa 10mm avaimella sen kiinnitysruuvin ja nykäsee pois koko ylimääräsen systeemin. Tuohon kun laittaa kiinni aluhaitariputken ja kääntää sen talvella pakosarjalle ja kesällä keulaan niin pitäis toimia talvellakin jotenkuten.
Niinpäs olikin. Muistelin että se koko juttu oli kiinteä.
Otin sen irti ja käänsin sen pakosarjasta tulevan aluputken alas. Alkoi lada murista hieman kun polkee reippaammin kaasua.
Audi 100 2.8 V6 -92... :O
Sergy
Viestit: 284
Liittynyt: 11.8.2004 17:47
Paikkakunta: Hellsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sergy »

Eli 1700 kannes ei oo melkein yhtään laskemisvaraa, ku se on niitä muita kansia paljon matalampi. Ellei sit taas muokkaa mäntiä niin ettei venttiilit osu niihin. Elikkä näin jos pikaisesti kattoo, kannen kanavat työstää, 2" Katti ja loppuputkisto (ku ennen kattii se on muutenkin 2"), lastu löytyi saksasta, jossain oli jopa linkki. tuola: http://ladakerho.mercy.hpsjr.fi/ladaboa ... lastu+1700
Ja sitten joku kireämpi nokka-akseli, mut ei sitten saa laittaa liian korkeanostoista syynä edellenkiin venttiilien mäntiin osuminen. Et aloittele tosta.
seppä

Viesti Kirjoittaja seppä »

Mitens sitten toi ruisku oisko sitä mitenkään helppo virittää....

aattelin vaan et jos ruisku on vakio ja tekee kanne avarruksen ja tiukemman nokan niin haittaako se sit ku ruisku on vakio..?
seppä

Viesti Kirjoittaja seppä »

Saisko siihen muuten helpolla jonkun auton 4-piste ruiskun?

Kuulin et joku ois laittanu joskus...
Jankos
Viestit: 964
Liittynyt: 6.10.2003 8:58

Viesti Kirjoittaja Jankos »

Jos tuo on sulla liikenteessä ja ihan virallinen kattipeli niin sitä ei laillisesti voi muuttaa nelipisteruiskuksi.

Mutta bensanpaineensäätimellä voi muuttaa syötettävää bensamäärää ihan helposti ja sitten sen suuttimen mikä siinä on voi vaihtaa myös isommaksi. Ainakin ooppeleissa on tuota vastaavaa ollut ja luulisin että 2,0 koneisen ooppelin suutin ainakin on isompi.

Nokka-akselia et voi ihan miten vaan valkatakaan jos on kattipeli, koska overlap pitää olla mahdollisimman pieni. Mutta voit teettää nokan missä nopeat rampit eli enemmän nostoa sekä asteitakin hieman enemmän ja vain vähän overlappia.

Tässäkin olisi paljon helpompi neuvoa jos tietäisi peruslähtökohdat...
Avatar
dJONY
Viestit: 567
Liittynyt: 2.7.2004 13:20
Paikkakunta: Anjalankoski

Viesti Kirjoittaja dJONY »

Yks tuttu, taino tutun tuttu oli laittanu tuplalamppu 1500 ladaansa Opelin ruiskun, ja oli pelittänyt... Mutta en tiiä siitä sen enempää, että mitä oli tehnyt jne.
2107 1600SL 91 MYYTY
2101 1200L 88 Projekti
2107 1300S 90 R.I.P.
2105 1500S 92 Ratapeli
2107 1300S 90 Projekti
2107 1700i 96 Nykyinen menopeli
2107 1600SL 94 Kunnostusta vailla
2105 94 Purkuauto
2101 1200l 88
2105 1200S 88 Purkuauto
seppä

Viesti Kirjoittaja seppä »

Juu ihan normaali 1700i ja normaali liikenne käyttöön....
Vastaa Viestiin