takavetojen laturit...?
takavetojen laturit...?
Semmosta kyselisin ku tossa 1200L on toi 1500 kone ni käykö tohon toi 1200L laturi? Kun joku sanoi ettei toi käy! mutta autossahan on 1200L sähköt ja ei muuta ku 1500 kone... eli koneen koko ainoa ero!!! no miten on?
Laturissa on erona jännitteensäätäjän sijainti, jos siinä autossasi on nykyisin se 1200L mallin musta säätäjämötti siinä kytkinnestesäiliön vieressä ja se on vielä käytössä, siihen käy heittämällä 1200L mallin laturi. Jos sähköt on muutettu laturissa olevalle säätäjälle sopivaksi, 1200L mallin laturi ei silloin sovi. Eipä ole tullut katsottua vaatiiko se kummoistakaan muutosta jotta saisi nuo laturit vaihdettua ristiin, hyvällä säkällä homma toimii siten että jätetään erillisille säätäjälle menevä johto irti ja asennetaan kiinteällä säätimellä varustettu laturi paikoilleen.
Sitä ei voi tietää ennenkuin selvittää miten laturin kytkennät on tehty koneenvaihdon yhteydessä. En tiedä onko tuossa vuosimallissa jo vakiona säädin laturin perässä, vaiko ei. Jos siinä sun uudessa laturissa on samanlaiset liittimet ja samanlainen sähkömötti siellä laturin perässä niin se käy heittämällä.