Asiakasillat

Politiikkaa, maailmanparannusta ja muuta hölynpölyä, joka ei suoraan liity Ladoihin ja autoiluun.
Avatar
Mosse-Aksu
Viestit: 1684
Liittynyt: 31.3.2004 13:24
Paikkakunta: Hämeenlinna

Asiakasillat

Viesti Kirjoittaja Mosse-Aksu »

Tässä ketju, josta tuli mieleen tämä aihe. En viitsinyt jatkaa tuolla, kun lipsuu aina vaan kauemmas.
Kimmo86 kirjoitti:
sakke kirjoitti:
zetagi kirjoitti:Siis oliko TM:ssä Toyota tuossa testissä? (Otsikko :?: ) Vaihtoivat takuuseen puol konetta. Kuulemma tyyppi vika noissa koneissa.
Että löytyy niitä vikoja toyotastakin. :)
... mutta aika tyylillä vaikuttavat hoitavan tuommoiset tapaukset.
Menee OT:ksi, mutta: Noissa ensimmäisissä VVT-i koneissa oli ongelmana jumiutuvat männänrenkaat, jolloin öljyä saattoi palaa melko reilusti, ja koneita jopa leikkasi kiinni kun omistaja ei tietenkään tarkastellut öljyjä, kun oli uusi auto..

Eli sattuu noita kaikille autoille, erona on vaan se kuinka maahantuoja suhtautuu asiaan.
Olin siis lomalla kahdessa eri asiakasillassa. Ensin Delta-autossa. Yhtään Ladaa ei ollut näytillä, mutta muuten ei ole mitään pahaa sanottavaa. Kutsussakin sentään mainittiin Lada. Illan aikana sai tehdä mm. huoltovarauksia alennuksella. Liikkeessä jaettiin lippiksiä ja kahvilassa oli tarjolla kahvia, lihapasteijaa ja pipareita. Töiden vastaanotto/varaosamyynti oli auki ja kaikki myyjät paikalla tekemässä kauppaa tai sitten vain jutustelemassa muuten vain.

OK-Autossa taasen ennakkoesiteltiin uusi Yaris. Tilaisuuteen oli kutsuttu nykyiset Yariksen omistajat ja avec. Ovella oli heti vastaanotto, jossa sai ulkovaatteet naulakkoon. Sitten tarjottiin valinnan mukaan kuskin tai avecin kuohujuomaa. Uusi Yaris oli esittelytilassa peitteen alla, joka sitten porukan tultua otettiin auton päältä pois. Tämän jälkeen heijastettiin valkokankaalle video, jossa esiteltiin oleellisemmat muutokset. Sitten alkoi tarjoilu. Kolmea lajia salaattia, nakkeja, lihapullia, kinkkua ja patonkia. Juomaksi valinnan mukaan valkkaria, olutta, siideriä ja sitten niitä kuskien juomia. Ruokaa ja juomaa takuulla riittävästi. Myös täällä olivat kaikki automyyjät paikalla, vaikka varsinaista kauppaa ei tehtykään. Myyntipäällikkö esitteli heidät kaikille.

Pieni ero tyylissä. Tosin, kun liike on myynyt vuoden aikana 2000 uutta Toyotaa, niin on siinä vähän varaa asiakkaita mielistelläkin.
Mac mini, iMac, MacBook Pro, Time Capsule, AirPort Express, iPhone
Kimmo86
Viestit: 1429
Liittynyt: 12.10.2005 19:06

Viesti Kirjoittaja Kimmo86 »

En oo kuullukkaan tommosista "asiakasilloista"? Vai onko noi jotain sisäpiirin juttuja, mihin ei rahvaalla ole asiaa :)
Avatar
Mosse-Aksu
Viestit: 1684
Liittynyt: 31.3.2004 13:24
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Mosse-Aksu »

Kutsukirje tuli kumpiinkin, että siinä mielessä ne on sisäpiirin juttuja.

Luulisin, että Delta-auto on käyttänyt omaa asiakasrekisteriä. Eli kutsu lienee lähetetty kaikille niille, jotka ovat ostaneet auton Deltasta. Toinen tietokanta voisi olla autojen rekisteröintitiedosto, eli ne, joilla on rekisterissä oleva Lada, Alfa, Fiat tai Kia. En pidä tätä jälkimmäistä kuitenkaan todennäköisenä tässä tapauksessa.

OK-Auton tapahtuma oli selkeä liikkeen toimialueella asuville Yariksen nykyisille omistajille tarkoitettu tilaisuus. Oikeastihan kysymys on uuden Yariksen mainostamisesta vähän erilaisin keinoin rajatulle kohderyhmälle. Varmaan yksikin syntynyt kauppa kattaa tämän sinänsä ihan mukavan tapahtuman kulut.
Mac mini, iMac, MacBook Pro, Time Capsule, AirPort Express, iPhone
Vastaa Viestiin