Sivu 1/2
2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 12:28
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Mistä kiikastaa, kun takapuskuri ei halua lähteä vaikka on irroitettu 21mm pultit puskuripuomien ja tukirautojen väliltä. Irrotin myös tukiraudat, jotka siis kiinnittävät puskuripuomit koriin. Pitävätkö ne kumirenkaat sen hemmetin vehkeen kiinni vielä jotenkin erikoisesti? Helppikää. Ei ole aikaa pähkätä montaa päivää. Puskuri on poistettava ruosteremontin takia.
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 15:03
Kirjoittaja Qulle
sido se puskuri liinalla puuhun ja hanaa

Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 15:54
Kirjoittaja larssi21074
Miksi pitää irrottaa se puskuri niiden kiinnitys rautojen kanssa? ota puskuri irti niistä putkista (4:llä 8mm pultilla) jotka on korissa kiinni ja sen jälkeen niistä putkista saa paremman otteen ja saa pyöriteltyä niitä niin varmasti lähtevät irti.

Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 17:44
Kirjoittaja Nonnis
Oletko koittanut kammeta sitä irti jollain sopivalla putken pätkällä?
Ei se voi olla noin vaikeeta!
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 21:06
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Joku siellä ottaa kiinni. Ei se juutu pakoputkenpäähän eikä ota vielä vetokoukkuun. Ei se voimalla lähde. Ellei sitten käytetä konevoimaa. Joku hemmetti siellä on. Täytyy yrittää katsoa kontin alle, niille kohdin missä puskurin putket kulkevat. Jos siellä on joku viritys. Se on ainoa paikka mihin ei näe. Karmea juttu.
Raadossa oli erupuskuria yritetty irroittaa kiinnikkeineen. Eipä oltu onnistuttu. Lieneekö kyseessä sama vaikeus.
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 21:09
Kirjoittaja Jokari
Jos se puskuri on joskus saanut vähänkään osumaa ja päässyt taipumaan, niin voi olla tiukassa. Ja ne puskurin putket ei kulje siellä paksin alla...
Eli suomeksi; LISÄÄ VOIMAA

Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 21:10
Kirjoittaja Teemu Kankaanpää
Mä annoin vähä 10 kilon lekaa sinne kontin sisäpuolelta päin, että lähtis puskuri veks.. ja se lähti, ehjänä jopa

Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 21:11
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Vihdoin Jokari kommentoi. Odotinkin. Eli yli 100kg massallani en saa sitä revittyä vaikka kuinka nitkutan samalla. Moskalla hakkaamalla puskuriputken päihin takakontissa ei liikahda yhtään. Se on sitten sidottava johonkin ja vetäistävä. Käsittämätöntä!
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 21:38
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
No, eipäs kukaan keksinyt

Iltaröökillä peränvieressä istuskellessani näin sellaiset kivat kromikiiltävät pyöreät pultin pään seenä puskurin sivujatkeessa. Eihän se voi lähteä irti, jos noita pultteja ei irroita. Silmän käteen ottaminen ei riitä, vaan pitää iltahämärissä istuskella ja antaa ajatuksen juosta.

Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 15.4.2008 21:43
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Hämäsi kun ei rompun kuvassa ollut noita pultteja. Tuijotin siis pelkästään sinne konttiin ja niihin kumirenkuloihin. Olinhan minä hemmetti nuo pultit ennenkin nähnyt. No, ongelma ratkesi.
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 16.4.2008 12:06
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Pakko tilittää! Hatutus on sen verran suurta. Nyt tarvisin tänne niitä, jotka irrottavat puskurin 10 minuutissa. Kyllä ovat kovia poikia
Siellä puskurin sivujatkeessahan on en hemmetin pallokantapultit. Ja nehän eivät lähde. Pall(i)o kanta pyörii tietenkin siellä kolossaan. Eihän sillä ole oikein mitään mikä pitäisi vastaan. joku alumiiniläppä tai muovi ei paljon pidättele.
Ja sinne ei mahdu mikään rälläkkä. Rautasahasta pitäisi ottaa pelkkä terä ja nitkuttaa. Pihdeillä ei saa kiinni pallokannasta. Vaikka kuinka survoo ja painaa hohtimia pallikannan juureen, siitä ei silti saa kiinni.
Se hemmetti on kai rälläköitävä pallokannan puolelta puskuria säästämättä. Puskurit on kivat, mutten niitä koskaan ole saanut irti kuin kohtuutonta vaivaa näkemällä.
APUUN puskurien irrotajat ja nopeat sellaiset

Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 16.4.2008 12:48
Kirjoittaja veli alexei
Siis siellä puskurin päissä on kiinnitykset kanssa. (Kuten huomasit) Kumma kun ei täällä kukaan tuota sanonut. Niiden päissä olevien pulttien irroitus vaatii oikealla puolella autoa tankin irroituksen. Meinaan ei sitä muuten saa pidettyä vastaan.
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 16.4.2008 13:35
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Siellä on mahdollisuus irrottaa joko 17mm kapea mutteri, johon ei pääse käsiksi millään tai sitten 13mm pallokanta, joka näkyy puskurin jatkeen pinnassa. Pallokantaa ei saa millään pidettyä vastaan. Ja sinne toiseen ei mahdu mikään avain tai jos mahtuu sen avaimen kääntäminen on mahdotonta.
Siis jos ottaa sivutuen puskurin mukana, pitäisi päästä käsiksi siihen 17mm kapeaan. Jos puskuria yrittää ottaa niin, että sivutuki jää koriin, olisi saatava irti se hemmetin pallokantapultti ja sen mutteri rikkoineen on kenties aina niin ruosteessa ettei se lähde ilman että pallokanta alkaisi pyöriä. Liuottaminenkaan ei tunnut auttavan.
Siispä vedinlaikalla pallokannan päreiksi ulkopuolelta eli sen pallon. Puskuri kärsi tietenkin. Mihinkään muualle ei mahdu rälläköimään. Ja kukapa viitsiin nitkuttaa rautasahan terällä sitä mutteria sieltä irti. Ennen tein sellaista, mutta enää en jaksa.
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 16.4.2008 15:01
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Voi harmi, kun olisin ehtinyt lukea tuon veli alexein vastauksen ja vielä ymmärtää sen. Sivukannatinrautoineen se olisi pitänyt irrottaa. Niihinhän pääsi molempiin helposti käsiksi takakontin kautta. 13mm kiinto mahtui sinne tankin väliin. Tankin välissä oli vähän ahdasta, mutta hyvin lähtivät.
Aina sama. Ensin on hajotettava ja sitten vasta tajuttava miten ne hommat oikein olisi pitänyt tehdä. Karmeaa tunarointia tämä. Mutta matka jatkuu.
Re: 2107 Takapuskurin irroitus?
Lähetetty: 16.4.2008 16:18
Kirjoittaja jaasu
etupuskuri oli mulla 2105 melko tiukassa kansa. ei ollu millän kiinni ja kesti hinata 10km autoo
