Sivu 1/1

Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 7.6.2012 12:49
Kirjoittaja Pikkujehu
Tervehdys!

Otsikon mukainen kampe tuli nyt hankittua.

http://aijaa.com/a61203

Tarkoitus olisi hakea pois viikonloppuna. Saa nähdä, mitä rouva tuumii toisesta Ladasta yhdellä tontilla!!! ;)

Autosta hieman, elikkä: Ollut sekä isällä että pojalla, mutta ollut pois käytöstä uudemman Ladan (ja tod. näk. ruostevaurioiden) takia.

Leimalla ollut viimeksi 2010 ja ruostevikaa siis löytyy - pahimmat paikat oik. takapyörän kotelossa (ajeltu ilmeisesti sorateillä, mutta muuten päällisin puolin suht' hyvässä maalissa) ja varapyörän pohjassa. Työsarkaa sillä suunnalla siis ainakin on.

Perustekniikka lienee hyvin pitkälle samanlainen kuin vm. -87 1200L:ssä, mutta tämänikäinen taitaa olla niitä surullisenkuuluisia AXTEC -systeemillä olevia kattilaitteita...

Tyhjäkäynti ainakin oli toisinaan omissa maailmoissaan ja lisäksi ilmansuod. kotelon kesä - talviasennon vipu ilm. poikki, joten ei tiedä, onko talviasetukset päällä ja vaikuttaako se käyntiin. Muutenkin konehuone oli hieman sotkuisempi kuin muu auto.

Pikaisen ajotestin perusteella kuitenkin täysin toimiva kampe. Laatikko ei äännä taikka pudottele vaihteita pois päältä, eikä moottorikaan ylimääräisiä ääniä päästellyt.

Saas nähdä kuinka tuon kanssa pärjää... :?

Re: Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 7.6.2012 21:07
Kirjoittaja degen
Onnittelut hyvästä, bensaa säästävästä ja ympäristöystävällisestä valinnasta!
Näissä on tuossa imuilman ottoröörissä semmoinen termostaattiohjattu säätö, eli se säätää itse itsensä, joten mitään vipuakaan siinä ei kuulu olla. Tosin se ei taida ikinä edes avautua niin, että se ottaisi ilmaa sieltä ihan umpion takaa. Tämä on ihan normaalia ja edustaa valmistajan insinöörityön taidonnäytettä.

Re: Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 7.6.2012 21:56
Kirjoittaja PöyhöinKuusaalt
Ja sellaisiakin "termostaatilla" säätyviä imuilmaläppiä on, joissa on lisäksi vipu.

Sen termostaatin voi myös säätää manuaalisesti ottamaan pelkästään kylmää tai sitten kuumaa pakosarjalta (jos sinne letku menee). Tämän tapahtuu kääntämällä "termostaatti"tankoa kierteessään sisää tai ulospäin. Sitten vaan silmällä katsoo kumminpäin läppä liikkuu.

Re: Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 7.6.2012 22:13
Kirjoittaja Pikkujehu
Juu... Pitääkin perehtyä viikonloppuna paremmin ko. laitteeseen, kun tuohon pihaan sen hankin.

Tuo toinen Lada, eli 1200L:hän on varustettu sillä manuaalisella vipusysteemillä, kun taas isän vanhassa 1300:ssa käännettiin kantta (punainen/sininen täplä) vuodenajan mukaan.

Lieneeköhän näihin kanttilamppuisiin tehty muuten omaa korjausopasta? Tekniikkahan näissä on pyöreälamppuisten kanssa hyvin pitkälti sama, mutta on näissä kai jotakin erilaista, miten lienee...?!

No, kaikenkaikkiaan mielenkiintoisa laitteita...:)

Re: Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 7.6.2012 23:20
Kirjoittaja degen
Korjausopas löytyy, ladakerhon kerhotuotteista lada-cd. Sisältää mm. 2105 -ja 2107- mallien oppaan vuosimalleille -91 asti. Eli isopäästösille. Samalla levyllä on axtekille opas kanssa. Kannattaa hankkia.

Re: Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 10.6.2012 2:31
Kirjoittaja PertsaKaj
Moi
Oli aiemmin 2105 vanhempaa mallia. Rupesi kesälomareissulla nyhtämään. Kun kaasutti reilusti sellaiseen 130km/h vauhtiin, niin nykiminen loppui. Hiljennettäessä taas alkoi nyhtämään.
Oli unohtunut pieni huoltotoimenpide tekemättä. Virranjakajan varren voitelu. Löytyi pieni huopatyyny, johon olisi silloin tällöin pitänyt pudottaa pisara öljyä.
Virranjakajan laakeri oli mennyt. Kovilla kierroksilla virranjakaja keskitti. Tietyillä resonanssialueilla heilui, jolloin ei saanut kipinää.

Re: Lada 2105 - 1500S (-94)

Lähetetty: 13.6.2012 11:26
Kirjoittaja Pikkujehu
Kiitoksia PertsaKaj vinkistä. Pitääpä tarkastaa asia molemmista Ladoista...

Autoa on nyt muutaman päivän ajan pihalla katseltu ja jotakin jo tehtykin. Starttia vaihtaessani (kiitoksia nimim. 'jta' toimivasta startista!) ajattelin samalla repäistä pohjasta pois repsottavat ruostesuojamassakerroksen palaset ja massailla uudestaan pohjaa hyvien säiden aikana.

No, hyvin on suoja ruostetta suojannut. Reikiä ei vielä äkkisyynäyksen perusteella ole, mitä nyt repsikanpuoleisen takajalkatilan kumitulpan reikä on n. 15 mm. normaalia suurempi halkaisijaltaan. Massan alla on siis runsaanlaisesti ruskeaa, mutta ehyttä peltiä, muttei ole pitkään, jollen asialle jotakin tee ja suht' pian. Massalämpäreet irtoilivat vieden maalia, soraa yms. mukanaan. On tehtaalla ilmeisesti vedetty ihan tuoreen maalin päälle, sillä ei kai se muuten ihan noin helposti irtoa ja ala alta ruostumaan...?! No, pitänee hioa jollakin suht' hienolla rättilaikalla, neekerintukalla tms. ruosteet pois ja vetäistä kunnon maalit pohjaan.

Muuten auto vaikuttaa aika lupaavalta. Sisältä on aika törkyinen, mutta tärkein asia, eli ehyt sisusta siitä löytyy ja boonuksena 'vanhanajan' nuppiradio (Clarion) ilman mitään hienouksia (= kasettisoitinta) ja varustettuna peräti viidellä valintanappulalla. ;) Antenni tosin on poikki, joten radion toimivuudesta ei voi sanoa juuta eikä jaata ennen kunnon piiskaa. Kohisee kuitenkin lupaavasti!

Moottoritilassa tilanne on myös sotkuinen, mutta muuten hyvä. Käykin ihan siististi. Asiaa auttoi kai se, että laittelin irronneita alipaineletkuja takaisin 'oikeille' paikoille. Niitä pitäneekin ilmeisesti uusia, sillä nuo alkuperäiset ovatkin jo aika väsähtäneitä, eivätkä pysy enää kunnolla paikoillaan.

Saa nähdä, miten katsastuksessa ja päästömittauksissa käy, kunhan sen aika joskus koittaa (kyseessähän on siis AXTEC -malli), mutta jollei sitä saa suosiolla leimalle, niin antaapahan vaikka kummipojalle harjoittelu-, pelto- tai jäärata-autoksi. Sellaiseksi se oli kuulema jo menossa....