Sivu 1/1
Pallo hukassa?
Lähetetty: 12.6.2007 14:43
Kirjoittaja Kari
Kyseessä 110 vm 00,pukkaa koodia 0130,1602,0500.Olisiko noilla kahdella viimeisellä tekemistä ensimmäisen kanssa,että jos vaihtaa tunnistimen anturin niin mahdollisesti ainakin myös 1602 korjaantuisi.Meinaan alkaa olee vitsit vähissä.Kari

Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 12.6.2007 18:14
Kirjoittaja Sdelano v SSSR
Poistin tämä��teksti muuttui pifkinesisch-kieliseksi.
SvS
Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 12.6.2007 18:21
Kirjoittaja Sdelano v SSSR
Terve!
Vikakoodit tarkoittavat:
130 = 1. happianturin (lambda-anturi) signaali epäuskottava
500 = nopeusanturin signaali epäuskottava
1602 = moottorin ohjausyksikön viirransyöttö katki
Viimeisin tarkoittaa usemmiten sitä, että auton akun johdin on ollut irti.
Koodit 130 ja 500 saattavat tarkoittaa vain huonoa kontaktia liittimissä.
Nopeusanturi on vaihteisto-vetopyörästöpaketin päällä lähellä vetopyörästöä ja oikeanpuoleista vetoakselia.
1. happianturi on katalysaattoria ennen pakojärjestelmässä.
Svs
Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 12.6.2007 20:42
Kirjoittaja Kari
Mutta vaikuttaako se sitten moottorin käyntiin niin ettei ota oikein kierroksia kunnolla?Kari

Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 13.6.2007 11:34
Kirjoittaja Sdelano v SSSR
Terve!
En tiedä, mutta ainakaan koodin 1602 vialla ei ole vaikutusta moottorin käyntiin. (Olettaen, että vikakoodin syynä on akunjohtimen irrottaminen ja kiinnittäminen. Jos kyseessä ajon aikana toistuvat virtakatkot, on asia sitten kokonaan toinen.)
Happianturin häiriöstä saattaisi seurata, että moottorin ohjausyksikkö alentaa moottoritehoa katalysaattorin suojaksi ja päästöjen pitämiseksi kurissa. Syynä tehon alentamiseen saattaisi olla myös se, että siten käyttäjä "motivoidaan" panemaan auto kuntoon.
Nopeusanturin tietoa käytetään myös esimerkiksi moottorin jäähdytyspuhaltimen ohjaukseen. Teoriassa voisi kuvitella, että myös virheellinen nopeusanturitieto johtaisi tehon alentamiseen.
SvS
Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 13.6.2007 22:33
Kirjoittaja Kari
Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 13.6.2007 22:33
Kirjoittaja larssi21074
Saitko yv:n?
Re: Pallo hukassa?
Lähetetty: 27.7.2007 19:04
Kirjoittaja Kari
Anteeksi tämä pitkä hiljaisuus!Tulihan se vika loppujen lopuksi korjattua.Ensin vaihdettiin lambda se ei auttanut sitten vaihdettiin se ilmamäärä mittarin anturi siitä ilmasuodattimen takaa.Ja ihme tapahtui,ei pukannut vikakoodia ei minkäänlaista ja Auto toimii niin kuin Ladan täytyy siis kuin unelma,kiitos kaikille yhteyden ottaneille hyvistä ja avuliaista neuvoista ,Kari.