Sivu 1/1

Kärjetön sytkä,niva ei käynnistynyt

Lähetetty: 29.6.2005 21:52
Kirjoittaja LENNY
Se "boxi" sai sadetta päällensä,siitä konepellin ilma-aukosta.No ei saa enää,korjasin tilanteen.Mutta onko systeemi nooin herkkä vedelle?Oletan syyn olevan siinä,kun aiemmin lähtenyt kuin palmun alta.

Lähetetty: 30.6.2005 23:13
Kirjoittaja LENNY
Kiitos kaikille vastanneille runsaasta palautteesta: :D:D .
Saamieni vastauksien myötä avasin "boxin" ja voi juma... piirikortti oli aivan vihreän harmaan mössön peitossa.No nyt se tos vieressä kuivumassa,huolellisen contact cleaner kylvetyksen jäljiltä.Eiköhän se Luxus maasturi nyt siitä käynnisty.Sen verran karskin näköistä hienoelektroniikkaa tämä isoveljen tekemä piirilevy,etten usko sen menneen sököks..

Pienenä vinkkinä kaikille kärjettömän omaaville,SUOJATKAA SE LAATIKKO VEDELTÄ :shock: :shock:

Lähetetty: 1.7.2005 0:38
Kirjoittaja nivailija
Kiitos tiedosta. Asia laitetaan korvantaakse, ja koitan keksiä jonkin suojuksen sen päälle. :)

Lähetetty: 1.7.2005 1:44
Kirjoittaja LENNY
Kävin äsken laittaan boxin paikalleen ja lähti kuin palmun alta.

Joo,kannattaa tosiaan suojata se boxi.Itse tein muovipinnoitetusta pellistä siihen päälle kotelon..

Lähetetty: 25.7.2005 0:12
Kirjoittaja LENNY
Taas kun Niva seisoi pari päivää sateessa,ei meininkiäkään käyntiin lähdöstä.Boxi irti ja auki.Kuivalta näytti tällä kertaa.Kuitenkin pyyhin piirikortin rievulla ja avot,käynnistyi :D

Maanantaina meen ostaan elektroniikka lakkaa ja vedän piirikortin kauttaaltaan lakalla.Sit ei pitäis kosteuden haitata.

Mutta aika herkkä tuntuu olevan kosteudelle...

Lähetetty: 25.7.2005 9:09
Kirjoittaja pressa
onko se boksi alkuperäinen
en nimittäin ole muilta kuulut että ei yhtään vetä kestäisi
itsekin pesen painepesurilla konetilaa ja aina lähtee käyntiin

Lähetetty: 25.7.2005 10:07
Kirjoittaja LENNY
No ainakin se on aito venäläinen.Kyllä luulen sen olevan ihan original.Eikä ole kovin kauaa Nivassa ollut,noin puoltoista kuukautta.

Kans ihmettelen kun en muita vastaavia ole kuullut :o