Kaasarin säätöongelma

Eikö pitkät pala? Puoltaako jarrut? Tällä osiolla voit esittää teknisiä kysymyksiä Ladoista.
aksepp

Kaasarin säätöongelma

Viesti Kirjoittaja aksepp »

Hyvää Uutta Vuotta kaikki Ladistit.
Kertokaa mulle tollolle kaasarin perussäädöt nappikseen. Kyseessä on otsonikaasari. Puhdistin sen ja käytin kaikki huoltosarjan osat, mut nyt ilmenee rajua nykimistä ajoittain, yleensä silloin kun tehoa tarvitaan. Pintakaasulla mennessä ei ongelmia.
Tuntuis jotta ei saa kauroja tarpeeks :?:
Kylmäkäynnistys vähän tökkii, ei jaksa jäädä käyntiin.

Eli olisko siinä joku nyrkkisääntö tuon seossäätö- ja tyhjäkäyntiruuvin säädössä.

Pitää kuitenkin käydä mittauttamassa päästöt kun leimalle olis riennettävä, van kun olis mukavaa jos sinne saakka rytkymättä pääsis.
Avatar
Jaska HKI
Viestit: 6714
Liittynyt: 25.9.2003 17:51
Paikkakunta: Eteläsuomen Eldorado

Viesti Kirjoittaja Jaska HKI »

Otsoni kaasuttimessa toisiokurkun avautumista ohjataan kierrosluvulla ja kuormalla.Mekaanista yhteyttä ykköskurkkuun ei ole.Jos tankoa on säädetty niin miten lötää tehdasasetukset.Kaasuttimen tarkka säätö tarvitsee analysaattorin.Jos kaasutin on oikein säädetty niin 2-kurkku ei saa avautua paikallaan kaasuttamalla.Kaasuttimesta voi löytyä sinisiä tulppauksia (tehdasaetukset)--punaisia (valtuutettu Lada korjaamo)---tulppia ei ollenkaan ...Pärnänen
Vastaa Viestiin