Sivu 1/1
ei pyöri enää tyhjäkäyntiä.
Lähetetty: 12.8.2007 17:24
Kirjoittaja large
niin tota tosiaan ladani lopetti tyhjä käynnin pyörimisen tuossa eilen ihan yhtäkkiä, ensin toimi ihan normaalisti ja sitten ku tulin pihaan, niin pyöri ensin tosi epätasaisesti ja hetken päästä ei enää pysyny käynnissä ollenkaan ilman kaasua, kierroksilla auto toimii normaalisti. auto on 1500 kanttilamppu kärjettömällä sytkällä ja normaalilla kaasarilla elikkäs mikä ozon se olikaan. laittakaa viestiä jos tulee jotain mieleen.
Re: ei pyöri enää tyhjäkäyntiä.
Lähetetty: 12.8.2007 19:09
Kirjoittaja Samara87/88
itellä samara lähes samoilla (1300 kärjetön ja ozon) ko? teki 2 kertaa saman, ja korjaantu ite. Ajoin n. 1km matkan kakkosella 4000rpm ku pakko oli kauppaan mennä. sit rupes toimii.
sitä ennen 2h ähelsin ilman tulosta, aina ku käyntiin sai melko äkkiä rupes kakomaan ja jos anto olla ilman kaasua niin lopulta tuntu ku 1 pytty pyöris ja sit sammu... varmaan sytytys ohjaukses jotain?
sitä ennen paukutteli putkessa yms...
noh ne murheet häviää(kö) kun pistää 1500i pellin alle

Re: ei pyöri enää tyhjäkäyntiä.
Lähetetty: 12.8.2007 19:25
Kirjoittaja large
jaahas että sellasta, olen minä itsekkin koittanut sitä saata remmittyä pois, mutta ei tunnu auttavan, kai se on jossain tyhjäkäynti puolessa se ongelma ku se kierroksilla toimii hyvin. täytyy sitä varmaan ajan kanssa yrittää tutkia joskus.
Re: ei pyöri enää tyhjäkäyntiä.
Lähetetty: 12.8.2007 19:42
Kirjoittaja Jokari
Varmaan kannattaa alottaa tsekkaamalla tyhjäkäyntisuutin, roskia tms? Roskia jossain kanavassa?
Onkos sulla saasteenalennusjärjestelmä ohitettu (tyhjäkäyntiventtiilille tulee alipaineletku suoraan imusarjasta)? Letkun kunto, vuotaako jostain?
Ja sittenhän toi tyhjäkäyntiventtiili voi myös oikkuilla ja aiheuttaa tyhjäkäynnin häviämistä. Ohan noita vikapaikkoja
Täälläpäin oli myös kerran sellaista vikaa että tyhjäkäyntiä ei ollut ollenkaan kärjettömän sytkän asennuksen jälkeen. Lopulta viaksi paljastui rikkinäinen sytkäboksi, niin ihmeelliseltä kuin se kuulostaakin

Re: ei pyöri enää tyhjäkäyntiä.
Lähetetty: 12.8.2007 20:37
Kirjoittaja Samara87/88
itse itseltänikin veikkaisin että sytytys tahtoo sanoa itseään irti... joskus pyörii niinku kolmella tms...
nooh, aika orpo olo muuten jos auto sanoo ittensä irti, pare nauttia ku pelittää
