Sivu 1/1

Lada 1500 Kolina moottorissa

Lähetetty: 22.2.2008 21:41
Kirjoittaja Dr_Totenkopf
Apuja kaivataan muutamaankin ongelmaan. Nimittäin Lada 1500(ilman kattia) aloitti pirullisen kolinan koneesta. Ääni kuuluu vain tietyillä kierrosalueilla(erityisesti matalilla). ja kuulostaisi tulevan nokkaketjusta. Ketjun kiristystä on jo kokeiltu, ei tunnu auttavan. Ja kuinka paljon ketjua oikein uskaltaa kiristää?

Samaisessa autossa on myös tyhjäkäynti ollut hävyksissä. Voi olla, että kuvittelen mutta tuntui ketjun kiristämisen jälkeen tyhjäkäynnin hävinneen kokonaan. Ladaan on vaihdettu virranjakaja(koko helahoito), puola, tulpat, tulpanjohdot, kondensaattori, kaasuttimeen on vaihdettu kalvot/tiivisteet ja tehty perusteellinen puhdistus.

Mitähän vielä voisi vaihtaa? :?

Re: Lada 1500 Kolina moottorissa

Lähetetty: 22.2.2008 21:52
Kirjoittaja Pallokorva
Dr_Totenkopf kirjoitti:
Mitähän vielä voisi vaihtaa? :?
Auton...

Re: Lada 1500 Kolina moottorissa

Lähetetty: 22.2.2008 23:55
Kirjoittaja Joen musikka
Herr Doktor,bitte...isävainaani olisi fordin ajanut heti pukeille ja ryhtynyt laakeriremonttiin.
Mutta Lada...Katsohan,ettei värinänvaimennin (tai ketjunlaahain ole pudonnut alas,turha on ketjua kiristellä,ellei muutenkaan osaa....)Ketjuhomma on rolinaa,mutta kolina on..

Re: Lada 1500 Kolina moottorissa

Lähetetty: 23.2.2008 16:36
Kirjoittaja Team perseauki racing
venttiili koppa pois ja katsoa nokka ketjun kireys ja onko laahaimista mitään jälellä tai onko ventiilin välykset ok jos ei tällä auta niin eikun kampuran laakeri liuskoja vaihtamaan

Re: Lada 1500 Kolina moottorissa

Lähetetty: 23.2.2008 16:44
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Entäs vaan tuo ihan perusjuttu mikä minulla kolisi. Minähän värkkäsin noitten ketjujen kanssa sen takia vaikka kuinka. Tuli siinä opeteltua monenlaista samalla. Eli ihan hyödyllinen kolina se oli. Kolina oli todella kova.

Eli mikäkö kannattaa tarkastaa. No ihan vaan se vesipumpun siivapyörän akselin välys. Painellaan kiilahihnaa siitä siivapyörän läheltä ja katsotaan liikkuuko se pyörä sivusuunnassa laakeroinneissaan.

Minulla tosiaan vesipumppu piti helvetillistä meteliä. Noihin tyhjäkäyntiongelmiin en sano mitään.

Niin, jos vesipumppu ääntää ei sen ääni enää niin kovalta tunnu korkeammilla kierroksilla kun kone pitää muutenkin meteliä. Tyhjäkäynnillä se minullakin kaikkein koviten elämöi.

Oletkos sinä nyt varmasti kiristänyt nokkaketjua? Siinähän on automaattikiristys eli sitä ei voi kiristää liian paljoa. Kun sen kiristyksen tekee se kiristys mekanismi kiristää sen niin tiukalle kun on tarvis.

Ettet vaan olisi kiristänyt jotain muuta hihnaa, esim. laturin/vesipumpun. En tässä halua väittää ettet ymmärtäisi pelistäsi mitään. Kunhan pohdiskelen. Ei tuon sinun kirjoituksesi perusteella paljon mittavampaa analyysiä voi tehdä.