Sivu 1/2

volgan tuotanto loppuu

Lähetetty: 7.12.2005 19:40
Kirjoittaja isomaa-1
sanottiin äsken talousuutisissa. vanhentunut mallikanta. ei kannata uudistaa. aikovat ruveta kokoamaan ulkomaisia autoja...

[/img]

Lähetetty: 8.12.2005 8:27
Kirjoittaja 110HB
Tämän päivän hesarissa juttua + kuva. Sivu B8
Ja iltasanomat sivu 21

Lähetetty: 8.12.2005 8:52
Kirjoittaja 110HB
Moskova. Venäläinen autovalmistaja GAZ lopettaa Volga-merkkisten autojen tuotannon. Asiasta kertoi uutistoimisto Itar-Tass GAZ:n omistajayhtiön pääjohtajaan Oleg Deripaskaan viitaten.
Nykyiset Volga-mallit ovat vanhentuneita, eikä niiden uudistamista enää suunnitella, Deripaska kertoi. GAZ:n tehtaat Nizhni Novgorodissa keskittyvät vastaisuudessa valmistamaan ainoastaan minibusseja ja kuorma-autoja. GAZ tutkii myös mahdollisuuksia koota ulkomaisia automerkkejä.
Volga oli kaikkein halutuin automerkki Neuvostoliiton aikana. Neuvostoliiton romahdettua vuonna 1991 Volgan myynti putosi nopeasti, kun ulkomaiset autot valtasivat markkinat.
Volga jäi kuitenkin Venäjän laajan virkakunnan ajoneuvoksi.

Lähetetty: 8.12.2005 18:36
Kirjoittaja Jallu
Kai ne rupee siellä sitten kasaamaan uusia mersuja, eikös semmosta puhetta jossain ollut???Semmosen voiskin ostaa kun ei noi emämaan mersut oo ollu 90-luvun puolenvälin jälkeen muuta kun sekundaa...(taloudessa pyörii -00 sprinter kertaalleen ylimaalattu, yms)

Lähetetty: 9.12.2005 3:59
Kirjoittaja Vanja-eno
Mahtaiskohan tuommoisen vm. 2000-2004 mallisen Volgan saada Suomen kilpiin jos kävis Venäjältä ostamassa???

Lähetetty: 9.12.2005 8:44
Kirjoittaja Lada-Jussi
Vanja-eno kirjoitti:Mahtaiskohan tuommoisen vm. 2000-2004 mallisen Volgan saada Suomen kilpiin jos kävis Venäjältä ostamassa???
ei varmaan saa, kun puuttuu EU-hyväksynnät, en sit tiedä noista saksassa mainostetuista diesel-volgista onko ne EU versioita, vaiko vain dieselöity täällä ja markkinoidaan sitten venäjälle? (jossain keskustelussa oli linkki saksalaisille sivuille)

stadin hurjat on kyl nähnyt suomikilpisiä uusia Volgia ihan päivittäin, mutta todisteiden puutteessa taitaa olla enempi juttu juttuja!! :lol:

Lähetetty: 9.12.2005 10:56
Kirjoittaja Lada Scandinavia
Osta Volga, tee velka, Volga loppuu ennenkuin velka. Näin varmaankin on Volgatehtaalle käynyt. Muistan, kun noilla Venäjän matkoilla olen muutaman kerran ollut taksi Volgan takapenkillä ja nauttinut huimasta kyydistä. No haikeaa mieli tästä nyt jää, kun tämä automerkki lopetetaan.

Lähetetty: 9.12.2005 17:33
Kirjoittaja samarai
Volgalle kävi niinkuin Mossellekin. Se ei sopeutunut kapitalismin oravanpyörään. Kaatui komeasti saappaat jalassa eikä lähtenyt turhiin hifistelyihin globalisaation nimessä. Hattu päästä Volgalle!

Lähetetty: 20.12.2005 18:03
Kirjoittaja Misha
http://www.volga-auto.de/indexDE.html

Tästä kuin lukee, niin selviää että vajaalla 20 000 eurolla saa tuommoisen volgan. 1400 egeä niin saa automaatilla.

Ihan nätti, kelpais kyllä.

Tuolla myydään myös niitä ihquja Patriot maastureita, joskaan hinnoista ei ole tietoa.

Lähetetty: 20.12.2005 18:47
Kirjoittaja Lada-Jussi
Misha kirjoitti:http://www.volga-auto.de/indexDE.html

Tästä kuin lukee, niin selviää että vajaalla 20 000 eurolla saa tuommoisen volgan. 1400 egeä niin saa automaatilla.

Ihan nätti, kelpais kyllä.

Tuolla myydään myös niitä ihquja Patriot maastureita, joskaan hinnoista ei ole tietoa.
tosta natsista kun ei paljon tajuu, niin onko toi firma sitten EU alueelle noita myyvä, eli onko autot EU-hyväksyttyjä? vai myykö vain itäturisteille kotiin viemisiksi lännessä tuunattuja versioita, eikö noissa ole jotain länsitekniikkaakin?

Lähetetty: 20.12.2005 20:00
Kirjoittaja Misha
Eli koulusaksalla selvis, että ilmeisesti ainakin noita Volgia myydään Saksassa ja myyjä on semmonen firma ku:

Händler Bereich West Firma KLS GmbH
Rayener Straße 106
47509 Rheurdt - Schaephuysen
Telefon 02845 37545
Ansprechpartner: Herr Krause/Herr van Linzen

Tai etelässä semmonen ku:

Händler Bereich Süd-West Firma Wanczek
Hauptstraße 94
66287 Quierschied (Saarbrücken)
Telefon 06825 952295
Ansprechpartner: Herr Wanczek

Ja tässä oli vielä englanniks jotain tietoo:

- We sell all over the EEC
- Inside of European Union please contact to your national distributor first
- Our cars fulfill EEC standards. US clients please check requirements.
- Prices and conditions only valid for German market (FCA Friedberg)
- Sorry , but we don't send brochures or technical manuals for free
- We sell spare parts, manuals and accessory worldwide

Elikkä siitä Herroille Wanczek, Krause tai van Linzen soittelemaan uuden Volgan perään. Ehkä siis olennaisinta tuossa englanninkielisessä hommassa on tuo, että ne autot täyttää EEC standardit.

Lähetetty: 20.12.2005 20:47
Kirjoittaja 'aatee'
komeita on kyl uudet volgat :shock:

Lähetetty: 20.12.2005 22:41
Kirjoittaja Lada-Jussi
tulee kiire ostoksille, kohta niitä ei saa tuoltakaan

Lähetetty: 21.12.2005 2:12
Kirjoittaja samarai
Noi Saksassa myytävät Volgathan on Steyerin dieselillä.
Uazejakin myydään ainakin EU:n alueella Tsekissä Andoria-dieseleillä(sama mikä niissä pakuGazeissa):

http://www.gaz.cz/uaz/

Rautatiellä kulkeva Volga:

http://www.zeljeznice.net/galerija/cate ... ?cat_id=42

Lähetetty: 21.12.2005 9:23
Kirjoittaja ,_,/ukka
Jospa GM ostaa tuon Volga nimenkin ja alkaa markkinoimaan jotakin Crysleriä Volgana...

,_,/ukka